Legendami opředení Sumerové. Jaký byl počátek tohoto starobylého národa?
25.10.2021 > StarověkKolébka civilizace a jeden z prvních národů, které se vryly do paměti historie. Odkud přišli tajemní Sumerové a jak vypadal jejich vzestup? Historie tohoto národa je sestavována jako téměř zapomenutá mozaika, která vydává svá tajemství jen velmi neochotně a o to větší zájem v myslích badatelů vzbuzuje. V dobách, kdy teprve začínaly vznikat písemné záznamy, se velmi složitě rodily důkazy pro budoucí civilizace, jež budou chtít odkrýt způsoby tehdejších časů, životy lidí a průběh celé historie národa.
Dle zdrojů přišli Sumerové na území Mezopotámie (na úrodnou půdu mezi řekami Eufrat a Tigris) někdy okolo roku 4000 před naším letopočtem. Existuje několik teorií, odkud tento národ pochází, mezi něž patří například teorie, že přišel z území tehdejší Indie, což dokazují i rozbory koster nalezených v jižním Iráku (rozbor potvrdil stejnou DNA, jakou měli lidé obývající povodí řeky Indus). Mezi další teorie patří jejich příchod z území dnešního Íránu nebo dokonce až z jihovýchodní Asie.
Po svém příchodu dokazovali svou nadřazenost nad ostatními skupinami lidí v oblasti tím, že vynalézali na svou dobu převratné objevy. Nejhlavnějším z nich, díky kterému ovládli celou oblast a podařilo se jim vybudovat majestátní civilizaci, byl koncept města jako společenství, které mělo chránit jeho obyvatele, suroviny a bohatství. Prvním takovým velkým městem byl, alespoň dle současných důkazů, Uruk (Sumeřané sami věřili, že prvním městem na světě bylo Eridu, jež mělo být postaveno bohem vědění a vody, Enki, který ho údajně vyzdvihl z bažin). Zanedlouho začala růst další města, a tím přispívala k dalšímu rozkvětu sumerského území (například města Ur, Larsa, Isin, Adab, Kullah, Nippur a Kish). Takový koncept se brzy projevil jako jedna ze zdrcujících výhod sumerského lidu, bojujícímu proti ostatním kmenům v oblasti.
Zde je třeba poznamenat, že navzdory velmi časté mylné představě Sumeru, jakožto jednoho celistvého státu, se jednalo spíše o region s městskými státy, z nichž každý měl svého samostatného krále. Tyto jednotlivé městské státy nebyly téměř vzájemně politicky propojeny a každý z králů jednal nejspíše autonomně. Tento region byl sousedními kmeny nazýván jako „Země civilizovaných králů“, přičemž Sumerové sami sebe nazývali jako „Země černohlavých lidí“.
Ukázka sumerského písma. Text pojednává o stříbře, jež má být vyplaceno guvernérovi. , Gavin.collins, Public domain
Dalším převratným objevem byl počátek agrikultury a chování dobytka, což byl naprostý základ k uchycení rostoucí civilizace na jednom stálém území. Tyto dva způsoby obživy byly provozovány ve vesnicích, které obklopovaly jednotlivá města. Civilizace, jež disponuje dostatkem potravy, má ty nejlepší předpoklady k dalšímu rozvoji a druhotným vynálezům (o vynálezech budeme pojednávat v dalším díle článku o této říši).
Zdroj: wikipedia.org, history.com, Historie začíná v Sumeru (S. N. Kramer).
Autor: Jan Kovanda
Štítky: #sumer
#mezopotamie