20.8.2020, 09:30 >
Starověk >
Antický Řím

Bitva u Actia je jedna z těch bitev, o které můžeme říci, že kdyby její výsledek byl opačný, celé
dějiny by vypadaly jinak. Odehrála se v roce 31 př.n.l. a šlo o obrovskou námořní bitvu poblíž mysu Action (Řecko). Proti sobě zde stáli někdejší političtí spojenci, členové druhého triumvirátu, Gaius Octavianus (pozdější
první císař Augustus) a zkušený vojevůdce Marcus Antonius.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
17.8.2020, 12:22 >
Starověk >
Antický Řím

Slovo Gladiátor pochází z latinského výrazu pro meč -
gladius. Doslovně by výraz šlo přeložit jako "
ten, jenž používá meč". Bylo by však chybou myslet si, že meč byl jedinou zbraní gladiátorů. Z dochovaných pramenů je známé velké množství typů bojovníků v aréně, kteří vládli různými, někdy možná až
zvláštními zbraněmi.
Vysvětlovat kdo to byli gladiátoři je asi zbytečné, zakrvácené bojovníky na písku arény zná z populárních filmů a seriálů dnes každý.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
10.8.2020, 09:14 >
Starověk >
Antický Řím

V současnosti je Hedvábná stezka často skloňována v souvislosti s čínskou snahou o vytvoření nové obchodní tepny. Původní Hedvábná stezka tu však byla již dávno před naším letopočtem. Kudy vedla a jak vlastně vznikla?
Hedvábná stezka byla nejdůležitější dálkovou obchodní cestou starověku.
Spojovala východní Asii se Středomořským regionem a samozřejmě vše na cestě mezi tím. Celková délka této trasy tak přesahovala 8 tisíc kilometrů.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
3.8.2020, 02:00 >
Starověk >
Antický Řím

Dalo by se říci, že pro Římany bylo víno téměř základní potravinou. Mělo dokonce svého
boha Baccha, jehož kult se v průběhu času stal tak populární, že musel být kvůli přílišným radovánkám postaven senátem mimo zákon.
Divoká vinná réva rostla na italském území od nepaměti, kdy přesně ale začala být zušlechťována a využívána k tvorbě nápojů není jisté.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
30.7.2020, 02:00 >
Starověk >
Antické Řecko

Demokracii dnes v západním světě bereme jako samozřejmost. Nebyla s námi však na světě vždy. První náznaky demokratických států se začaly objevovat již ve starověku. Avšak tehdy si lidé pod demokracií představovali něco zcela odlišného než my dnes. Že demokracie má svůj původ v antickém Řecku, můžeme rozpoznat již z názvu samotného. Slovo demokracie je složeno z
demos - výrazu pro lid a
kratos označení pro vládu, tedy
vláda lidu.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
26.7.2020, 02:00 >
Starověk >
Antický Řím

Pompeje se staly symbolem výbuchu sopky Vesuv 24. srpna roku 79. Díky zakonzervování při erupci se město stalo významných dokladem o životě v antickém Římě. Pompeje se tak po svém znovuobjevení staly známé po celém světě a jen těžko byste hledali někoho, komu jejich jméno nic neříká.
Pompeje však nebyly jediné starověké město, které bylo výbuchem zasaženo.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
21.7.2020, 02:00 >
Starověk >
Antický Řím

Antické období bývá oproti následnému špinavému středověku často vnímáno jako velmi čistotné a s vysokou úrovní hygieny. Bylo tomu skutečně tak? Jak vlastně vypadaly takové antické záchody?
Pokud se zaměříme na samotné hlavní město říše, bylo
v Římě asi 150 záchodů. Tedy těch veřejných, které byly provozovány státem a jejich užití bylo původně
zdarma podobně jako třeba u lázní a divadel.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
17.7.2020, 02:00 >
Starověk >
Antický Řím

Pro barbary nebylo na bitevním poli hrozivějšího zvuku než svistot blížících se římských oštěpů - pil. Celá staletí patřilo pilum mezi nejdůležitější zbraně legií. Proč si získala tato unikátní zbraň v římské armádě takovou oblibu?
Poprvé se revoluční zbraň dočkala svého využítí na konci 4. století př.n.l. Pilum bylo v římské armádě používáno několik století, za tu dobu si tak jako ostatní legionářské zbraně prošlo určitým vývojem a změnami. Zjednodušeně se dá říci, že jde o oštěp.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
12.7.2020, 02:00 >
Starověk >
Antické Řecko

Milenecká dvojice Théseus a Ariadna je možná tou nejznámější z antických bájí. Dobrodružství v labyrintu však nebyl jediný významný čin tohoto řeckého hrdiny. Podívejme se, co vše nám starověké báje říkají o Théseovi.
Narodil se do královské rodiny v řeckém městě Troizéna. Nebyl však královým synem, na trůně ještě seděl jeho děd Pittheus, který mu byl velmi blízký. Théseův otec Aigeus totiž musel brzy po synově narození odplout do Athén.
pokračovat

Doba čtení
8 minut
8.7.2020, 02:00 >
Starověk >
Antický Řím

V posledním ze tří článků věnovaných římskému náboženství se detailněji podíváme na božstva, která Římané přejali od jiných národů a získali na velké popularitě. V minulých článcích na toto téma jste si již mohli přečíst o přístupu Římanů k náboženství a jejich
hlavní trojici bohů. Dále si také prohlédnout rozsáhlý přehled mnoha
římských božstev. Je pravdou že většina z nich byla inspirována zejména jejich řeckými protějšky.
pokračovat

Doba čtení
7 minut