9.2.2022 >
Středověk

Nechvalně známá Černá smrt se zapsala do historie jako nejhorší pandemie, se kterou se kdy muselo lidstvo potýkat. Zanechávala za sebou pouze zoufalství, devastaci a zkázu, přičemž nebyla daleko od vyhubení celé euroasijské populace. Jak probíhalo toto apokalyptické peklo?
pokračovat

Doba čtení
5 minut
8.2.2022 >
Starověk >
Antické Řecko

Triéry neotřesitelně vládly Středozemnímu moři po období celého starověku. Šlo o velice efektivní válečnou loď, se kterou přišli Řekové v období svého největšího vzestupu a dokázali s ní porazit i násobnou přesilu nepřátel. Postupně triéry převzali i mocní Římané a od té doby se na moři nenašel národ, který by jim mohl konkurovat.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
7.2.2022 >
Starověk

Nejznámější město světa Babylon fascinuje lidstvo již po tisíce let a stalo se inspirací pro největší národy, nejlepší vojevůdce, a dokonce i pro světová náboženství.
Čím si Babylon zasloužil své výrazné postavení ve světových dějinách? pokračovat

Doba čtení
4 minut
4.2.2022 >
Starověk

Železná armáda Asýrie byla ve svých dobách nejobávanějším a nejimpozantnějším vojskem, proti kterému neměl žádný jiný národ šanci. Technologické vymoženosti, špičková taktika a především naprosto nelítostný přístup ke svým nepřátelům.
Co byla zač železná armáda? pokračovat

Doba čtení
4 minut
3.2.2022 >
Středověk >
České země

Jeden z největších českých panovníků Karel IV. toho stihl za svůj život skutečně mnoho. A to i na poli vztahů, kde potkal hned čtyři osudové ženy. Co Karlovy partnerky odlišovalo a čím každá z nich vyčnívala?
pokračovat

Doba čtení
3 minut
2.2.2022 >
Starověk >
Egypt

Podobně jako mnoho dalších starověkých národů, i
Egypt využíval ke svému ekonomickému, politickému a sociálnímu vývoji početnou skupinu otroků. Jaký život vedli tito lidé, s čím se potýkali a v čem se lišilo egyptské otroctví oproti zvyklostem jiných národů?
pokračovat

Doba čtení
4 minut
1.2.2022 >
Starověk >
Antický Řím

Akvadukty z doby existence římské říše jsou považovány za jedny z
nezajímavějších technologických památek, které se nám do dnešních dnů dochovaly. Dodnes poutají pozornost vědců i široké veřejnosti svou
propracovaností, funkčností a majestátním vzhledem.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
31.1.2022 >
Středověk >
České země

Pedagog, spisovatel, vědec, teolog a filozof - Jan Amos Komenský zasluhuje mnoho označení, která sama o sobě zdaleka nevystihují jeho přínos pro tehdejší i dnešní společnost. Jakou životní cestou prošel Učitel národů a čím přispěl k rozvoji oblastí, které tak miloval?
pokračovat

Doba čtení
4 minut
28.1.2022 >
Starověk >
Antické Řecko

Sparta byla největší velmocí antického Řecka. Nebylo tomu tak vždy, ale po vyhrané Peloponézské válce to byl nezpochybnitelný fakt. V Bitvě u Leucter však tento řecký hegemon utrpěl drtivou porážku, která zcela vychýlila rovnováhu sil v Řecku. Sparta jednou provždy přišla o svoji pověst neporazitelné velmoci a byla odsouzena do role státu, který již dějiny netvoří, ale pouze jim přihlíží.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
27.1.2022 >
Středověk >
České země

Velmi významná postava českých dějin, která si svými činy vysloužila věčný život v podobě úcty a důležité myšlenky – bojovat a umřít za správnou věc.
Známý kazatel, učitel, reformátor a také kněz, bojující proti zvráceným zvykům tehdejší katolické církve. pokračovat

Doba čtení
4 minut