Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Hmoždíř - stejný vynález se objevoval u kultur po celém světě

20.12.2022 > Starověk

Hmoždíř je nádoba s tloučkem pro ruční mletí a drcení různých látek, nebo koření. Samotné slovo hmoždíř pochází z latiny (mortarium), zatímco tlouček se nazývá pistel. Tento nástroj s širokým využitím a to nejen v kuchyni znali již ve starověké Římské říši. Používali ho i Aztékové, kteří mu říkali molcajete.



Drcení bylin v hmoždíři.
Drcení bylin v hmoždíři. , Giessauf A, CC BY-SA 3.0


Jaká je historie nádoby, které se říká hmoždíř s tloučkem?

Dřívější verze těchto nástrojů byly nalezeny v také v Indii a jižní Asii. Nádoby z kamene, dřeva, kovu či keramiky se v průběhu staletí používaly jako hmoždíře – totéž samozřejmě platilo i o neodmyslitelném tloučku.

Ve středověku se objevily hmoždíře vyrobené z bronzu, slitiny mědi a cínu. První litinové hmoždíře se objevily v 16. století .


Bronzový hmoždíř odlit do pískové formy.
Bronzový hmoždíř odlit do pískové formy. , Hans Chr. R., CC BY-SA 3.0


V 18. století se hmoždíře začaly hromadně odlévat z mosazi, slitiny mědi a zinku. Objevily se i porcelánové hmoždíře .


Hmoždíř v lékárenství

Hmoždíře patří také mezi nejstarší lékárenské nástroje, které se používaly k výrobě léků. První lékárenské hmoždíře se vyráběly ze zinku a z bronzu. Právě v nich se drtily a míchaly přírodní suroviny. Byly nezbytnou výbavou, a proto se motiv této nádoby často používal i na pečetích nebo dřevorytech jako ozdobný iniciál - příkladem může být publikace ze 16. století o léčivosti bylin, která byla obohacena a doplněna od polského lékaře a botanika Szymona z Łowicze. Na titulní straně je dřevoryt zobrazující lékaře, lékárníka a hmoždíř s tloučkem.

První informace o použití hmoždířů pro přípravu léčivých přípravků pocházejí z receptur obsažených v práci De medicina AC Celsus z 1. století našeho letopočtu. Používali je Římané a poté Arabové a Peršané. Ze zpráv je také známo, že tyto nádoby sloužily k přípravě surovin pro alchymistické experimenty.

V Evropě tyto přístroje používali lékárníci a všemožní léčitelé k výrobě léků a bylinných směsí. V mnoha kulturách se však velmi dlouhou dobu používaly pouze v kuchyni. Dodnes se používá v afrických zemí velký dřevěný hmoždíř na výrobu másla.


Velké dřevěné hmoždíře v muzeu.
Velké dřevěné hmoždíře v muzeu. , Ramon FVelasquez, CC BY-SA 3.0


Nádoba pro uzemnění radiopřijímače

Hmoždíř nesloužil jen k drcení koření nebo přípravě léků, ale také k uzemnění radiopřijímače. Když bylo vynalezeno rádio, potřebovalo uzemnění. Řešením bylo vzít hmoždíř, zakopat ho do země a vyvést k němu drát.

Zdroj: wikipedia.org, ireceptar.cz
Autor: Renáta Šestáková
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.cz



Mohlo by vás zajímat

Diana de Poitiers králi nahradila matku, pak se stala jeho milenkou Diana de Poitiers králi nahradila matku, pak se stala jeho milenkou
Vitus Bering - kdo byl Kolumbus ruského impéria Vitus Bering - kdo byl Kolumbus ruského impéria
Ošklivá vlámská kobyla, říkal Jindřich VIII. o své čtvrté ženě Ošklivá vlámská kobyla, říkal Jindřich VIII. o své čtvrté ženě


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít