Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Amazonky - skutečně si uřezávaly jedno prso?

11.1.2024 > Starověk > Antické Řecko

Amazonky se jako hrdinné a neohrožené válečnice vyskytují v naší kultuře zcela běžně. Už staří Římané a Řekové nepochybovali, že skutečně existují. Nebojácné bojovnice se tak vyskytují v nejedné starořecké legendě. Ale skutečně Amazonky existovaly? A pokud ano, je na těchto legendách alespoň něco pravdy?


Řekové ve starověku nepochybovali, že Amazonky jsou skutečné. Vždyť jejich legendy jsou jich plné. S královnou Amazonek se setkal Herkules, Théseus, Alexandr Veliký a dokonce bojovaly v trojské válce. Můžeme nalézt ale i historicky důvěryhodnější informace. O Amazonkách píše například Herodotos, jeden z nejslavnějších řeckých autorů. Avšak i jeho informace jsou nepřímé a žádný z autorů s nimi doopravdy nepřišel do kontaktu.


Socha Amazonky v Athénském muzeu.
Socha Amazonky v Athénském muzeu. , George E. Koronaios, CC BY-SA 4.0


Informace o těchto ženách - bojovnicích se značně liší v každém historickém zdroji. Už samotné místo, kde by tento kmen válečnic měl žít, je nejasné. Obvykle jsou umisťovány na samotný okraj známého světa. Nejčastěji jde o Pontus na jižním okraji Černého moře, kde mělo být jejich hlavní město - Themiscyra.

Tehdejší společnost byla velice orientovaná na muže a role ženy byla značně upozaděna. Skutečně tak mohla existovat společnost, kde vládly, nebo alespoň válčily ženy? Arecheologické nálezy z této oblasti i mnohem dále na východ ukazují, že ano. Bylo nalezeno více jak tisíc hrobů, ve kterých ležely ženské kostry, jednoznačně poznamenané bojem. V hrobech byly také uloženy luky a další zbraně. To sice jednoznačně nedokazuje, že existovalo společenství, kde vládly ženy. Určitě však v kulturách této oblasti byly ženy válečnice, které se vyrovnaly svým uměním boje mužům.

Jednoznačně nejznámějším mýtem o Amazonkách je, že si uřezávaly své pravé prso, aby jim nepřekáželo při střelbě z luku. Dokonce samotné jejich jméno k této skutečnosti odkazuje. Základ slova "amazos" v řečtině znamená "bez prsou". Z antiky máme poměrně velké množství uměleckých děl, které Amazonky znázorňují. Na nich jsou však tyto bojovnice zobrazovány s oběma ňadry. Je tak velmi pravděpodobné, že legenda vznikla až dodatečně právě podle jejich jména.


Amazonka na řecké váze (420 př.n.l.).
Amazonka na řecké váze (420 př.n.l.). , Staatliche Antikensammlungen, Public domain


Idea žen bojovnic byla velice populární v antickém Řecku i později starověkém Římě. Ve středověku i novověku šlo taktéž o velmi častý umělecký motiv. Když ve středověku začali Evropané objevovat vzdálené části světa, často si nově objevené kmeny spojovaly s něčím známým z historie. A tak když v roce 1541 Španěl Francisco de Orellana prozkoumával tok mohutné jihoamerické řeky, narazil na indiánský kmen, kterému vládla žena. To pro něho bylo tak neobvyklé, že mu to ihned připomnělo legendu o Amazonkách, po kterých tak tento veletok dodnes nese své jméno.

Zdroj: Řecký zázrak - Vojtěch Zamarovský ; Wikipedia.org
Autor: Petr Němeček
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.czMohlo by vás zajímat

Řecké báje, #4 Théseus, nejen pokořitel minotaura Řecké báje, #4 Théseus, nejen pokořitel minotaura
Řecké báje, #3 Daidalos a Íkaros Řecké báje, #3 Daidalos a Íkaros
Řecké báje, #2 Perseus Řecké báje, #2 Perseus


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít