Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Lékaři v antickém Římě se nebáli ani jemné chirurgie

7.1.2022, 10:59 > Starověk > Antický Řím

Od léčení nemocí magickými rituály a prvotní neznalosti hygieny až po nemocnice a veřejnou zdravotní péči, provozovanou specializovanými lékaři. Lékařství v antickém Římě procházelo přirozeně od počátku budování i existence této říše stejným rozvojem jako Řím samotný.


Počátky léčitelství

V počátcích existence Říma neexistovala znalost hygieny, jejího dopadu na lidské zdraví a nemoci byly považovány za hněv bohů. V těchto dobách Římané léčili za pomoci magických rituálů, modliteb a bylin, přičemž se inspirovali především Etrusky a mnohé od nich v tomto směru pochytili.

Okolo 6. až 5. století před naším letopočtem začala pro Římany doba uvědomování si důležitosti hygieny a jejího spojení s nemocemi či zdravím. V této době byla vybudována „Cloaca Maxima“, což byl systém kanalizace, odvádějící odpadní vodu a odpad z Říma. Brzy po úspěchu kanalizace začaly téměř do každého domu pronikat vodovody, koupelny i samostatné odpadní svody. Zároveň s těmito vymoženostmi vyšly v 5. století před naším letopočtem v platnost Zákony dvanácti desek, řešící například zákaz pohřbívání ve městě, ustanovení hygienických standardů, poručnictví nad psychicky nemocnými či císařské řezy u zemřelých rodiček.


Římské nástroje, nalezené v Pompejích.
Římské nástroje, nalezené v Pompejích. , Giorgio Sommer, Public domain


Rozkvět vědeckého lékařství

Pomalý prvopočátek řádnějšího rozkvětu lékařství začal pronikat do římských životů až okolo 3. století př. n. l., kdy začali v Římě působit profesionální lékaři, většinou pocházející z Řecka. Prvním zaznamenaným lékařem byl, dle nalezených informací, Archagathos. Tento lékař byl zpočátku považován za výborného ranhojiče (jeho hlavní doménou bylo řezání a pálení) a brzy získal občanské právo, a dokonce mu byla zřízena na náklady státu jakási tehdejší ordinace. Těžko nyní soudit proč, ale jeho pozdější praxe byla shledána příliš brutální a lékař byl, pro velkou nelibost společnosti, vykázán v pozdějších letech z města.

Lukulské hody: jak vypadala opulentní římská hostina?

Lukulské hody: jak vypadala opulentní římská hostina?

Lukulské hody, opulentní hostiny trvající celý den, po který hosté hodovali na nejvybranějších pochoutkách, jaké jen dokázali antičtí kuchaři vymyslet. Tento výraz známe dodnes a jeho původ, tak jako u mnoha ji... celý článek


V těchto dobách zároveň začala být kvalitnější lékařská péče obvyklým jevem i běžných obyvatel Říma, přičemž doposud byla specializována výhradně pro vojáky (pro které již dlouho existovala i řada lazaretů). Stále však nešlo o příliš sofistikovanou léčbu a většinou se jednalo o podávání léčivých bylin či jednoduché operace viditelných zranění (zlomeniny, čištění ran a podobně).

Ohromný přelom k lepšímu začal v 1. století př. n. l., díky učenci a lékaři jménem Asklépiadés. Proslavil se svojí úspěšností v léčbě a mnohem sofistikovanějším způsobům než jen primitivním řezáním a podobným praktikám. Byl velkým zastáncem správné životosprávy, cvičení, vhodné stravy a nutnosti rekonvalescence (včetně masáží a lázní). Jako první zastával neinvazivní metody léčby a dokázal celkem přesně určit jejich zbytečnost či poslední nutnost. V případě potřeby se projevil jako zdatný chirurg, například dokázal zprůchodnit průdušnici v případě neprostupnosti dýchacích cest.


Asklépiadova busta.
Asklépiadova busta. , See page for author, CC BY 4.0


Ve své době se stal autorem mnoha funkčních teoretických i praktických postupů, jež byly široce přejímány a využívány v lékařské praxi tehdejší doby. Díky jeho vzrůstajícímu věhlasu zavedl četné přednášky pro studenty, a tím se zasadil o ohromný rozvoj vědeckého lékařství. Společnost si nyní plně uvědomovala důležitost medicíny a lékaři se stali velmi respektovaným kamenem společnosti, přičemž bylo žádoucí podporovat jejich výzkum i výuku žáků tohoto směru.


Nejslavnější římský lékař

Bezesporu nejslavnějším římským lékařem byl Galénos, žijící ve 2. až 3. století našeho letopočtu. Dvorní lékař Marka Aurelia, známý svojí inteligencí, ale i nesnesitelnou namyšlenou povahou. Položil základy mnoha oborů, jako třeba anatomie, farmakologie, patologie a fyziologie, přičemž navázal na učení jeho předchůdců a ta nadále rozvíjel do pokročilejší podoby. Jak by se dalo očekávat, samozřejmě tyto základy trpěly omyly tehdejších dob, přesto byly v mnohém pokrokové. Prováděl mnoho pitev na zvířatech, díky kterým zjišťoval některé funkce žil, tepen, míchy, krve a vnitřností, díky čemuž revolučně pokročil i v chápání lidského těla. Své výzkumy sepsal do mnoha stovek prací, které se staly inspirací pro mnoho národů po více než tisíc let a byly přeloženy do spousty cizích jazyků.

Vyobrazení Galéna na obraze z roku 1906.
Vyobrazení Galéna na obraze z roku 1906. , Veloso Salgado, Public domain
Zdroj: is.muni.cz, historylearningsite.co.uk, wikiskripta.eu, wikipedia.org
Autor: Jan Kovanda
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.czMohlo by vás zajímat

Skutečně Sparťané zabíjeli své postižené novorozence? Skutečně Sparťané zabíjeli své postižené novorozence?
Díky veřejným pitvám předběhl Galén svoji dobu o stovky let Díky veřejným pitvám předběhl Galén svoji dobu o stovky let
Cloaca Maxima - obří starověký kanalizační systém slouží dodnes Cloaca Maxima - obří starověký kanalizační systém slouží dodnes


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít