10.12.2021, 10:55 >
Novověk >
Amerika

Ve své době byl španělský dobyvatel Hernán Cortés považován za hrdinu, který dokázal ve jménu křesťanského boha vyvrátit velkou pohanskou říši. Dnes je na něj nahlíženo spíše jako na brutálního, násilnického vůdce, ve kterém se zhmotňují všechna negativa tehdejší Evropy.
I současný evropský pohled na Cortése je jednoznačně negativní. Asi i proto je jeho dobytí říše Aztéků doprovázeno poznámkami o tom, že Cortésovi musel nutně pomáhat neutěšený stav aztécké říše ve chvíli, kdy do ní Cortés dorazil. Je ale naše představa opravdu správná?
pokračovat

Doba čtení
7 minut
8.12.2021, 08:59 >
Středověk >
České země

Nejvýraznější a nejznámější dominanta Prahy je nejstarším stojícím kamenným mostem v Čechách přes řeku Vltavu. Nádherný středověký skvost –
Karlův most, v té době nazvaný jako
Kamenný most, jehož základní kámen r. 1357 položil sám
Karel IV., spojuje pražskou městskou část Staré Město s Malou Stranou a denně po něm projdou davy lidí. Turisté nemající spolehlivého průvodce, unášení neopakovatelnou atmosférou dávných dob, obyčejně ani netuší, že zde s
Kamenným mostem ve stejnou dobu stál zároveň i
Juditin most.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
3.12.2021, 13:51 >
Starověk >
Antické Řecko

Málokterý národ na světě přikládal takový důraz na bojovnost a sílu, jako právě starověká Sparta. Právem byli válečníci tohoto státu obávaní všemi, kdo s nimi měli tu čest. Chlapci byli uvrženi do tohoto tréninku ve věku sedmi let a od té doby se zdokonalovali v umění války.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
30.11.2021, 08:44 >
Středověk >
Blízký východ

Území Jeruzaléma má pro křesťanský svět zásadní význam. Je to místo zrodu křesťanství a působení
Ježíše Krista. Není proto divu, že po ovládnutí Svaté země muslimskými vojsky v roce 638 se v tehdejší Evropě objevily snahy získat celé území nazpět. Jak se do historie zapsala křižácké výpravy a proč se do Svaté země vydaly i děti?
pokračovat

Doba čtení
5 minut
26.11.2021, 13:54 >
Starověk >
Antický Řím

Římský svět byl krutý. Alespoň z našeho pohledu. Zločinnost ve věčném městě byla obrovská. Vrah či zloděj v dnešních dnech má poměrně velkou šanci, že bude dopaden. Na přelomu letopočtu však byla jen mizivá pravděpodobnost, že se poctivý člověk oloupený během temné noci dočká spravedlnosti. Pokud už byl provinilec dopaden, bylo nutné, aby byl trest dostatečně krutý. Jedině vyhlídka na krutou smrt mohla odradit potenciální zločince.
pokračovat

Doba čtení
2 minut
24.11.2021, 09:12 >
Starověk >
Antický Řím

Nejznámější povstání ve starověkém Římě, vedené gladiátorem Spartakem, který se díky tomuto činu zapsal do dějin a vydobyl si legendární slávu. Co tomuto povstání předcházelo a v čem bylo výjimečné?
pokračovat

Doba čtení
3 minut
21.11.2021, 13:38 >
Starověk >
Egypt

Pes je možná nejlepším přítelem člověka, ale jsou to právě kočky, které se těší zajímavé a spletité historii. Velmi výraznou roli hrály ve starověkém Egyptě, kde byly ještě více uctívané než dnes. A to i navzdory skutečnosti, že Egypťané nebyli prvními lidmi, kteří kočky domestikovali, jak si mylně spousta milovníků těchto zvířat myslí.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
18.11.2021, 08:57 >
Středověk >
Francie

První polovina 15. století je obdobím, které má prominentní místo v učebnicích dějepisu, ze kterých se učí děti ve Francii i v Čechách. V obou zemích je ale vyzdvihováno něco jiného. Zatímco u nás je „hlavní hvězdou“ tohoto období neporazitelný Jan Žižka a jeho
husité, pro Francouze je to Jeanne d'Arc, Johanka z Arku zvaná Panna Orleánská. Ačkoliv husity a vojska mladé dívky z vesnice Domrémy – nejnepravděpodobnějšího vojevůdce francouzských vojů – dělily stovky kilometrů a zdánlivě spolu neměli nic společného, možná nechybělo málo, aby se střetli na bojišti.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
15.11.2021, 08:46 >
Středověk

Středověk, obzvlášť vrcholný, patřil mužům. Androcentrická, tzv. na muže soustředěná antropologie, ovládala celou společnost. Žena byla pokládána za něco nedostatečného a nevydařeného, za „nevydařeného muže – mas occasionatus“. V muži – na základě jeho semena – byl viděn jediný aktivní „plodivý“ prvek, zatímco v ženě prvek, který výhradně přijímá, a je tedy pasivní (existence ženského vajíčka byla prokázána až v roce 1827).
pokračovat

Doba čtení
3 minut
12.11.2021, 09:16 >
Středověk >
České země

Pro dnešní medicínu je porod císařským řezem běžnou rutinou a častým řešením nejrůznějších komplikací v poslední fázi těhotenství. Současně si jej ale spojujeme s vysokou úrovní rozvoje lékařské vědy v posledních desetiletích. První zaznamenaný císařský řez, při kterém přežila matka i dítě, se ale udál již v roce 1337. Pro nás je tato informace o to zajímavější, že se udál v Praze.
pokračovat

Doba čtení
4 minut