25.7.2023, 09:12 >
Středověk >
Anglie

Richarda Lví srdce máme v představách jako vznešeného krále-válečníka. Může za to nejspíš legenda o Robinu Hoodovi, která krále vykreslila jako dokonalého rytíře, případně další příběhy. Když se však na Richarda podíváme blíže, zjistíme, že jeho reálný obraz měl k ideálu křesťanského panovníka docela daleko.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
18.7.2023, 08:57 >
Středověk >
Francie

V 16. století se mocenské struktury v Evropě začaly významně proměňovat. Zatímco v předcházejícím období spolu soupeřily primárně Anglie s Francií, v této době musela francouzská královská moc čelit především dravým Habsburkům. Jedním ze symbolů těchto mezinárodně politických změn se stala bitva u Pavie, která potvrdila dominantní postavení habsburského domu v Evropě.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
11.7.2023, 09:08 >
Středověk >
Francie

Jen málokterá událost ovlivnila středověké dějiny z pohledu žen tak jako aféra v Nesleské věži. Po tomto skandálu se totiž ve Francii definitivně ujalo pravidlo: žena nikdy nesmí zdědit trůn.
pokračovat

Doba čtení
7 minut
28.6.2023, 08:58 >
Ostatní

Úsvit věku Vikingů. Tak by se dal nazvat útok seveřanů na klášter v anglickém Lindisfarne. Až do této události se Vikingové věnovali zejména
výpravám na východ, ale roku 793 se několik dobrodruhů rozhodlo prozkoumat, co na ně čeká na západě. Bohatá kořist, kterou v klášteře získali, odstartovala staletí vikingských nájezdů do celé Evropy.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
22.6.2023, 08:52 >
Středověk >
České země

V Rokycanech, v místě křížení Litohlavské ulice s Madlonovou, stojí tzv.
Černá mohyla. Je památkou na smutnou událost, která se odehrála v listopadu 1642 a při níž došlo k decimaci Madlonova jízdního pluku. Počátek tohoto tragického příběhu se pojí se druhou bitvou u Breitenfeldu, jež se odehrála se v době třicetileté války, 2. listopadu 1642, severovýchodně od Lipska. Střetla se v ním švédská vojska pod vedením
polního maršála Lennarta Torstenssona s císařským vojskem, jež vedl arcivévoda
Leopold Vilém Rakouský (mladší bratr císaře Ferdinanda III.) společně se svým zástupcem
Ottaviem Piccolominim, jenž byl polním maršálem Svaté říše římské.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
20.6.2023, 09:10 >
Středověk >
Francie

Eugène-François Vidocq byl natolik rozporuplnou osobností, že ani jeden z největších spisovatelů nedokázal jeho charakter a příběh včlenit do jedné postavy a raději ho ve svém příběhu rozdělil na dvě osoby, které stojí proti sobě. Galejník Valjean a nesmiřitelný obránce spravedlnosti inspektor Javert z Hugových Bídníků mají totiž jediný předobraz – zakladatele francouzské Sûreté E. F. Vidocqa.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
16.6.2023, 08:41 >
Ostatní

Do historie se vedle významných lidí zapsali i významní psi. U některých slavných příběhů se dosti často slévá skutečnost s legendou a my již nevíme, co se zakládá na reálných událostech, a co je již přibarvený příběh. To však daným historkám neubírá na zajímavosti. Věděli jste například, že takové malé psí plemeno jako je
pekinéz měl sloužit při náboženských obřadech na místo lva? Nebo, že sám Alexandr Veliký po svém věrném psovi Peritovi pojmenoval rovnou celé město, jako vděk za záchranu života v boji? Také nesmíme zapomenout na psa Saura, který se oficiálně stal norským králem.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
6.6.2023, 09:13 >
Středověk >
Anglie

Šest žen Jindřich VIII., ten příběh zná snad každý. Dva rozvody, dvě popravy, jedna mrtvá a jedna přeživší. O Anně Klévské se říká, že byla tak ošklivá, že se jí král štítil i dotknout. Sice si odnesla pověst škaredé ženy, ale nakonec možná vedla nejklidnější život ze všech Jindřichových manželek.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
30.5.2023, 09:15 >
Novověk >
Evropa

U nás dobře známá Kristýna I. nebyla jedinou švédskou královnou. V první polovině 18. století na trůn tohoto severského státu usedla královna Ulrika Eleonora. Po několika měsících vlády však podlehla tlaku svého manžela Frederika a předala mu trůn i moc vládnoucího panovníka.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
26.5.2023, 11:04 >
Středověk >
Francie

Pokud byste se přenesli v čase do 14. století do středověké Paříže, za městskými hradbami, v blízkosti cesty do Meaux, byste narazili na stavbu, která na první pohled budila strach.
Jednalo se o šibenici Montfaucon. V současném hlavním městě Francie již po ní nezůstalo ani památky. Její připomínkou jsou jen zmínky a iluminace ve středověkých rukopisech.
pokračovat

Doba čtení
3 minut