Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Andělský hrad v Římě. Papežské vězení bylo původně hrobkou císařů

29.10.2020 > Starověk > Antický Řím

Jen málokterá stavba na světě změnila svůj účel tolikrát jako Andělský hrad v Římě. Dnes jde patrně o druhou nejznámější památku věčného města, hned za majestátním koloseem. Svým vzhledem budí dojem, že jde o středověký hrad, ostatně jmenuje se tak. Původní základy však dal postavit již římský císař Hadrianus.


Dnes památka nese jméno Andělský hrad, v originální italštině Castel Sant'Angelo. Její původní název však bylo Hadriánovo mauzoleum, tedy hrobka, která sloužila císařské rodině. Jde o stejného Hadriana, který dal pokyn k vybudování další světoznámé stavby - Hadriánova valu v Británii. Sám císař Hadrianus byl společně s jeho ženou Sabinou prvním pohřbeným v mauzoleu. Společně s nimi zde odpočívá mnoho dalších význačných římských císařů, například Antoninus Pius, Marcus Aurelius, nebo Septimius Severus.

Původní hrobka byla tvaru plochého válce, ještě bez dnes tak typických hradeb, o průměru 64 metrů a výšce 20 metrů. Válec stál na kvádrové základně o délce kolem 85 metrů a výšce 15 metrů. Celkově se tak budova tyčila do výše 35 metrů. Na její střeše byla vybudována zahrada a patrně také menší chrám. Císař Hadrianus nechat zároveň vybudovat stále stojící a fungující most Pons Aelius, dnes známý jako Andělský most, který spojoval mauzoleum s druhým břehem Tibery a tím í hlavním centrem města.


Andělský hrad s Andělským mostem v popředí.
Andělský hrad s Andělským mostem v popředí. Zdroj: wikipedia.org, 0x010C, CC BY-SA 3.0


Vnitřní část budovy byla bohatě vyzdobena, většina výzdoby ovšem byla zničena při přestavbě na pevnost v roce 401. Dalšího poškození se výzdoba i uložené urny dočkaly v roce 410, kdy Vizigóti pod vedením náčelníka Alaricha vyrabovali celý Řím. Co ještě z původní výzdoby a vybavení zbylo, podlehlo ničení Gótů v roce 537.

Několik desetiletí poté, se dle legendy odehrála událost, která dala památce její dnešní jméno. Koncem šestého století se na vrcholku budovy měl papeži Řehoři Velikému zjevit Archanděl Michael, který měl zvěstovat konec morové rány. Tuto legendu dodnes připomíná velká bronzová socha anděla, která je umístěna na vrcholku hradu.
Pantheon, nejzachovalejší památka antického Říma

Pantheon, nejzachovalejší památka antického Říma

Pantheon je jednou z nejznámějších budov v Římě. Je také jednou z nejzachovalejších památek, která nám stále připomíná moc a bohatství římské říše během císařství. Název chrámu je často zaměňován s jinou ikonic... celý článek

K radikálnějším stavebním úpravám začalo docházet ve 14. století, kdy římský papež zahájil přestavbu na hrad. Zároveň s tím byla vybudována vyvýšená chráněná cesta, spojují hrad se Svatopetrskou bazilikou, která nese název Passetto di Borgo. V následujícím století byl hrad využit ke svému účelu. Zatímco v roce 1527 armády Karla V. plenily Řím, papež se opevnil v Andělském hradu, který všem útokům odolal. Papežové využívali v této době Andělský hrad ještě k dalšímu účelu. Šlo o nejobávanější vězení, kde byli v podzemí vězněni a možná i mučeni papežovi nepřátelé. Nejznámějším z vězňů je pak patrně astronom Giordano Bruno.


Socha Archanděla Michaela umístěná na vrcholu hradu.
Socha Archanděla Michaela umístěná na vrcholu hradu. Zdroj: wikipedia.org, Rabax63, CC BY-SA 4.0


Dnes Andělský hrad slouží jako muzeum a je vyhledávanou památkou, kterou za rok navštíví přes milion turistů. Nalézt zde můžeme rozsáhlou sbírku zbraní, maleb a soch, nebo také bývalé papežské osobní komnaty. Díky svému netypickému tvaru si hrad vysloužil i své místo v současné popkultuře. Setkat se s ním tak můžeme například v knihách známého autora Dana Browna, v herní sérii Assassins Creed nebo v rámci televizní tvorby v seriálu Borgiové.
Autor: Pavel Koubík
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.czMohlo by vás zajímat

Karlův most - skutečně se při stavbě míchala do malty vejce? Karlův most - skutečně se při stavbě míchala do malty vejce?
Limes Romanus - velká římská zeď chránila císařství Limes Romanus - velká římská zeď chránila císařství
Světoznámá pevnost Tower of London. Div, který ovládal historii Světoznámá pevnost Tower of London. Div, který ovládal historii


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít