5.10.2021 >
Starověk >
Antický Řím

Římský legionář neměl strach z žádného nepřítele. Jedna výjimka by se ovšem našla. Vojákům sloužícím na východní hranice říše začala tuhnout krev v žilách, jakmile uslyšeli těžký koňský dusot. Právě tento sílící zvuk přecházející do ohlušujícího rámusu předznamenával příchod ničivé antické těžké jízdy - Katafraktů.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
29.9.2021 >
Starověk >
Antické Řecko

Alexandr Makedonský byl možná největším antickým vojevůdcem. Jeho otec, Filip II. Makedonský, je díky obrovským úspěchům svého syna tak trochu opomíjen, šlo však také o jednoho z velkých vojevůdců své doby. Přestože se svým synem neměl nejlepší vztah, někdy je dokonce Alexandr spojován s jeho vraždou, byl to Filip, kdo mladého prince zasvětil do válečného umění a přenechal mu jednu z nejsilnějších armád starověku. V bitvě u Chároneie vybojovali otec se synem poslední společnou bitvu a srazili na kolena spojené řecké státy.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
15.9.2021 >
Starověk >
Antický Řím

Římská armáda byla nejdisciplinovanější armádou antického světa. Z velké části za to mohla římská mentalita. Římané věřili, že díky svojí disciplíně stojí výše než barbaři. Velkou měrou se na tom také podílel dlouhý a každodenní výcvik, díky čemuž se z legionářů stávali opravdoví profesionálové. Avšak i ve zdánlivě perfektně disciplinovaných legiích bylo občas nutné vynucovat poslušnost přísnými tresty, které bychom dnes posuzovali jako extrémně tvrdé a násilné.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
9.9.2021 >
Středověk

Symbolem středověku byly mohutné a dobře chráněné hrady. Pro útočníky bylo zdolání vysokých hradebních zdí náročným úkolem. Hrady a pevnosti se budovaly stále sofistikovaněji, je proto s podivem, že se stejného rozvoje nedočkaly i obléhací stroje. Až do rozšíření
střelného prachu a následného užívání kanónů k dobývaní opevněných staveb, se většinu středověku využívaly stále stejné obléhací zbraně, jako katapulty, onagery a balisty. Tedy stejné stroje, které známe již z nejstarší antiky. Jedinou výjimkou a jediným skutečným vynálezem na poli středověké obléhací techniky je trebuchet.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
1.9.2021 >
Starověk >
Antický Řím

Římské legie byly nejelitnější vojenskou jednotkou starověku. Jednou z mnoha výhod výhod římské armády byla její pevná struktura a přesný řád velení. To co dnes považujeme v armádě za samozřejmost, bylo ve starověku výjimečné a disciplinované armádě poskytovalo značnou převahu nad méně organizovanými nepřáteli.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
19.8.2021 >
Starověk >
Antické Řecko

Sparťané byli největšími válečníky své doby. Přestože jejich role v legendární bitvě u
Thermopyl je obvykle zveličována, šlo bezpochyby o 300 nejlepších vojáku, kteří se
řecko-perských válek účastnili. Ve srovnání s perskou armádou byla Řeků pouhá hrstka. Přesto dokázali zasít do srdcí svých nepřátel strach a zdržet jejich postup. Díky čemu vzniklo toto výjimečné spartské společenství, které produkovalo
nejvražednější stroje na smrt z celé řecké éry?
pokračovat

Doba čtení
3 minut
10.8.2021 >
Ostatní

V mučení dokázali být lidé velice kreativní. Mučících nástrojů v průběhu naší historie existovalo obrovské množství, často však šlo spíše o experimenty a jejich užívání dlouho nevydrželo. Jeden nástroj si však svoji popularitu mezi mučiteli udržel značně dlouho. Skřipec, velice jednoduchý vynález, byl jeden z nejpoužívanějších mučících strojů od 15. do 18. století.
pokračovat

Doba čtení
2 minut
4.8.2021 >
Starověk >
Antický Řím

Díky kvalitnímu římskému betonu vydrželo mnoho antických památek až do dnešních dní. Většina technologií, které Římané používali, byla převzatá od národů pokořených neporazitelnými legiemi. Jednou z mála výjimek je římský beton, který dokáže vydržet tisíce let. Vědci teprve nedávno rozluštili záhadu jeho dlouhověkosti.
pokračovat

Doba čtení
3 minut
23.7.2021 >
Starověk >
Antický Řím

Děsivá porážka tří legií v Teutoburském lese byla pro římskou říši těžce stravitelná. V římské nátuře nebylo místo pro prohru a proto se Římané vždy poučili ze svých chyb a vrátili se na bojiště ještě silnější, aby svého nepřítele zničili. Nejinak tomu bylo i v případě bitvy v germánském lese v roce 9 našeho letopočtu. Již o pár let později začala nová vojenská kampaň, která měla Germánům názorně ukázat, že Řím se nikdy nevzdává.
pokračovat

Doba čtení
4 minut
13.7.2021 >
Starověk >
Antické Řecko

Ostrakizace mohla pro člověka znamenat snadno i rozsudek smrti. Tak jako u mnoha dalších dodnes používaných slov, nalezneme jeho původ až v antickém Řecku. S termínem ostrakizace, přesněji
Ostrakismos se můžeme setkat již v 6. století před naším letopočtem v antických Athénách. Jaký význam mělo toto lidové hlasovaní, nazývané podle hliněných střepin také jako střepinový soud?
pokračovat

Doba čtení
2 minut