Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Největší Římská porážka? Bitva u Karrh

31.5.2019 > Starověk > Antický Řím

Když se řekne největší pořázka starověkého Říma, většině lidí se mlhavě vybaví, že slyšeli něco o bitvě v Teutoburském lese. Ano, zde skutečně spojené germánské kmeny uštědřily Římu obrovskou pořážku, zdaleka však nešlo o prohru nějvětší. V roce 9 n.l. zde Publius Quintilius Varus ztratil 3 legie a nějaké pomocné sbory, celkově se odhadují ztráty na 20 tisíc můžů. Ani přes toto obří číslo však zdaleka nejde o prohru největší
.

V roce 53. př.n.l se uskutečnila Bitva u Karrh kde římský velitel Marcus Licinius Crassus ztratil proti Parthům legií hned 7. Crassus byl jedním ze členů prvního triumvirátu (společně s Caesarem a Pompeiem). Byl sice tím nejbohatším, avšak nejméně slavným. Oba jeho rivalové vybojovali mnoho slavných vítězství, dí5ky kterým se jim zdaleka nemohl rovnat. Svoji slávu se snažil získat když potlačoval Spartakovo povstání. Partně zde skutečně odvedl největší kus práce, přesto mu většinu slávy "ukradl" Pompeius Veliký.


Marcus Licinius Crassus.
Marcus Licinius Crassus. Zdroj: wikipedia.org, Louvre Museum / Public domain


Průběh bitvy

Pokud bychom se řídili pouze počty, měl Crassus zajištěné vítězství. Jeho legie čítali zhruba 45 tisíc mužů. Na protější strně stál parthský velitel Súrén, generál parthského krále Oróda II, který měl v poli pouze zhruba 10 tisíc jízdních lučistníků a 1 tisíc těžkých elitních jezdců, nazývaných katafrakti.

Složení armád však bylo to co určilo vítěze. Parthští jízdní lučištníci neustále z velké vzdálenosti ostřelovali římské vojáky. Přestože legionáři byli dobře skryti za svými pověstnými štity Scutum, sem tam si nějaký šíp našel mezeru. Legionáři byly vystaveni neustálému tlaku a ostřelování a jakýkoliv pokud o výpad byl tvrdě potrestán. Jizdním lučištnímu stačilo vždy o kousek ustoupit a ve střelbě pokračovat.


Reliéf perského katafrakta.
Reliéf perského katafrakta. Zdroj: wikipedia.org, جواد / CC BY-SA


Crassus také disponoval jizdní silou, které velel jeho syn Publius. Celkově mohlo jít o zhruba 1300 jezdců. Zoufalý Crassus se rozhodl vyslal tuto jízdu, aby prorazil obklíčení svých jednotek. Jeho synovi se sice podařilo přinutit nepřátele k ústupu. Pak nicméně Publius Crassu udělal největší chybu. Zřejmě plný vzteku, rozkázal svým jezdům aby pronásledovali ustupující Patrhy.

Ústup však byla past, jakmile byla římská jízda vylákána dostatečně daleko od své silné pěchoty, Parthové se obrátili a římské jezdecto snadno pobili. Hlavu Crassova syna nabodli na kopí a předváděli již tak demoralizovaným legionářům.

Jak vypadala nejlepší vojenská výbava starověku?

Jak vypadala nejlepší vojenská výbava starověku?

Legie byly bezpochyby nejlepší vojenské jednotky své doby. Až na občasné vyjímky, nenašly žádného trvalého přemožitele. Kromě výborné disciplíny, tréningu a technologií, mohla za jejich skvělé výsledky také jej... celý článek


Konec bitvy

Další den se Crassus pokusil ustoupit zpět do Řimany ovládané provincie Sýrie. Při přesunu se ale římská armáda rozdělila na několik menších skupin. Crassova skupina byla obklíčena a parthský velitel naídl Crassovi mír. Crassus i tak, tváři tvář naprosté pořážce mít odmítal přijmout. Donutili ho až jeho vlastní vojáci. Po přesunu do Parthského tábora byl zabit. Legenda praví, že Parthové mu nalili do krku roztavené zlato, protože Crassus byl dobře znám svoji posedlostí zlatem a bohatsvím.


Následky bitvy

Šlo o jednu z největších pořážek Říma, která zapřičinila dominanci Parthů na východním hranici římské říše na hodně dlouhou dobu. Řím ztratil sedm orlů svých ligíí (což byla pro vojáka nejhorší možná věc) a mnoho římských vojáků bylo zajato a donuceno bojovat v parthské armádě na opačné straně parthské říše. Dostali se tak daleko na východ, jako nemnoho římanů před nimi. Existuje dokonce stále aktuální pověst, že v jedné netypické čínské vesnici žijí potomoci těchto italských vojáků, ale to už je zase jiný příběh...
Autor: Pavel Koubík
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.czMohlo by vás zajímat

Na Katalaunských polích se Římská říše naposledy hrdě postavila nepříteli Na Katalaunských polích se Římská říše naposledy hrdě postavila nepříteli
Bitva o Vídeň. Den kdy se rozhodovalo o osudu Evropy Bitva o Vídeň. Den kdy se rozhodovalo o osudu Evropy
Římský vojenský tábor, obchodníci a prostitutky. Jak vznikla největší evropská města? Římský vojenský tábor, obchodníci a prostitutky. Jak vznikla největší evropská města?


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít