Ostatní
1.3.2022, 09:11 >
Ostatní

V počátcích novověku docházelo opakovaně ke krvavým střetům technologicky vyspělejších Evropanů s méně vyspělými civilizacemi. Na jejich straně obvykle stála výhoda mnohonásobně přesily, Evropané pak zase sázeli na propracovanější strategii a zejména mnohem lepší výzbroj. Nejznámějším takovým případem je určitě konflikt
Hernána Cortése a jihoamerických Aztéků. S méně známým, ale neméně neuvěřitelným příběhem se setkáváme i na opačném konci světa. Na Filipínách svedlo jen několik desítek španělských vojáků vítěznou bitvu proti téměř tisícovce nepřátel.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
20.1.2022, 08:52 >
Ostatní

Keramické plastiky ženských postav patří k těm
nejzajímavějším a nejpůvabnějším hmotným nálezům, které se nám dochovaly z pravěku až do dnešních dob. Po právu poutají pozornost nejen odborníků, ale také široké veřejnosti. A zatímco některé vyobrazují ženy realisticky, jiné mají takřka abstraktní tvar.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
19.1.2022, 09:44 >
Ostatní

Pod pojmem „ninja“ si představíme tajemnou postavu, zahalenou do černé róby, skákající po střechách a skrytě likvidující své nepřátele. Jak přesná je tato představa, hojně užívaná ve filmech?
Kdo byli doopravdy tajemní ninjové? pokračovat

Doba čtení
3 minut
14.1.2022, 10:41 >
Ostatní

Elitní japonští bojovníci, známí především mistrovstvím v bojových uměních a oddaností ke svému pánovi, zažívající doby své existence od dvanáctého do devatenáctého století.
Co znamenalo být samurajem v tehdejším Japonsku? pokračovat

Doba čtení
3 minut
29.10.2021, 08:54 >
Ostatní

Když se řekne vosk, každému se nejspíš okamžitě vybaví svíčky. Voskařství však zahrnovalo i výrobu votivních předmětů nebo drobné galanterie. Voskař tak musel umět včelí vosk nejen získat a zpracovat, k úspěšnému provozován řemesla patřila též znalost mnoha technik a dekorativních postupů.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
12.10.2021, 08:51 >
Ostatní

Sloup, klec, koza, nebo třeba kláda. To vše mohlo posloužit k pranýřování. Tento termín využíváme dodnes, ale co vlastně dříve znamenal? Nešlo o žádnou formu mučení, jak se někdy mylně pranýř klasifikuje. Pranýřování bylo jedním z běžných trestů, které soudy ukládaly již od středověku. Výjimkou nebyla ani naše země a pranýř se tak nacházel v prakticky každém větším českém městě.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
10.8.2021, 13:01 >
Ostatní

V mučení dokázali být lidé velice kreativní. Mučících nástrojů v průběhu naší historie existovalo obrovské množství, často však šlo spíše o experimenty a jejich užívání dlouho nevydrželo. Jeden nástroj si však svoji popularitu mezi mučiteli udržel značně dlouho. Skřipec, velice jednoduchý vynález, byl jeden z nejpoužívanějších mučících strojů od 15. do 18. století.
pokračovat

Doba čtení
2 minut
16.6.2021, 08:18 >
Ostatní

V průběhu starověku a zejména středověku bylo mučení často využívanou formou výslechu a trestu. V době kdy bylo vymáhání spravedlnosti mnohem komplikovanější než nyní, bylo nutné mít tvrdé a exemplární tresty, které již dopředu odradí od dalších zločinů. Ze severských legend víme o jednom obzvláště krutém trestu, který nesl název Krvavý orel.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
4.5.2021, 12:29 >
Ostatní

Nebyl to Kolumbus a nebylo to roku 1492. Přestože většina z nás má ze školy s objevením Ameriky pevně spjato toto jméno i datum, dnes již s jistotou víme, že to není správně. Kryštof Kolumbus skutečně Ameriku objevil pro následnou rychlou kolonizaci Evropany, ale mnohem dříve k břehům severní Ameriky dorazili severští mořeplavci. Dobrodružné příběhy těchto statečných vikingů však byly na dlouhá staletí zapomenuty.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
13.4.2021, 10:35 >
Ostatní

Cukr, jedna z nejoblíbenějších potravin, která v novověké Evropě způsobila revoluci ve stravování, je s námi již několik tisíc let. Svoji cestu do Evropy si cukr hledal dlouho. Přestože ho znali již starověcí Římané, po pádu Římské říše bylo jeho tajemství na dlouhá staletí zapomenuto. Pojďme se podívat na dlouhou historii oblíbené pochutiny.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
16.3.2021, 09:34 >
Ostatní

Chammurapiho zákoník byl dlouhou dobu považován za nejstarší dochovaný starověký zákoník. Jeho prvenství však poměrně nedávno překonaly zápisy o zákonech sumerského krále Urnammy z města Uru, které jsou datovány do počátku 3. tisíciletí př.n.l. Chammurapiho zákoník je oproti tomu "pouze" z roku 1686 př.n.l. Jde ale jednoznačně o nejvěhlasnější sbírku zákonů, která se nám z těchto dávných dob dochovala.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
9.3.2021, 08:38 >
Ostatní

Vikingové jsou známi především svými výboji na západ. Jako první se setkali s jejich sekerami mírumilovní mniši na britském ostrově Lindisfarne. Netrvalo však slouho a seveřané začali podnikat výpravy do celé Anglie, Francie, dokonce i na pobřeží Středozemního moře. Dlouho předtím, než vikingští bojovníci obrátili své zraky na západ, podnikali své nájezdy do evropského vnitrozemí východním směrem. K tomu těmto statečným válečníkům a námořníkům, kteří se nazývali Varjagové, posloužily mohutné řeky, po kterých se mohli plavit na svých lodích.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
29.6.2020, 02:00 >
Ostatní

Velká čínská zeď, nejdelší a nejmohutnější stavba světa, o které se dokonce dlouho chybně tvrdilo, že je viditelná z vesmíru. Co mohlo přinutit čínské vládce investovat tolik úsilí do vytvoření takto megalomanského projektu?
Základní stavba je dlouhá 2004 km, ovšem pokud vezmeme v potaz všechny odbočky, dostaneme se až na
neuvěřitelných 8851 km. To je asi důvodem proč ji Číňáné nazývají výrazem
pokračovat

Doba čtení
4 minut