Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Muž, který sňal Ježíše Krista z kříže. Ochránce Svatého grálu Josef z Arimatije

9.9.2022, 09:25 > Středověk > Blízký východ

Pokud chodíte o Velikonocích do kostela, možná vám jméno Josefa z Arimatije utkvělo v paměti. Jestliže se zajímáte o legendy kolem Svatého grálu, pak je vám jeho jméno známé téměř jistě. Josef Arimatejský totiž patří k významným postavám křesťanské mystiky.Josef z Arimatije.
Josef z Arimatije. , Pietro Perugino, Public domain


Josef z Arimatije v Bibli

Josef z Arimatije je důležitou postavou spojenou s příběhem Ježíše Krista. Svědčí o tom i to, že se o něm zmiňují všechna čtyři evangelia.

Vypadá to, že Josef by měl být zápornou postavou – šlo totiž o jednoho z členů židovské velerady, která rozhodovala o tom, že Ježíš bude vydán římské moci. Všichni čtyři evangelisté se však shodují na tom, že Josef byl tajným Ježíšovým následovníkem.


Ten, který sňal Krista z kříže

Ježíšově popravě Josef zabránit nedokázal. Avšak když Kristus zemřel na kříži, vydal se Josef za Pilátem a žádal ho, aby mu vydal Ješíšovo tělo. Poté ho sňal z kříže a zabalil do plátna a spolu se svatým Nikodémem ho odnesli do hrobky, která patřila Josefovi.


Josef z Arimatije snímá Ježíše z kříže.
Josef z Arimatije snímá Ježíše z kříže. , Anonimous, Public domain


Tam Kristovo tělo uložili a vchod zavalili velkým kamenem. Kristův další příběh známe, ten Josefa Arimatejského je zahalen tajemstvím a objevuje se v legendách.


Josef a Svatý grál

Po Kristově smrti byli křesťané římskou správou pronásledováni, a tak řada Ježíšových učedníků utekla. Stejně se zřejmě rozhodl i Arimatejský, protože se zdá, že se přesunul do Evropy. Pro nás však není ani tak důležité, kam nebo proč Josef cestoval, ale co vezl s sebou.

Jestli totiž existoval Svatý grál, jeho prvním držitelem byl právě Josef z Arimatije. Podle starých, především artušovských a parsifalovských legend, byl Svatý grál pohárem, který Ježíš používal během poslední večeře a který Arimatejský později naplnil jeho krví.

Svatý grál může tomu, kdo jej najde, přinášet různé nadpřirozené dary – nejčastěji se mluví o nesmrtelnosti.

Josef tedy tuto relikvii chránil a přivezl do Evropy.


Svatý grál.
Svatý grál. , Dante Gabriel Rossetti, Public domain


Několik verzí, co se stalo s Josefem Arimatejským a Svatým grálem

Nevíme, kam se Josef vydal – dobové záznamy neexistují a pozdější legendy jsou o nejméně pět století starší. Přesto se z nich Josef a Svatý grál znovu vynořili.

Teorie 1: Anglie

Svatý grál je úzce spjat s legendami o králi Artušovi a jeho rytířích. I proto jedna z teorií říká, že Josef z Arimatije dorazil i se Svatým grálem do Anglie. S artušovskými mýty je hodně spojené město Glastonbury – a někteří hledači Grálu po něm pátrají právě zde.


Král Artuš a rytíři Kulatého stolu. Uprostřed je Svatý grál.
Král Artuš a rytíři Kulatého stolu. Uprostřed je Svatý grál. , Evrard d'Espinques, Public domain


Teorie 2: Francie

Snad ještě více než Anglie patří Svatý grál v podvědomí lidí k Francii. Říká se, že ho měla ve svém držení sekta katarů – jenže tu zničila inkvizice.

Pak se objevili templáři – se svými tajemstvími, uzavřenými rituály a bohatstvím. A další legenda byla na světě – strážili snad oni Svatý grál?

Logicky tahle teorie předpokládá tři možnosti. Buď Josef z Arimatije přišel rovnou do Francie, nebo opravdu doputoval až do Anglie a odtud se pohár dostal na kontinent v pozdější době. Další možností je, že Svatý grál zůstal v Jeruzalémě a templáři ho přivezli do Evropy během křížových výprav.


Křižák a templář.
Křižák a templář. , Roque Gameiro, Public domain


Teorie 3: Svatá krev a Svatý grál

Autoři Baigent, Lincoln a Leigh vydali knihu Svatá krev a Svatý grál a řadu teorií obsažených v této knize poté zpopularizoval Dan Brown ve svém thrilleru Šifra mistra Leonarda.

Podle těchto knih byl Josef Arimatejský skutečně ochráncem Svatého grálu. Grálem však nebyl pohár, ale žena – Marie z Magdaly, která nosila dítě Ježíše Krista. Svatou pokrevní linii poté chránil řád zasvěcených – mimo jiné i zmínění templáři.


Tintoretto. Obraz kající se Máří Magdaleny.
Tintoretto. Obraz kající se Máří Magdaleny. , Domenico Tintoretto, Public domain


I v této legendě však hraje Josef z Arimatije zásadní roli – bez něj by se Svatý grál do Evropy nedostal a bez něj by možná mýty a příběhy o této mocné relikvii vůbec neexistovaly.

Josef z Arimatije je dnes považován za patrona lidí pracujících v pohřebnictví a jeho atributy jsou hřeby, trnová koruna a nádoba s mastí.

Zdroj: catholica.cz; Michael Baigent, Henry Lincoln a Richard Leigh: Svatá krev a Svatý grál
Autor: Tereza Holubová
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.czMohlo by vás zajímat

Longinovo kopí - bájný artefakt, jehož majitel bude vládnout světu Longinovo kopí - bájný artefakt, jehož majitel bude vládnout světu
Skutečná podoba Ježíše Krista? Zapomeňte na dlouhé vlasy a modré oči Skutečná podoba Ježíše Krista? Zapomeňte na dlouhé vlasy a modré oči
Svatý Petr. Nejvýznamnější z apoštolů byl ukřižován hlavou dolů Svatý Petr. Nejvýznamnější z apoštolů byl ukřižován hlavou dolů


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít