21.1.2021 >
Starověk >
Antický Řím

Starověcí Římané dovedli antické umění války k dokonalosti. Díky neustálému výcviku a nezlomné disciplíně dokázali legionáři vytvářet a bojovat ve formacích, se kterými si jejich nepřátelé nedokázali poradit. Nejznámější vojenskou formací římské armády je dodnes
Testudo - želva.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
13.1.2021 >
Starověk >
Antický Řím

Historie deskových her sahá daleko do starověku. Nejznámější římskou zábavou jsou sice gladiátorské zápasy, nebo závody vozatajů, existovaly ale i kratochvíle, které nebyly tak velkolepé. Například takové hraní deskových her se mezi Římany těšilo velké oblibě. Nešlo o promyšlené hry trvající několik hodin a vyžadující desítky figurek, kartiček nebo kostek tak jako dnes. Starořímské hry byly jednodušší, přesto je dnes velmi těžké zjistit, jak se vlastně hrály.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
7.1.2021 >
Starověk >
Antický Řím

V prvních stoletích našeho letopočtu bylo křesťanství jen jedno z mnoha náboženství Římské říše. Stačilo by, aby jediná bitva dopadla jinak a dnes mohlo jít o zapomenuté náboženství podobně, jako například Mithraismus. Císař Konstantin však v předvečer velké bitvy viděl znamení, díky kterému křesťanství vytlačilo všechna ostatní původní římská náboženství.
pokračovat

Doba čtení
2 minut
29.12.2020 >
Starověk >
Antický Řím

Nejznámější antický lékař Galén předběhl svoji dobu a z jeho poznatků vycházeli lékaři ještě v 17. století. Dopustil se však také mnoha omylů, jejichž vyvrácení trvalo přes tisíc let. Díky až chorobnému workoholismu však Galén dokázal posunout znalosti medicíny více, než kdokoliv jiný v průběhu celého starověku.
pokračovat

Doba čtení
5 minut
22.12.2020 >
Starověk >
Antický Řím

Císař Caligula se do historie zapsal jako zvrácený násilník, který se neštítí žádné ohavnosti. Byl však tento římský vládce skutečné taková zrůda, nebo po jeho smrti pošpinili císařovo jméno jeho odpůrci?
pokračovat

Doba čtení
9 minut
15.12.2020 >
Starověk >
Antický Řím

Římská invaze do Británie byla obrovskou námořní operací, možná tou největší za celé dějiny starověku. Přestože potenciální zisky z nové provincie zřejmě nikdy nemohly vyvážit náklady celé vojenské výpravy, trval císař Claudius na jejím dobytí. Do hlavního města původních obyvatel pak triumfálně dorazil, zřejmě po Hannnibalově vzoru, s dvojicí válečných slonů.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
8.12.2020 >
Starověk >
Antický Řím

Ukřižování je dnes téměř výlučně spojeno s mučednickou smrtí Ježíše Krista, v antickém Římě to byl ale poměrně běžný trest. Ve své době nešlo o žádnou zvláštní událost a podobných poprav se po celé říší každý rok odehrály stovky, možná tisíce. Odkud se tento brutální způsob popravy vzal, a proč byl využíván místo rychlejší a jednodušší popravy například setnutím hlavy?
pokračovat

Doba čtení
4 minut
2.12.2020 >
Starověk >
Antický Řím

V polovině 5. století děsili Hunové celou Evropu. Žádnému vojsku se nepodařilo tyto divochy z dálných východních plání zastavit a tribut jim platil i sám císař Východořímské říše. Ani kdysi mocná Západořímská říše neměla nic, čím by mohla zastavit řádění barbarů na svém území. Slavné časy silných císařů a neporazitelných legií již byly v této době pouhou vzpomínkou.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
24.11.2020 >
Starověk >
Antické Řecko

Alexandr Veliký změnil mapu světa. Obvykle je tato věta myšlena v přeneseném politickém smyslu, v jednom případě však platí doslovně. V antických dobách se u dnešních Libanonských břehů nacházel ostrov Týros. Pohledem na dnešní mapu však již žádný takový ostrůvek ve vodách Středozemního moře nenalezneme. Po obléhání Týru Alexandrem Velikým se totiž z ostrova již navždy stala součást pevniny.
pokračovat

Doba čtení
6 minut
18.11.2020 >
Starověk >
Antický Řím

Archimédés je známý zejména díky svým vědeckým objevům. Byl však také zručným konstruktérem válečných strojů. Ani geniálnímu vynálezci se však nepodařilo uchránit své rodné Syrakusy před římskou hrozbou v Druhé punské válce.
Archimédés se narodil roku 287 př.n.l. v sicilském městě Syrakusy. Sicílie tehdy ještě nebyla římskou provincií, ale svobodnou řeckou kolonií.
pokračovat

Doba čtení
4 minut