Rituály i maskování na lovu - ve starověku se nelíčily pouze ženy
3.1.2023 > StarověkLíčení a kosmetika ve starověku? V dnešní době to bude každému připadat jako sci-fi, ale skutečně, už v této době líčení existovalo. Ve starověku se líčením snažili lidé zabránit tomu, aby je cítila lovená zvířata, neplnilo estetickou funkci, jak je tomu dnes. Obličej posetý barvami přírody nebyl vidět, a tak lovci snadno ulovili maso k obědu nebo večeři. Líčení bylo rituálem a sloužilo k maskování.
Co se na zkrášlování obličeje používalo?
Ve starověku se používaly především rostlinné oleje a masti, vyráběné ze sádla. Do nich se přidávaly aromatické látky a barviva. Líčidla používali muži i ženy, aby se jimi chránili. Ve starém Egyptě se používaly kosmetické palety, na kterých se roztíral prášek, který se smíchal s tukem a následně se s ním malovaly stíny kolem očí. Tyto palety jsou více jak 6 000 let staré a dokazují, že se lidé rádi zkrášlovali. Tyto palety byly vyrobené z břidlice.Patřily k předmětům, které se denně používaly. Nebyly jen výsadou bohatých, ale našli byste je také u písařů nebo řemeslníků. Líčidla byla vyrobena z malachitu, poté se přešlo na galenit a stibnit. Černá barva se pak stala charakteristickou barvou pro egyptské obyvatele.
Vyráběly se také vonné esence, které se stejně jako masti míchaly v oleji nebo tuku, dochovaly se dokonce postupy výroby. Rostliny se musely sbírat pouze po určitou část roku, aby byly výrazně aromatické. Z Egypta se dochovaly i nádobky, do kterých se vonné esence ukládaly. Nejen v této zemi, ale také v Mezopotámii se výroba líčidel, voňavek a mastí stala řemeslem. Používal se cedr, myrha nebo cypriš. Vonné masti s oblibou používali Féničané, díky kterým se rozšířily do celého Středomoří.
Parfémy s oblibou používali muži i ženy
V 7. století př. n. l. se Athény staly hlavní výrobcem parfémů. Vonné látky tu prodávalo mnoho lidí na trzích a výroba voňavých esencí se stala uměním. Zároveň s parfémy musely vzniknout také flakóny, ve kterých se vůně uchovávaly. Parfémy pak používali muži i ženy. Sloužily nejen k tomu, aby se lidé mohli lépe starat o své tělo, ale také ke zkrášlení. Už staří Řekové měnili parfémy a jejich vůně během celého roku. Ženy ve starém Řecku se v mnoha případech líčily až přehnaně. Červeným barvivem si potíraly rty a po vzoru egyptských žen si oči barvily černě. Chloupky na celém těle si odstraňovaly pomocí depilační pasty.Líčení a parfémování se stalo součástí péče mužů i žen. Nejen během koupele, ale také po ní probíhaly rituály, které jsou spojené s používáním kosmetických prostředků. Kromě již zmíněných líčidel a vonných esencích se ve velkém používal také pudr, běžné byly i pleťové masky, na které dnes mnoho žen nedá dopustit. Mezi další prostředky patří škrabátko, kterým se vonné masti roztíraly. Tak jako dnes, i ve starověku dokázaly ženy utratit za líčidla, kosmetiku a parfémy celé jmění.
Zdroj: Intimní historie od antiky po baroko - Vlastimil Vondruška, wikimedia.org
Autor: Raina Tomanová
Štítky: #zivot v antice