Jak ve skutečnosti vypadala bitva u Thermopyl?
3.6.2019 > Starověk > Antické ŘeckoVětšina z nás si utvořila představu o bitvě u Thermopyl na základě filmu 300: Bitva u Thermopyl z roku 2006. Tento film vychází z komixové předlohy Franka Millera. Jde tedy o zfilmování komixu, což už samo o sobě značí, že nepřesností ve filmu bude víc než dost. Samozřejmě tomu tak je, zejména mnoho faktů je vynechaných, aby hrdinost spartských bojovníků více vynikla. Povězme si tedy, jak bitva u Thermopyl, která se odehrála v roce 480 př.n.l. a kde Řekové bojovali proti invazi
Začněme hlavní postavou - Spartským králem Leónidem. Herci Gerardu Butlerovi, který postavu ztvárnil, bylo při natáčení 37 let, ve skutečnosti bylo však Leónidovi nejméne 50 let. Králem se stal až v poměrně pozdním věku. Většinu jeho života Spartě vládl jeho nevlastní bratr Kleomenes. Byl to právě Kleomenes, kdo naházel perské poselstvo (tehdy ještě Xerxova předchůdce - krále Dariea) do městské studně, jak můžeme ve filmovém zpracování vidět hned v prvních scénách. U Kleomena se ale postupěm času začali zřejmě projevovat psychické problémy, a později zemřel za nevyjasněných okolností, do nichž mohl být zapletene i sám Leónidás. Každopádně, tím se Leónidovi otevřela cesta ke spartskému trůnu.
Pochod k horkým branám
Posuňme se dále, 300 vybraných Sparťanů pochoduje k "horkým branám". Ve městě se zatím odehrává napjatá diskuze, zda-li má i celá armáda vyrazit k boji. Ve skutečnosti na tom nebylo nic k řešení. Vojsko bylo připraveno a pouze čekalo, až skončí svátky, kvůli kterým skutečně nemohlo vyrazit do boje.Bitva u Artemisia. Méně známý bratříček Thermopyl.
O bitvě u Thermopyl, kde se hrdinně bránil spartský král Leonídás a jeho nejlepší vojáci pravděpodobně slyšel každý. Když už ne ve škole, tak alespoň díky filmovému hitu z roku 2006. Zároveň s ní ale probíhala ... celý článekVe filmu Sparťané na své cestě téměř náhodou potkávají Thespijce, kteří se k nim přidávají. Ve skutečnosti spolupracovalo mnohem více řeckých měst. Své může poslal například Korint, Théby nebo Fókové. Celkově pak bylo řecké vojsko výrazně větší než ve filmové verzi. Šlo o zhruba 7000 tisíc můžů, z čehož bylo ze Sparty 1200 (300 vojáků a 900 heilotů - otroků).
Jiné bylo určitě i vybavení a výzbroj vojáků. Vypracovaná břicha na filmovém plátně určitě vypadala efektně. Sparťané si ale radši svá břicha chránili kovovým hrudním brněním. Taktéž velice efektní filmový meč, vypadal v reálu méně "cool". Úplným nesmyslem by pak bylo, že spartský voják vrhne své kopí a bude dále bojovat mečem. Kopí bylo primární a nejnebezpečnější zbraní řeckých vojáků. Až při jeho ztrátě, nebo zničení, když nebylo jiné možnosti, byl využit k boji krátký meč.
Bitva začíná
Přesuňme se již přímo do Thermopyl. Sparťaně obsazují úzký průchod kde "sotva vůz mohl projet". To známe z filmu dobře. Perský velitel vyzývající sparťany aby složily zbraně a dokonce i Leónidova odpověd "pojď a vezmi si je" odpovídá tomu co z historie víme. Nicméně zde shoda končí. Ve filmu se v tu chvílí na na hrdinné Řeky začaly valit hordy nepřátel. Ve skutečnosti ale Xerxes vyčkával a další 3 dny nepodnikal žádné akce. Doufal totiž, že Řekové sami místo opustí.Několik dalších dnů pak probíhali boje. Težko řící, co se skutečně stát mohlo a nemohlo. Filmové boje s obřími netvory a mágy ale určitě můžeme zařadit do těch smyšlených částí. Poté co zrádce Efialtés prozradil Xerxovi, jak se pomocí skryté stezky dostat Řekům do zad, se začínala bitva chýlit ke konci. Leónidás rozkázal, aby ostatní Řekové z pozic ustoupili a vrátili se domů. Do posledního boje s ním zůstali přeživší Sparťané (a jejich heilóti), ale i Thespijci, kteří ve filmovém zpracování místo opustili. I ti společně se Sparťany zemřeli do posledního.
Obraz Leónidas u Thermopyl od francouzského malíře Jacquese-Louise Davida. Zdroj: wikipedia.org, Jacques-Louis David / Public domain
Samotný poslední boj se určitě neodehrál tak jako ve filmové verzi. Sparťaně se nenechali postřílet lučištníky, ale tvrdě bojovali. Leónidás padl, ovšem ne jak poslední. O jeho mrtvolu totiž jeho vojáci ještě těžce bojovali a údajně při tom
Autor: Petr Němeček
Štítky: #bitva
#sparta
#falanga
#persie
#recko-perske valky