Egyptské hieroglyfy a Rosettská deska
29.9.2020 > Starověk > EgyptHieroglyf, slovo které známe všichni pochází z řečtiny a znamená posvátný znak, protože Egypťané věřili, že jej vynalezli bohové. Písmo vzniklo asi 3000 let před naším letopočtem a je zcela nepodobné písmu našemu. Existuje přes 800 různých znaků, které se při psaní používají. Narozdíl od našeho písma, hieroglyfy nemusí být psané jen zleva doprava ale i naopak a dokonce i shora dolů. V případě svislého zápisu byly sloupce odděleny tenkými čárami. U vodorovného psaní se orientace textu určila směrem, kterým se dívaly hieroglyfy znázorňující lidské postavy.
Důvodem vzniku písma patrně byla potřeba uchování úředních a náboženských údajů. Přestože nejde o první dochované písmo, je to jedno z nejstarších. Hieroglyfy se podstatně liší od všech jiných písem té doby, patrně tedy vznikly zcela samostatně. První záznamy se zřejmě psaly na materiály, které se nám již nedochovaly jako dřevo nebo kůru. Nejstarší záznamy, které se nám dochovali jsou tak ryté do kamene.
Rozdělení hieroglyfů
Tyto staroegyptské znaky můžeme dozdělit do tří skupin.- Ideogramy jsou skupina, kde každý znak znamená jedno slovo. Jsou to v podstatě piktogramy a jde o nejstarší variantu hieroglyfů.
- Fonogramy představují skupiny hlásek, nebo samostatné hlásky. Pomocí skládání fonogramů se již dají tvořit slova. Tyto symboly ale zaznamenávali pouze souhlásky, přestože samohlásky se při čtění normálně vyslovovaly.
- Determinativy jsou speciální znaky, které nemají fonetickou hodnotu. V vašem písmu je není k čemu přirovnat ale v egyptském písmu upřesnovali význam slov, pokud by se daly vyložit více způsoby.
Barevné hieroglyfy z hrobu faraona Setiho I. Zdroj: wikipedia.org, Jon Bodsworth / Copyrighted free use
Nástupci hieroglyfů
Postupem času se objevila potřeba zjednodušeného písma, protože hireoglyfy byly velmi složité na psaní. Časem se objevilo hieratické písmo což byla zjednodušená varianta, která umožnovala snadnější zápis. Toto písmo bylo nejčastěji využíváno k náboženským účelům.Zjednodušování písma ale probíhalo i nadále a vzniklo démotické písmo, které už bylo natolik jednoduché, že se dostalo i mezí šířší populaci. Nejde však o lineární vývoj písma, spíše vznik více paralelních, protože všechna tři písma se používala zároveň, ale k jiným účelům.
Rosettská deska a rozluštění hieroglyfů
Poslední známý zápis v hieroglyfickém písmu je zaznamenán v roce 394 na nilském ostrově Philae. V následujícím období upadlo písmo zcela v zapomnění. V novověku se poté mnoho vzdělanců snažilo o rozluštění jejích významu, avšak neúspěšně.Situace se změnila až po objevu černé žulové stély v roce 1799. Ta je nyní známá od názvem Rosettská deska podle místa objevu - města Rosette, dnešního Ar-Rašídu u ústí Nilu. Stélu objevil 15. července 1799 důstojník Napoleonova dělostřelectva Pierre-François-Xavier Bouchard. Deska je nyní uložena v Londýnském Britském muzeu, kam byla převezena po porážce Francouzů v Egyptě roku 1801.
Rossetská deska. Zdroj: wikipedia.org, © Hans Hillewaert
Současná Rosettská deska měřící 114 x 71 centimetrů je pouze částí původní větší stély, která mohla měřit až 150 centimetrů. Na desce je vyveden nápis v hieroglyfech (v horní nejpoškozenější částí), ale co je nejdůležitější, stejný text je tam uveden také v démotickém písmu a řecké alfabetě. Démotické písmo v té době zůstávalo také nerozluštěné, ale starořečtina byl již dobře známý jazyk.
Díky tomu se mohl roku 1822 navždy zapsat do dějin Jean-François Champollion, který rozluštil hieroglyfické písmo. Dozvěděli jsme se tak, že deska je z roku 196 př. n.l. a je zde uvedeno poděkování králi Ptolemaiovi V. Pro tehdejší egyptology to znamenalo naprostou revoluci. Všechny ty tisíce záhadných nápisů mohli konečně odhalit svá tajemství a popsat nám život v jedné z nejstarších civilizací světa.
Autor: Pavel Koubík
Štítky: #hieroglify
#ptolemaiovci