Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Na skřipci se mohl mučený nešťastník roztáhnout až o půl metru

10.8.2021, 13:01 > Ostatní

V mučení dokázali být lidé velice kreativní. Mučících nástrojů v průběhu naší historie existovalo obrovské množství, často však šlo spíše o experimenty a jejich užívání dlouho nevydrželo. Jeden nástroj si však svoji popularitu mezi mučiteli udržel značně dlouho. Skřipec, velice jednoduchý vynález, byl jeden z nejpoužívanějších mučících strojů od 15. do 18. století.Přestože dnes je pro nás něco takového nepředstavitelné, ve středověku bylo mučení poměrně běžnou záležitostí, dokonce legální. Takzvané útrpné právo bylo součástí vyšetřování a výslechu obviněného v průběhu většiny středověku a novověku. Využívaly ho jak církevní, tak i světské soudy a přiznání na mučidlech bylo bráno jako legitimní důkaz.


Skřipec na zámku Rothschild.
Skřipec na zámku Rothschild. Zdroj: wikipedia.org, [Tycho] talk ,, CC BY 3.0


Jedním z nejoblíbenějších nástrojů, na kterém vyšetřovatelé prováděli výslech, byl skřipec. Svojí konstrukcí velice jednoduchý nástroj, avšak velmi efektivní. Zjednodušeně šlo o určitý žebřík, který mohl být umístěn vodorovně i v náklonu. Vyslýchaný byl za své končetiny připoután okovy, nebo provazy. Součástí skřipce bylo napínací zařízení, které ovládal vyšetřovatel. Některé starší svislé varianty se obešly bez tohoto zařízení a končetiny vyslýchaného byly jednoduše zatíženy závažími.
Proč Římané využívali krutý trest smrti ukřižováním?

Proč Římané využívali krutý trest smrti ukřižováním?

Ukřižování je dnes téměř výlučně spojeno s mučednickou smrtí Ježíše Krista, v antickém Římě to byl ale poměrně běžný trest. Ve své době nešlo o žádnou zvláštní událost a podobných poprav se po celé říší každý r... celý článek

Samotnou funkci tohoto stroje bylo napínat tělo mučeného, což vedlo k velice bolestivému natahování kloubního vaziva a dalších tkání. Mučená osoba mohla být roztažena až o 50 centimetrů. V krajních případech mohlo dojít až k utržení, nebo vykloubení končetin. Klouby při povolení obvykle nezapadly správně a mučený se tak do konce života potýkal s trvalými následky. To však často netrvalo dlouho, v mnoha případech šel obviněný z mučidel rovnou na popravu. Některým mučitelům to však bylo málo, a tak tento krutý nástroj ještě dále vylepšovali. Pod záda vyslýchaného tak mohl být umístěny bodáky, nebo dokonce rozdělán oheň.


Vodorovné provedení skřipce.
Vodorovné provedení skřipce. Zdroj: wikipedia.org, Merlin, CC BY-SA 3.0


Ačkoliv se největší popularitě těšil skřipec ve středověku, první zmínky o něm máme již z antiky. Roku 356 př.n.l. na něm byl v antickém Řecku vyslýchán muž jménem Herostratus. Ten byl obviněn ze zapálení Artimidina chrámu, jednoho ze sedmi divů světa. Další zmínku o skřipci máme z okolí Alexandra Velikého, který na něm mučil svého historika Callisthenea, který měl být zapojen do spiknutí proti Alexandrovi. Po smrti císaře Nerona byl obdobný nástroj užit i vyšetřovately, kteří hledali jeho vrahy. Ve středověké Evropě máme první zmínky o skřipci z roku 1447, kde byl využit k výslechu v obávaném londýnském vězení Tower.
Autor: Pavel Koubík

Štítky:
Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.czMohlo by vás zajímat

Krvavý orel - při vikingské popravě se odsouzenému vyřízla všechna žebra Krvavý orel - při vikingské popravě se odsouzenému vyřízla všechna žebra
Historie kávy - kde vznikly první kavárny? Historie kávy - kde vznikly první kavárny?


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít