Starověk
13.1.2021, 09:40 >
Starověk >
Antický Řím

Historie deskových her sahá daleko do starověku. Nejznámější římskou zábavou jsou sice gladiátorské zápasy, nebo závody vozatajů, existovaly ale i kratochvíle, které nebyly tak velkolepé. Například takové hraní deskových her se mezi Římany těšilo velké oblibě. Nešlo o promyšlené hry trvající několik hodin a vyžadující desítky figurek, kartiček nebo kostek tak jako dnes. Starořímské hry byly jednodušší, přesto je dnes velmi těžké zjistit, jak se vlastně hrály.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
7.1.2021, 09:40 >
Starověk >
Antický Řím

V prvních stoletích našeho letopočtu bylo křesťanství jen jedno z mnoha náboženství Římské říše. Stačilo by, aby jediná bitva dopadla jinak a dnes mohlo jít o zapomenuté náboženství podobně, jako například Mithraismus. Císař Konstantin však v předvečer velké bitvy viděl znamení, díky kterému křesťanství vytlačilo všechna ostatní původní římská náboženství.
pokračovat

Doba čtení
2 minut
29.12.2020, 09:46 >
Starověk >
Antický Řím

Nejznámější antický lékař Galén předběhl svoji dobu a z jeho poznatků vycházeli lékaři ještě v 17. století. Dopustil se však také mnoha omylů, jejichž vyvrácení trvalo přes tisíc let. Díky až chorobnému workoholismu však Galén dokázal posunout znalosti medicíny více, než kdokoliv jiný v průběhu celého starověku.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
22.12.2020, 09:53 >
Starověk >
Antický Řím

Císař Caligula se do historie zapsal jako zvrácený násilník, který se neštítí žádné ohavnosti. Byl však tento římský vládce skutečné taková zrůda, nebo po jeho smrti pošpinili císařovo jméno jeho odpůrci?
pokračovat

Doba čtení
9 minut
15.12.2020, 10:06 >
Starověk >
Antický Řím

Římská invaze do Británie byla obrovskou námořní operací, možná tou největší za celé dějiny starověku. Přestože potenciální zisky z nové provincie zřejmě nikdy nemohly vyvážit náklady celé vojenské výpravy, trval císař Claudius na jejím dobytí. Do hlavního města původních obyvatel pak triumfálně dorazil, zřejmě po Hannnibalově vzoru, s dvojicí válečných slonů.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
8.12.2020, 10:10 >
Starověk >
Antický Řím

Ukřižování je dnes téměř výlučně spojeno s mučednickou smrtí Ježíše Krista, v antickém Římě to byl ale poměrně běžný trest. Ve své době nešlo o žádnou zvláštní událost a podobných poprav se po celé říší každý rok odehrály stovky, možná tisíce. Odkud se tento brutální způsob popravy vzal, a proč byl využíván místo rychlejší a jednodušší popravy například setnutím hlavy?
pokračovat

Doba čtení
4 minut
2.12.2020, 09:46 >
Starověk >
Antický Řím

V polovině 5. století děsili Hunové celou Evropu. Žádnému vojsku se nepodařilo tyto divochy z dálných východních plání zastavit a tribut jim platil i sám císař Východořímské říše. Ani kdysi mocná Západořímská říše neměla nic, čím by mohla zastavit řádění barbarů na svém území. Slavné časy silných císařů a neporazitelných legií již byly v této době pouhou vzpomínkou.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
24.11.2020, 09:46 >
Starověk >
Antické Řecko

Alexandr Veliký změnil mapu světa. Obvykle je tato věta myšlena v přeneseném politickém smyslu, v jednom případě však platí doslovně. V antických dobách se u dnešních Libanonských břehů nacházel ostrov Týros. Pohledem na dnešní mapu však již žádný takový ostrůvek ve vodách Středozemního moře nenalezneme. Po obléhání Týru Alexandrem Velikým se totiž z ostrova již navždy stala součást pevniny.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
18.11.2020, 10:07 >
Starověk >
Antický Řím

Archimédés je známý zejména díky svým vědeckým objevům. Byl však také zručným konstruktérem válečných strojů. Ani geniálnímu vynálezci se však nepodařilo uchránit své rodné Syrakusy před římskou hrozbou v Druhé punské válce.
Archimédés se narodil roku 287 př.n.l. v sicilském městě Syrakusy. Sicílie tehdy ještě nebyla římskou provincií, ale svobodnou řeckou kolonií.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
11.11.2020, 09:40 >
Starověk >
Antický Řím

Zatímco nejslavnější Kartáginský vojevůdce Hannibal stále křižoval apeninským poloostrovem a vytrvale porážel jednu římskou armádu za druhou, na ostatních frontách začínalo Kartágo zaostávat. Přestože měl Hannibal oprávněně pověst neporazitelného válečníka, nemohl bojovat všude. Další kartáginští generálové nebyli špatní, ale rozhodně nedosahovali Hannibalových kvalit.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
6.11.2020, 10:20 >
Starověk >
Antický Řím

Omáčka Garum patřila mezi nejoblíbenější ochucovadla v antickém Římě. Svojí univerzálností ji můžeme přirovnat k dnešnímu kečupu, nebo hořčici. Přestože její původ nezní příliš chutně, vyráběla se totiž fermentací ryb, šlo o vyhledávanou lahůdku.
pokračovat

Doba čtení
2 minut
29.10.2020, 10:48 >
Starověk >
Antický Řím

Jen málokterá stavba na světě změnila svůj účel tolikrát jako Andělský hrad v Římě. Dnes jde patrně o druhou nejznámější památku věčného města, hned za majestátním koloseem. Svým vzhledem budí dojem, že jde o středověký hrad, ostatně jmenuje se tak. Původní základy však dal postavit již římský císař Hadrianus.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
27.10.2020, 08:20 >
Starověk >
Antické Řecko

Smrt Alexandra Velikého je dodnes velkou záhadou, ještě větší záhadou je však pro dnešní archeology jeho hrob. Přestože jde zřejmě o největší osobnost antického Řecka, dodnes neznáme místo jeho věčného odpočinku.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
23.10.2020, 08:26 >
Starověk >
Egypt

Statisíce svazků a stovky bádajících vědců vytvořili ve starověkém Egyptě největší studnici lidského vědění. Knihovna v Alexandrii se stala nejznámější knihovnou starověku a zůstala jí dodnes. Ve starověku existovalo Alexandrií několik desítek, sám
Alexandr Veliký je zákládal během svého tažení prakticky všude. Ta na Egyptském pobřeží se však měla stát navždy nejslavnější.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
20.10.2020, 08:30 >
Starověk >
Antický Řím

Na jižním výběžku Istrijského poloostrova se skrývá monumentální památka na dávnou nadvládu Římské říše. Veřejnosti je však poměrně skrytá. Úchvatná antická budova má totiž tu smůlu, že je zastíněna mnohem známější stavbou - římským Koloseem. Se svojí známější sestřičkou si však příliš nezadá a rozhodně stojí za bližší prozkoumání.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
16.10.2020, 08:01 >
Starověk >
Antický Řím

Dlouhá staletí římská říše neustále rostla a v podstatě neexistovaly její trvalé hranice. Později však dospěla do bodu, kdy další expanze už nebyla možná, nebo příliš drahá. V té době se císaři moudře rozhodli konsolidovat svá současná území a určit pevné hranice říše, které bránily legie.
Říkalo se jim Limes Romanus.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
6.10.2020, 16:20 >
Starověk >
Antický Řím

Ať šlo o dávné království, pozdější republiku nebo následné císařství, římští občané vždy žili
rozdělení ve společenských vrstvách, podle kterých byli posuzováni. Dostat se do jiné vrstvy, než se člověk narodil, rozhodně nebylo snadné, ne však nemožné. Nejjednodušší způsob, jak můžeme Římany rozdělit je na
svobodné a otroky, dělit však můžeme ještě dále, podle práv a často také podle bohatství.
pokračovat

Doba čtení
8 minut
29.9.2020, 10:11 >
Starověk >
Egypt

Hieroglyf, slovo které známe všichni pochází z řečtiny a znamená
posvátný znak, protože Egypťané věřili, že jej vynalezli bohové. Písmo vzniklo asi 3000 let před naším letopočtem a je zcela nepodobné písmu našemu. Existuje přes
800 různých znaků, které se při psaní používají. Narozdíl od našeho písma, hieroglyfy nemusí být psané jen zleva doprava ale i naopak a dokonce i shora dolů. V případě svislého zápisu byly sloupce odděleny tenkými čárami. U vodorovného psaní se orientace textu určila směrem, kterým se dívaly hieroglyfy znázorňující lidské postavy.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
17.9.2020, 12:11 >
Starověk >
Antické Řecko

Jen těžko byste hledali člověka, který nikdy neslyšel o olympijských hrách. Co ale víme o jejich původu? Jejich současná podoba je velice vzdálená od původních řeckých her.
Olympijské hry nebyly jedinými starořeckými hrami. Šlo o jedny z tzv.
Panhelénských her, do kterých patřily
pýthické, isthmické, olympijské a nemejské hry. Ty se všechny konaly cyklicky (
periodos) tak, aby nedošlo k jejich vzájemnému překrývání. Jedno období, během kterého se vystřídaly
pokračovat

Doba čtení
5 minut
10.9.2020, 07:36 >
Starověk >
Antické Řecko

Ve své době byl označován za blázna a povídání o jeho cestách nikdo nevěřil. Pýtheás z Massalie byl však pravděpodobně jedním z největších antických cestovatelů a objevitelů. Až ve 20. století jsme začali zjišťovat, že jeho cesta možná nebyla tak smyšlená. Pýtheás byl tak zřejmě prvním Řekem, který se dostal až k severnímu polárnímu kruhu.
Řekové ve svém zlatém období zakládali mnoho kolonií na pobřeží černého a středozemního moře.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
9.9.2020, 07:38 >
Starověk >
Antické Řecko

Většina lidí si spartské bojovníky představuje jako polonahé kulturisty s koženými trenkami a rudými plášti. Právě tak nám je vykreslil film 300, asi nejznámější filmové zpracování bitvy od Thermopyl. Film však vizuálně značně kopíruje nerealistickou komixovou předlohu. Jak tedy doopravdy spartští válečníci vypadali a s jakými zbraněmi dlouhé dny trápili perské vojsko?
Nejznámější část řecké armády tvořilo
300 vybraných spartských rytířů, kteří bojovali jako tzv. hoplíté. Tento název je odvozen od nejvýraznější části jejich zbroje - kulatého štítu
Hoplon.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
31.8.2020, 09:57 >
Starověk >
Antický Řím

Británie byla pro Římskou republiku téměř neznámou zemí. Dřívější obchodní svazky, intenzivní zejména během řeckého rozkvětu, byly zapomenuty. Řekové odtud nakupovali hlavně jeden velmi cenný obchodní artikl, cín. Dle toho také zemi nazývali Cassiterides, tedy
cínový ostrov. První skutečný kontakt s ostrovany za římskou republiku navázal až sám slavný
Julius Caesar v roce 55 př.n.l. A jak to u něho bylo zvykem, nešlo zrovna o mírovou cestu. V rámci svého několikaletého galského tažení navštívil Británii hned dvakrát.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
28.8.2020, 02:00 >
Starověk >
Antický Řím

Rčení že všechny cesty vedou do Říma zná každý, ale jak vlastně vzniklo? Dnes si řekneme... silnice... no a co? Ale římská silnice ve své době byla něco opravdu revolučního.
Silnice přinášely pokrok všude, kam se Římská říše rozšířila.
Dnes nám silnice připadají jako běžná součást krajiny. Jenže ve 2. století př.n.l vypadala evropská krajina uplně jinak, jen težko bysme poznávali podobu dnešních států.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
26.8.2020, 09:48 >
Starověk >
Antické Řecko

Marathon, slovo, které zná každý. Ne každý již ale ví, že název tohoto závodu byl odvozen od bitvy, která se odehrála 14. září 490 př.n.l. Následky bitvy u Marathonu byly opravdu dalekosáhlé. O několik let později podnikla Perská říše jako pomstu obrovskou invazi do Řecka. Její součástí byly slavné bitvy u
Thermopyl nebo
Artemisia. O více jak století později se za Perskou invazi mstil zase jeden jeden mladý král ze západu, jeho jméno
bylo Alexandr. A byla to právě bitva u Marathonu, která dala do pohybu tyto události které otřásaly antickém světem.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
20.8.2020, 09:30 >
Starověk >
Antický Řím

Bitva u Actia je jedna z těch bitev, o které můžeme říci, že kdyby její výsledek byl opačný, celé
dějiny by vypadaly jinak. Odehrála se v roce 31 př.n.l. a šlo o obrovskou námořní bitvu poblíž mysu Action (Řecko). Proti sobě zde stáli někdejší političtí spojenci, členové druhého triumvirátu, Gaius Octavianus (pozdější
první císař Augustus) a zkušený vojevůdce Marcus Antonius.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
17.8.2020, 12:22 >
Starověk >
Antický Řím

Slovo Gladiátor pochází z latinského výrazu pro meč -
gladius. Doslovně by výraz šlo přeložit jako "
ten, jenž používá meč". Bylo by však chybou myslet si, že meč byl jedinou zbraní gladiátorů. Z dochovaných pramenů je známé velké množství typů bojovníků v aréně, kteří vládli různými, někdy možná až
zvláštními zbraněmi.
Vysvětlovat kdo to byli gladiátoři je asi zbytečné, zakrvácené bojovníky na písku arény zná z populárních filmů a seriálů dnes každý.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
10.8.2020, 09:14 >
Starověk >
Antický Řím

V současnosti je Hedvábná stezka často skloňována v souvislosti s čínskou snahou o vytvoření nové obchodní tepny. Původní Hedvábná stezka tu však byla již dávno před naším letopočtem. Kudy vedla a jak vlastně vznikla?
Hedvábná stezka byla nejdůležitější dálkovou obchodní cestou starověku.
Spojovala východní Asii se Středomořským regionem a samozřejmě vše na cestě mezi tím. Celková délka této trasy tak přesahovala 8 tisíc kilometrů.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
3.8.2020, 02:00 >
Starověk >
Antický Řím

Dalo by se říci, že pro Římany bylo víno téměř základní potravinou. Mělo dokonce svého
boha Baccha, jehož kult se v průběhu času stal tak populární, že musel být kvůli přílišným radovánkám postaven senátem mimo zákon.
Divoká vinná réva rostla na italském území od nepaměti, kdy přesně ale začala být zušlechťována a využívána k tvorbě nápojů není jisté.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
30.7.2020, 02:00 >
Starověk >
Antické Řecko

Demokracii dnes v západním světě bereme jako samozřejmost. Nebyla s námi však na světě vždy. První náznaky demokratických států se začaly objevovat již ve starověku. Avšak tehdy si lidé pod demokracií představovali něco zcela odlišného než my dnes. Že demokracie má svůj původ v antickém Řecku, můžeme rozpoznat již z názvu samotného. Slovo demokracie je složeno z
demos - výrazu pro lid a
kratos označení pro vládu, tedy
vláda lidu.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
26.7.2020, 02:00 >
Starověk >
Antický Řím

Pompeje se staly symbolem výbuchu sopky Vesuv 24. srpna roku 79. Díky zakonzervování při erupci se město stalo významných dokladem o životě v antickém Římě. Pompeje se tak po svém znovuobjevení staly známé po celém světě a jen těžko byste hledali někoho, komu jejich jméno nic neříká.
Pompeje však nebyly jediné starověké město, které bylo výbuchem zasaženo.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
21.7.2020, 02:00 >
Starověk >
Antický Řím

Antické období bývá oproti následnému špinavému středověku často vnímáno jako velmi čistotné a s vysokou úrovní hygieny. Bylo tomu skutečně tak? Jak vlastně vypadaly takové antické záchody?
Pokud se zaměříme na samotné hlavní město říše, bylo
v Římě asi 150 záchodů. Tedy těch veřejných, které byly provozovány státem a jejich užití bylo původně
zdarma podobně jako třeba u lázní a divadel.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
17.7.2020, 02:00 >
Starověk >
Antický Řím

Pro barbary nebylo na bitevním poli hrozivějšího zvuku než svistot blížících se římských oštěpů - pil. Celá staletí patřilo pilum mezi nejdůležitější zbraně legií. Proč si získala tato unikátní zbraň v římské armádě takovou oblibu?
Poprvé se revoluční zbraň dočkala svého využítí na konci 4. století př.n.l. Pilum bylo v římské armádě používáno několik století, za tu dobu si tak jako ostatní legionářské zbraně prošlo určitým vývojem a změnami. Zjednodušeně se dá říci, že jde o oštěp.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
12.7.2020, 02:00 >
Starověk >
Antické Řecko

Milenecká dvojice Théseus a Ariadna je možná tou nejznámější z antických bájí. Dobrodružství v labyrintu však nebyl jediný významný čin tohoto řeckého hrdiny. Podívejme se, co vše nám starověké báje říkají o Théseovi.
Narodil se do královské rodiny v řeckém městě Troizéna. Nebyl však královým synem, na trůně ještě seděl jeho děd Pittheus, který mu byl velmi blízký. Théseův otec Aigeus totiž musel brzy po synově narození odplout do Athén.
pokračovat

Doba čtení
8 minut
8.7.2020, 02:00 >
Starověk >
Antický Řím

V posledním ze tří článků věnovaných římskému náboženství se detailněji podíváme na božstva, která Římané přejali od jiných národů a získali na velké popularitě. V minulých článcích na toto téma jste si již mohli přečíst o přístupu Římanů k náboženství a jejich
hlavní trojici bohů. Dále si také prohlédnout rozsáhlý přehled mnoha
římských božstev. Je pravdou že většina z nich byla inspirována zejména jejich řeckými protějšky.
pokračovat

Doba čtení
7 minut
1.7.2020, 02:00 >
Starověk >
Antický Řím

Pantheon je jednou z nejznámějších budov v Římě. Je také jednou z nejzachovalejších památek, která nám stále připomíná moc a bohatství římské říše během císařství. Název chrámu je často zaměňován s jinou ikonickou památkou, a to řeckým
Parthenónen v Athénách. Obě stavby však nemají nic společného a dělí je od sebe více jak 4 století. Unikátní stavba dokázala přečkat řádění barbarů i křesťanské čistky zaměřené na pohanské chrámy.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
8.4.2020, 08:47 >
Starověk >
Antické Řecko

Příběh vynálezce Daidala a jeho syna Íkara je jednou z nejznámějších antických bájí. Daidalos byl všestranný řecký umělec, mnohými považován za možná toho největšího. Byl skvělým malířem a sochařem, ovšem do historie se nejvíce zapsal jako vynálezce. Jeho domovským městem byly Athény, kde provozoval svoji dílnu a tvořil skvostná díla. Do své dílny si vzal jako učně synovce Talóse, který projevoval velké nadání. Po čase se začalo ukazovat, že je možná ještě lepším umělcem než jeho mistr. Jak už to tak v řeckých bájích bývá
pokračovat

Doba čtení
3 minut
18.3.2020, 08:47 >
Starověk >
Antický Řím

Mimo fanoušky antiky pravděpodobně Trajánův sloup není příliš známou památkou. Však také nejde o žádnou monumentální stavbu jako Colloseum, Circus Maximus nebo Akvadukt v Segovii. Přesto je právě tato stavba pro studium historie mnohem důležitější než kterákoliv ze jmenovaných.
Trajánův sloup je památník postavený na Trajánově fóru. Jeho výška včetně podstavce přesahuje
38 metrů a průměr 3,7 metru. Je složen z jednotlivých bloků bílého mramoru
pokračovat

Doba čtení
3 minut
11.3.2020, 09:03 >
Starověk >
Antický Řím

Mezi Makedonií a Římem byla dlouhou dobu zlá krev. Mohla za to samozřejmě expanzivní římská politika, ale někdy také mocenské choutky makedonských králů. Celkově mezi těmito starověkými státy proběhly
čtyři několikaleté války. Tyto střety byly z vojenského hlediska velice zajímavé. Na znepřátelených stranách se proti sobě totiž postavily dvě nejsilnější antické zbraně. Na jedné straně stála
makedonská falanga, se kterou dříve dobyl Alexandr Veliký skoro celý známý svět
pokračovat

Doba čtení
4 minut
4.3.2020, 09:10 >
Starověk >
Antický Řím

V prvním článku o římských božstvech jsme se obecně seznámili s římským náboženstvím a také se podrobněji podívali na tzv. kapitolskou trojici. Tedy na tři hlavní božstva antických Římanů -
Jupitera, Juno a Minervu. Římané však byli známí tím, že uctívali obrovské množství bohů. A jejich klub rozhodně nebyl uzavřený, v průběhů expanze své říše ochotně přijímali další božstva, původně uctívaná na územích dobytých provincií
pokračovat

Doba čtení
7 minut
12.2.2020, 09:36 >
Starověk >
Antický Řím

Římané byly známí svým velkým množstvím božstev, věřit ve více bohů bylo zcela běžné. Naopak monoteistické křesťanství, které postupně získávalo na popularitě, zpočátku Římanům přišlo velmi zvláštní. Nejvýznamnější původní božstva vycházela z řeckých a etruských předloh, ale římský panteon bohů nebyl nijak uzavřený. V průběhu dějin se běžně rozšiřoval o božstva nová. Nejčastěji šlo o lokální bohy v nově dobitých provinciích, kteří zde pak požívali větší důležitosti než ve zbytku říše. Nejdůležitějším však všude byl nejvyšší z římských bohů
pokračovat

Doba čtení
6 minut
12.2.2020, 01:00 >
Starověk >
Antický Řím

Pojem stěhování národů se u nás často používá ve spojitosti z tím, jak se Slované dostali na území Čech. Slovanské kmeny však nebyly jedinými migrujícími, velké stěhování probíhalo po celé Evropě a zahrnovalo desítky zejména germánských kmenů. Proč k takto masivní migraci vlastně došlo?
Stěhování národů rozhodně nebylo jednorázovou událostí ale
probíhalo několik staletí. Umístit ho můžeme
pokračovat

Doba čtení
5 minut
5.2.2020, 08:33 >
Starověk >
Egypt

Když se řekne pyramidy, téměř každý si představí trojici obrovských pyramid v egyptské Gíze. Tyto pyramidy však rozhodně nejsou jediné na světě. Z dávných časů, ale i středověku se nám dochovalo mnoho pyramid po celém světě. Mnoho jich také pravděpodobně ještě vůbec nebylo objeveno. Rozhodně tak
nemůžeme pyramidy považovat za egyptský unikát.
Mezi sedm divů světa, o kterých je tato série článků, však patří právě tyto tři nejznámější pyramidy v Gíze
pokračovat

Doba čtení
6 minut
29.1.2020, 08:55 >
Starověk >
Antické Řecko

Příběh řeckého hrdiny Persea začíná ve známém antickém městském státě Argos. V té době mu vládl král Akrisios, kterému věštba předpověděla smrt z rukou svého vnuka. Aby tento okamžik co nejvíce oddálil, rozhodl se král zavřít svoji jedinou dceru Danaé do sklepení svého paláce, aby se k ní žádný muž nemohl dostat. Do jeho dcery se však nezamiloval jen tak ledajaký muž, ale
samotný Zeus, vládce bohů. Do nepřístupného sklepení
pokračovat

Doba čtení
6 minut
22.1.2020, 08:45 >
Starověk >
Antický Řím

Typický krátký římský meč je společně s velkým obdélníkovým štítem
scutum nejikoničtější částí výzbroje římských legionářů. V současnosti je tato nebezpečná zbraň běžně označována jako
gladius. Jde ovšem o zavádějící pojmenování. Pro starověké Římany označoval výraz gladius jakýkoliv meč. Odvozením z tohoto názvu vzniklo například i jméno pro bojovníky v antických arénách -
gladiátory. Původně byl jejich zbraní skutečně meč, později se však výběr vražedných nástrojů značně rozšířil
pokračovat

Doba čtení
4 minut
15.1.2020, 08:30 >
Starověk >
Antický Řím

Tanky starověkých armád, tak nějak by se dali nazvat sloni. Kdo by neznal Hannibalovi slony, překračující Alpy? Překvapivě však využití slonů v antických armádách nebylo tak časté, jak by se mohlo zdát, způsobovalo totiž nemálo problémů. Slony do své armády zkoušelo zakomponovat mnoho národů. První využití je známo u Indů, později Peršanů, Řeků, nebo Kartaginců, nikomu z nich však tyto monstra nepřinesla kýženou absolutní dominanci
pokračovat

Doba čtení
7 minut
18.12.2019, 08:46 >
Starověk >
Antický Řím

Židovská pevnost Masadě je jistě jednou z nejznámějších pevností starověku. Možná ne podle jména, ale ve chvíli kdy uvidíte typický tvar stolové hory, jistě vám přijde povědomá. Na rozdíl od většiny jiných pevností té doby, je u Masady i po dvou tisících letech poznat, jak vypadala. Ovšem nejen to, stále můžeme vidět i jak byla dobyta.
V roce 66 již kdysi mocný židovský stát nebyl suverénním územím, ale římskou
provincií zvanou Judea. Židé měli vždy problém s podvolením se římské nadvládě
pokračovat

Doba čtení
7 minut
11.12.2019, 11:05 >
Starověk >
Antické Řecko

Po minulých
Visutých zahradách Semiramidiných se dnešním článkem dostáváme k předposlednímu z antických divů světa - Mauzoleu v Halikarnassu. Mauzoleí známe ze starověku mnoho, čím bylo toto jedno tak jedinečné? Rozhodně tím, že bylo zcela první stavbu svého názvu. Název vznikl podle Mausóla II., vládce, který nechat postavit dechberoucí hrobku společně se svojí ženou Artemísii. Ve své době šlo o nevídanou a věhlasnou budovu, jejíž
název postupem času zobecněl pro všechny pokračovat

Doba čtení
3 minut
4.12.2019, 08:45 >
Starověk >
Antický Řím

Říká se, že prostituce je nejstarším z řemesel. Patrně na tom něco bude, protože již před více jak 2 tisíci lety šlo v
antickém Římě o zcela běžnou věc. Prostituce zde byla legální a dokonce šlo o licencované povolání. Povolání prostitutky však samozřejmě nebylo považováno za příliš morální a ctnostné. Šlo zde zajímavý kontrast vůči jejich zákazníkům, u nichž návštěva vykřičeného domu nebyla považována za cokoliv nemorálního či nevhodného
pokračovat

Doba čtení
4 minut
20.11.2019, 08:49 >
Starověk >
Antický Řím

Budoucí císař Tiberius se uměl dobře narodit. Jeho otcem byl senátor Tiberius Claudius Nero a matkou Livia Drusilla, oba ze starodávného a váženého rodu Claudiů. Jeho otec si však v občanské válce nevybral dobrou stranu a celá rodina proto musela neustále prchat před nepřáteli. Poté, co se mohli bez obav navrátit do Itálie,
zaujala Tiberiova matka samotného Octaviána. A protože Octaviánovi se neříkalo ne, Tiberius Claudius Nero se rozvedl a Livia Drusilla se vdala
pokračovat

Doba čtení
9 minut
6.11.2019, 08:47 >
Starověk >
Antické Řecko

V naší sérii o sedmi divech světa se pomalu blížíme ke konci. Po
Artemidině chrámu si dnes představíme
Visuté zahrady Semiramidiny. O tomto divu toho víme zdaleka nejméně a jde o jediný z divů, u kterého vůbec není jisté,
zda-li skutečně existoval. Téměř vše, co o slavných zahradách víme, pochází od starořeckých historiků Strabóna a Diodóra Sicilského
pokračovat

Doba čtení
3 minut
23.10.2019, 08:41 >
Starověk >
Antický Řím

Není příliš mnoho bitev o kterých bychom mohli říci, že je slavný římský vojevůdce Julius Caesar prohrál. Prohra je však v tomto případě přehnaně silné slovo. Caesar byl příliš schopný generál na to, aby nechal svoji armádu zničit tak jako například o rok dřív
Crassus u Karrh. Přesto nešlo o jednoznačné vítězství, na která byla generálova vojska zvyklá a bitva poznamenala Caesarovu pověst
pokračovat

Doba čtení
5 minut
16.10.2019, 09:21 >
Starověk >
Antické Řecko

Vyprávěním o slavném řeckém hrdinovi Achillovi otevíráme novou sérii článků, ve které postupně představíme nejznámější ale i méně známé řecké hrdiny, báje a legendy. Achilles je bezesporu jedním z
nejznámějších antických hrdinů. Vzorem a ideálem byl již v době antického Řecka a následně i pro starověké Římany. Nejznámější je jistě jeho role ve slavné
trójské válce, ale my začneme trochu dříve
pokračovat

Doba čtení
5 minut
8.10.2019, 08:40 >
Starověk >
Antický Řím

Od starých Římanů převzala naše západní civilizace mnoho věcí, způsob oblékání to ale nebyl. Oproti tomu, na co jsme dnes zvyklí nebylo příliš pohodlné a nejspíš bychom v něm zmrzli. Bylo totiž přizpůsobené teplému středomořskému počasí. Jeden dodnes používaný objev jim ale upřít nemůžeme. Byli to právě starověcí Římané, kteří přišli s
ponožkami v sandálech pokračovat

Doba čtení
5 minut
18.9.2019, 08:55 >
Starověk >
Antické Řecko

I v dalším díle v sérii článku o 7 divech světa se podíváme na stavbu věnovanou jednomu řeckému božstvu (minule to byla
Feidiova socha Dia). Tentokrát půjde o bohyni Artemis, jejích chrám v Efesu byl známý po celém antickém světě.
Efes bylo starodávné antické město ležící v Malé Asii. To je zhruba
dnešní oblast Turecké Anatolie (starořecký výraz pro východ bylo
anatole). Bylo založeno již ve druhém
pokračovat

Doba čtení
3 minut
4.9.2019, 08:55 >
Starověk >
Antický Řím

Augustus byl možná tou úplně nejdůležitější postavou Římských dějin. Byl to právě on, kdo ukončil vleklou občanskou válku a přetvořil umírající římskou republiku do
silného císařství. Právě za vlády toho prvního císaře se římská říše rozrostla tak jako nikdy předtím ani potom a dokonce po něm
pojmenovali jeden měsíc. Podívejme se blíže na bohatý život tohoto velkého muže
pokračovat

Doba čtení
11 minut
21.8.2019, 09:24 >
Starověk >
Antické Řecko

Dnešní článkem budeme pokračovat v sérii
Sedm Divů světa a podíváme se na
rozměrově nejmenší z nich, Feidiovu sochu Dia v Olympii. Protože jde o jediný z divů, kde přímo známe autora, povězme si o něm více.
Feidiás se narodil v roce 490 př.n.l. v Athénách a patřil k nejvýznamnějším sochařům své doby. O jeho dětsví příliš nevíme, odehrálo se v době
pokračovat

Doba čtení
4 minut
13.8.2019, 08:44 >
Starověk >
Antický Řím

V roce 43 se na jihovýchodním pobřezí Británie vylodila obrovská římská armáda vedená generálem Aulem Plautiem a započala svoji invazi. Původně očekáváne snadné a rychlé vítězství se proměnilo v
dlouhé dobývání ostrova. I po témeř 20 letech ovládali Římané pouze jižní část Británie. Ani ta však stále nebyla úplné pořímštěná a zejména kvůli špatnému chování Římanů byla tato provincie neustále jen krůček od povstání
pokračovat

Doba čtení
6 minut
25.7.2019, 08:33 >
Starověk >
Egypt

Velká sfinga v Gíze je jednou z nejtajemnějších staveb naší planety. Mnoho lidí má za to, že sfingu postavili stejní faraónové jako známé
pyramidy v její blízkosti,
sfinga je ale mnohem starší a tajuplnější.
Co to vlastně je sfinga? Jde o mýtického tvora, který má
tělo lva a hlavu člověka. Nejstarší znázornění známe z Egypta, ale sfinga se nezávisle vyskytovala v mnoha starověkých kulturách
pokračovat

Doba čtení
5 minut
22.7.2019, 12:09 >
Starověk >
Antický Řím

Výraz vandal dnes v každém vyvolá poměrně jasnou představu. Pravděpodobně půjde o nějakého mladíka, který právě rozkopavá staré hroby či sprejuje zídky. Ne každý ale už ví, kde se vlastně tento výraz vzal. Čím si
kmen Vandalů vysloužil toto dnes tak negativní spojení s ničením? Osud tohoto kmene byl komplikovaný a jejich příběh je velice zajímavý, pojďme se na něj podívat.
Vandalové byli germánský kmen, který zřejmě pocházel ze skandinávie, v následujících stoletích
pokračovat

Doba čtení
5 minut
16.7.2019, 14:35 >
Starověk >
Antický Řím

Tímto článkem započneme novou sérii, ve které se představíme nejdůležitější římské císaře. Život každého z nich by vydal na několik knih, proto půjde o velice zjednodušené pojetí, které má za cíl vás seznámit s nejdůležitějšími životními okamžiky těchto velkých mužů.
Pokud mluvíme o římských císařích, nemůžeme začít nikde jinde než u
Gaia Julia Caesara. Dopustíme se tím sice historické chyby, ale není možné tohoto velikána opomenout
pokračovat

Doba čtení
10 minut
12.7.2019, 09:13 >
Starověk >
Antické Řecko

V prvním díle série článků o Sedmi divech světa jsme si představili
Maják na Ostrově Faru, dnes se přesuneme o něco dále na východ na středomořský ostrov Rhodos.
Starověká historie ostrova je opravdu bohatá. První obyvatelé se zde objevili již v době kamenné a postupně se zde vystřídali
krétští Mínojci, Achájové a nakonec Dórové. Právě ti se zde nejvíce prosadili
pokračovat

Doba čtení
3 minut
9.7.2019, 10:43 >
Starověk >
Antický Řím

Pretoriánská garda (v latině
cohortes praetorianae) byla speciální jednotka, která sloužila jako
osobní stráž římských císařů již od vzniku samotného císařství. V rámci armády šlo o velice čestnou a elitní pozici, která se získávala za odměnu. Postupem času však jejich politický vliv v antickém Římě
vzrostl až na neúnosnou úroveň. Často to byli právě pretoriáni, kdo rozhodoval zda-li císař zůstane u moci či dosadí někoho jiného
pokračovat

Doba čtení
5 minut
3.7.2019, 09:52 >
Starověk >
Egypt

V sérii článků si postupně ptředstavíme všech původních 7 divů světa a dnes začneme egyptským majákem na ostrově Faru.
Budova majáku stála na malém ostrově
u západního břehu delty Nilu. Ten byl vzdálen lehce přes kilometr od pevniny, přesněji od pobřežního města Alexandrie. Stejné Alexandrie kde stála proslulá
Alexandrijská knihovna. Později byl ostrov s pobřežím propojen mostem nazvaným
Heptastadion. To je řecký výraz, který znamená 7 stadií
pokračovat

Doba čtení
3 minut
19.6.2019, 11:10 >
Starověk >
Antický Řím

Římané byli mistry obléhání. Určitě nemůžeme tvrdit, že by byli prvními průkopníky využití obléhacích strojů. Ve své době ale jejich konstrukci a užití dovedli rozhodně nejdál a žádná pevnost starověku proti nim nemohla obstát. Tak jak bylo římským zvykem v mnoha směrech, Římané
převzali znalosti od svých nepřátel, rozšířili je a zcela asimilovali jako své vlastní
pokračovat

Doba čtení
4 minut
16.6.2019, 11:25 >
Starověk >
Antické Řecko

O bitvě u Thermopyl, kde se hrdinně bránil spartský
král Leonídás a jeho nejlepší vojáci pravděpodobně slyšel každý. Když už ne ve škole, tak alespoň díky filmovému hitu z roku 2006. Zároveň s ní ale probíhala
námořní bitva u Artemisia, která je sice méně známá, ale rozhodně není méně důležitá. Perské vojsko totiž roku 480 př.n.l. nenapadlo Řecko pouze po souši, ale vyslalo také mohutnou flotilu, která mohla čítat až 1000 lodí
pokračovat

Doba čtení
5 minut
14.6.2019, 08:58 >
Starověk >
Antický Řím
Decimace, slovo latinského původu můžeme často slyšet i dnes. Většinou je to však ve zkresleném významu. Není proto na škodu připomenout si, co vlastně decimace byla.
V latině je toto slovo
decimatio - odvozenina ze slova decimus (desátý, mimojiné částé římské jméno). Decimatio pak v překladu znamená "
odstranění desátého". A přesně o to při decimaci šlo. Byl to jeden z nejtěžších trestů
pokračovat

Doba čtení
3 minut
6.6.2019, 14:57 >
Starověk >
Antický Řím

Dobytí Británie nebylo snadnou záležitostí ani pro největší vojenskou mašinérii starověku - Římské Legie. Jako ještě větší oríšek se ukázalo udržení celého Britského území. Snad v žádné jiné provincii té doby nezpůsobovali původní obyvatelé tolik problémů. Severní část ostrova
nedokázalo římské impérium ovládnout nikdy. A protože se neustále opakovaly nájezdy divokých bojovínků ze severu (dnešního Skotska) na zpacifikovaný a bohatší jich, rozhodl se císař pro netradiční řešení
pokračovat

Doba čtení
5 minut
3.6.2019, 15:59 >
Starověk >
Antické Řecko

Většina z nás si utvořila představu o bitvě u Thermopyl na základě filmu
300: Bitva u Thermopyl z roku 2006. Tento film vychází z komixové předlohy Franka Millera. Jde tedy o zfilmování komixu, což už samo o sobě značí, že nepřesností ve filmu bude víc než dost. Samozřejmě tomu tak je, zejména mnoho faktů je vynechaných, aby hrdinost spartských bojovníků více vynikla. Povězme si tedy, jak bitva u Thermopyl, která se odehrála
v roce 480 př.n.l. a kde Řekové bojovali proti invazi
pokračovat

Doba čtení
4 minut
2.6.2019, 21:22 >
Starověk >
Antický Řím

Legie byly bezpochyby nejlepší vojenské jednotky své doby. Až na občasné vyjímky, nenašly žádného trvalého přemožitele. Kromě výborné disciplíny, tréningu a technologií, mohla za jejich skvělé výsledky také jejich prvotřídní výstroj a výzbroj. Té se ve své době nemohlo nic rovnat.
Legie existovaly a válčily několik století, je tedy samozřejmé, že jejich výbava se postupem času měnila. My si zde detailně rozebereme výstroj
pokračovat

Doba čtení
6 minut
31.5.2019, 19:59 >
Starověk >
Antický Řím

Gaius Julius Casear dokázal své vojenské mistrovství bezpochyby mnohokrát. Největší ukázkou jeho vojenského génia je však bitva, která víceméně zakončila jeho slavné galské tažení.
Obléhání galské pevnosti Alesie. Pokud by tuto bitvu nevyhrál (kromě toho, že by pravděpodobně zemřel v boji), nikdy by nezískal takovou moc, nerozložil římskou republiku a nepřispěl tak k vytvoření císařství.
Celá naše historie by pravděpodobně vypadala jinak. Jenže Caesar tuto bitvu vyhrál
pokračovat

Doba čtení
4 minut
31.5.2019, 11:07 >
Starověk >
Antický Řím

Když se řekne největší pořázka starověkého Říma, většině lidí se mlhavě vybaví, že slyšeli něco o bitvě v
Teutoburském lese. Ano, zde skutečně spojené germánské kmeny uštědřily Římu obrovskou pořážku, zdaleka však nešlo o prohru nějvětší. V roce 9 n.l. zde Publius Quintilius Varus ztratil 3 legie a nějaké pomocné sbory, celkově se odhadují ztráty na 20 tisíc můžů. Ani přes toto obří číslo však zdaleka nejde o prohru největší
pokračovat

Doba čtení
3 minut
8.7.2005, 02:00 >
Starověk >
Antický Řím

Hunové terorizovali Evropu téměř sto let a velkou měrou přispěli k pádu celé Západořímské říše a
stěhování národů. Kde se na starém kontinentu z ničeho nic vzaly tyto barbarské hordy? A proč byli Hunové v boji tak úspěšní?
Původ tohoto kočovného národa není zcela známý. Hunské hordy přišly z východu, avšak z dodnes nejasného místa v Asii. Někteří historikové spojují Huny s národem Siungnů
pokračovat

Doba čtení
6 minut