16.5.2022 >
Středověk >
Anglie

Dramatický střet mezi představiteli církevní a světské moci – muži, kteří byli blízkými přáteli, ale nakonec se z nich stali nepřátelé na život a na smrt. Takových příběhů známe z historie více a jeden z nich se odehrál v Anglii 12. století. Vraťme se do doby, kdy na anglickém trůnu seděl Jindřich II. a biskupem z Canterbury byl neústupný Thomas Becket.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
13.5.2022 >
Středověk >
Blízký východ

Postavení ženy ve středověku bylo určeno podle křesťanského učení. Protože byla stvořena jako druhá po Adamovi, a navíc ještě z jeho žebra, byla jí přisouzena neplnohodnotná role nesvéprávné osoby. Odpovědnost za ni do svatby nesl její otec, ta pak přecházela na jejího manžela, kterému mu byla podřízena. O nějaké emancipaci si ženy mohly tenkrát nechat akorát zdát. Přesto v historii najdeme příslušnice něžného pohlaví, které i přes podřízené postavení dokázaly toho ve svém životě hodně. Příkladem je Roxolana, jež se z unesené slovanské otrokyně stala až právoplatnou manželkou velkého osmanského vládce.
pokračovat

Doba čtení
7 minut
10.5.2022 >
Středověk >
České země

Poslední člen tohoto rodu zemřel před více než 1000 lety. Přesto jsou Slavníkovci stále jedním z nejznámějších a nejdiskutovanějších rodů v české historii. Do jejich osudu zasáhlo krvavé 28. září na Libici. Kdyby ho však nebylo, mohli Slavníkovci ovládat českou středověkou politiku a zasáhnout do dějin. Svou příležitost však nikdy nedostali.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
6.5.2022 >
Novověk

Ukrajina je v současné době asi mediálně nejsledovanější zemí. Události, které se tam odehrávají a které máme zprostředkované takřka v přímém přenosu, nemohou nechat nikoho chladným. Jak je možné, že ve 21. století napadne nějaký stát jinou svrchovanou zemi a začne tam se „speciální vojenskou operací“? Asi bychom se měli podívat hlouběji do historie Ukrajiny, abychom pochopili myšlení současného Ruska.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
4.5.2022 >
Středověk >
Svatá říše římská

Cesta do Canossy byla zdrcujícím úspěchem středověké papežské politiky. Nejenže papež Řehoř VII. donutil římského krále Jindřicha IV., aby mu ustoupil. Dosáhl i králova naprostého ponížení: když Jindřich přijel v kajícnickém rouchu žádat o odpuštění, nechal ho papež tři dny čekat před branami.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
3.5.2022 >
Starověk >
Antický Řím

Už řečtí myslitelé snili o vládě filosofů. Platón se ji dokonce pokusil zrealizovat, ale selhal. Teprve stoik Marcus Aurelius tento sen uskutečnil a ve své osobě spojil filosofa a císaře. Kdo vládu filosofů podporuje, může být za Marca Aurelia vděčný. Jeho vláda je hodnocena pozitivně a oceňuje se, že zůstal věrný filosofickým principům i po zisku moci. V tom se od řady římských císařů výrazně odlišuje.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
29.4.2022 >
Starověk

Apoštol Petr je v biblickém příběhu Ježíše Krista jednou z nejzajímavějších postav. Byl prvním z Ježíšových učedníků a Kristus mu zjevně velmi důvěřoval. Zároveň je však v evangeliích zmiňována i Petrova nedostatečná víra a především incident, kdy po Ježíšově ukřižování svého mistra třikrát zapřel. Kdo byl svatý Petr a proč se právě on stal prvním římským biskupem?
pokračovat

Doba čtení
5 minut
27.4.2022 >
Středověk >
Svatá říše římská

Dvojí obléhání Vídně tureckými vojsky patří k nejvýznamnějším událostem 16. a 17. století v celém středoevropském prostoru. A dvojí odražení Turků ve své době uhájilo Evropu před další expanzí mocného souseda a v určité míře má implikaci i do dnešní doby. Jak probíhalo
první obléhání Vídně v roce 1529? A jakou roli v něm hráli Češi?
pokračovat

Doba čtení
6 minut
25.4.2022 >
Novověk >
Evropa

Vláda mnicha Savonaroly nad Florencií byla v podstatě první moderní diktaturou. Naplňovala všechny znaky toho, co jsme si zvykli vídat v totalitních režimech až o mnoho století později: postava charismatického vůdce se silným kultem osobnosti, ideologie a propaganda, pálení knih a umění, všeobecné násilí. Stejně jako v případě vzniku všech ostatních diktatur se i zde můžeme ptát: jak se to mohlo stát? Proč k tomu došlo zrovna v renesanční a silně humanistické Florencii, která byla až do Savonarolova příchodu tím, kdo vedl Evropu na cestě ze středověku do novověku?
pokračovat

Doba čtení
4 minut
22.4.2022 >
Starověk >
Antické Řecko

Alexandr Veliký byl výjimečně schopný a proslulý dobyvatel. Určitě se dá předpokládat, že velký vliv na něho měli rodiče. Pokud se mluví o Alexandrových rodičích, obvykle bývá zdůrazňován zejména otec, král Filip Makedonský. Sám velký válečník a dobyvatel. Ovšem ani jeho matka by neměla být opomíjena. Podle všeho šlo o výjimečnou a silnou ženu, která značně ovlivnila Alexandrovo formování během jeho mládí.
pokračovat

Doba čtení
4 minut