Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Krvavý orel - při vikingské popravě se odsouzenému vyřízla všechna žebra

16.6.2021, 08:18 > Ostatní

V průběhu starověku a zejména středověku bylo mučení často využívanou formou výslechu a trestu. V době kdy bylo vymáhání spravedlnosti mnohem komplikovanější než nyní, bylo nutné mít tvrdé a exemplární tresty, které již dopředu odradí od dalších zločinů. Ze severských legend víme o jednom obzvláště krutém trestu, který nesl název Krvavý orel.


Z vikingských ság Orkneyinga a Příběhy o Ragnarových synech máme tento obřad popsaný, přesto historikové spekulují, zda-li se skutečně někdy v takové formě odehrával. Písemné zprávy se totiž objevují až několik století později, než měly tyto krvavé obřady probíhat.


Možné vyobrazení krvavého orla ze švédského středověkého monumentu.
Možné vyobrazení krvavého orla ze švédského středověkého monumentu. Zdroj: wikipedia.org, Sacrificial scene on Hammars (II).png, CC BY-SA 4.0


Krvavý orel se prováděl jako oběť bohu Ódinovi. Zajímavostí je, že v obou případech byla oběť mučena syny mstícími se za smrt otce. Celý průběh mučení byl velmi krutý, krvavý a probíhal veřejně. Nejdříve byly mučenému svázány ruce a nohy v poloze vleže. Za jeho zády stál mučitel, který celý obřad započal tím, že do zad dýkou vyryl obraz orla. Stejným nožem poté pronikl do těla ve spodní částí zad a jedním plynulým tahem rozřízl tělo až k hrudnímu koši. Sekerou pak bylo každé žebro jednotlivě odděleno od páteře a vytočeno ven. Taktéž i plíce, ve výsledku pak zmučené tělo mělo připomínat orla s roztaženými křídly. Pro zvýšení utrpení pak ještě byla do ran vsypávána sůl. Je však velmi pravděpodobně, že by oběť zemřela ještě v průběhu mučení a ve chvíli dokončení obřadu by byla již mrtvá.

Proč Římané využívali krutý trest smrti ukřižováním?

Proč Římané využívali krutý trest smrti ukřižováním?

Ukřižování je dnes téměř výlučně spojeno s mučednickou smrtí Ježíše Krista, v antickém Římě to byl ale poměrně běžný trest. Ve své době nešlo o žádnou zvláštní událost a podobných poprav se po celé říší každý r... celý článek


Podle dochovaných legend byl zřejmě Krvavý orel určený pouze pro mučení urozených nepřátel. Jedním z nich byl Halfdan Haalega Dlouhonohý. Ten měl kvůli dlouholetému nepřátelství zapálit budovu, ve které byl jeho sok Rognvald Eysteinsson s dalšími 60 bojovníky. Krvavého trestu se pak Halfdana dočkal od Rognvaldova syna Einarra. Druhý zaznamenaný případ je král Ælle z Northumbrie na britských ostrovech. Ten měl nechal popravit legendárního Ragnara Lodbroka vhozením do jámy plné hadů. Ragnarovi synové však královi připravili podobně hrozivou smrt - Krvavého orla.


Rytba z 18 století znázorňující Ragnarovu smrt.
Rytba z 18 století znázorňující Ragnarovu smrt. Zdroj: wikipedia.org, Hugo Hamilton (1802–1871), Public domain


Zda-li je Krvavý orel skutečným způsobem dávného vikingského mučení se již asi nedozvíme. Většina historiků se shoduje na tom, že jde spíše o mýtus. Někteří se klaní k tomu, že skutečné bylo pouze vyřezání siluety orla dýkou do zad, ale zbytek jsou již pouze přibarvené legendy. Celý popis totiž nese shodné prvky se smrtí některých křesťanských mučedníků, kde se mohli autoři těchto legend inspirovat.

Zdroj: www.wikipedia.org ; King Alfred: Burnt Cakes and Other Legends
Autor: Martin Suchoň
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.czMohlo by vás zajímat

Šarlatán, nebo Lidský jeřáb. Jaké profese byly typické ve středověku? Šarlatán, nebo Lidský jeřáb. Jaké profese byly typické ve středověku?
Výchova rytířů ve středověku. Za lhaní čekalo mladíky vhození na hnojiště Výchova rytířů ve středověku. Za lhaní čekalo mladíky vhození na hnojiště
Kakao - Aztékové ho pili s chilli a medem. V Evropě šlo o nápoj králů Kakao - Aztékové ho pili s chilli a medem. V Evropě šlo o nápoj králů


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít