Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Konec řádu templářů na pátek třináctého

8.1.2020 > Středověk > Francie

Začátkem 14. století byl templářský řád evropskou velmocí. Jeho vojenská i ekonomická síla byla větší než leckterého suverénního státu, což mnoho panovníků bralo jako ohrožení své země. Nutno dodat, že tyto obavy nebyly neopodstatněné. Templáři byli opravdu bohatí a nepodléhali světské moci panovníků ani moci biskupů. Jejích jediným "nadřízeným" byl samotný papež, který byl ovšem s mnoha panovníky v rozepři a mohl svoji moc uplatňovat právě přes templářské rytíře
.

Nelze se tedy příliš divit, když se v roce 1307 francouzský král Filip IV. Sličný, sám u řádu značně zadlužený, rozhodl proti templářům zakročit. Oficiálním důvodem francouzského vládce bylo neposkytnutí příspěvku na jeho válečné výdaje, nicméně je jisté, že šlo pouze o záminku. Král tlačil na papeže Bonifáce VIII., aby řád exkomunikoval, ten však neustále odmítal. Ani jeho nástupce, papež Benedikt XI. se nenechal k takovému činu přimět. Až dalšího v řadě, papeže Klementa V., se podařilo Filipovi přesvědčit, aby nařídil pronásledování řádu.


Templáři sdílející jednoho koně na dobové iluminaci.
Templáři sdílející jednoho koně na dobové iluminaci. Zdroj: wikipedia.org, Matthew Paris / Public domain


Kromě oficiální záminky s neposkytnutím příspěvku byli templáři následně obviněni z mnoha dalších zločinů. Šlo například o závažné obvinění ze sodomie, homosexuality, kacířství nebo zapírání Krista. Celkově obžaloba čítala 127 bodů. Nejznámější je pak nařčení z uctívání modly Baphometa, které se templáři měli klanět. Šlo o model mužské vousaté hlavy děsivého vzhledu, který se měl vyžívat i při zasvěcování nových členů. Kromě vynucených přiznání však neexistuje žádný důkaz existence takové modly. Tajuplnost a uzavřenost řádu ovšem pomáhala tomu, aby lidé těmto obviněním uvěřili.


Jedna z možných podob Baphometa.
Jedna z možných podob Baphometa. Zdroj: wikipedia.org, de:Benutzer:Webmaster@sgovd.org / Public domain


Osudný den pro řád nastal v pátek 13. října 1307. Tímto dnem byl pátek a právě zde vznikla pravděpodobně legenda o nešťastném pátku třináctého. Již od noci začalo po celé Francii rozsáhlé zatýkání všech členů a zabavování řádového majetku. Papež Klement V. nařídil zakročit proti templářům i dalším evropským panovníkům, kteří ho ale z velké většiny nevyslyšeli. Zejména jejich ekonomické zájmy byl s řádem příliš spjaté. Nicméně jenom ve Francii bylo zatčeno přes 5 tisíc rytířů včetně velmistra Jacquese de Molay.

Krak des Chevaliers - nedobytný klenot křižáků

Krak des Chevaliers - nedobytný klenot křižáků

Jen težko bychom hledali majestátnější hrad, než je Krak des Chevaliers. Hrad působí, jako by právě vypadl z některého nejnovějšího filmu o křižáckých taženích. Pojďme se dozvědět více o jednom z nejikoničtější... celý článek


Většina ze zatčených rytířů strávila ve vězení nejméně rok, v průběhu kterého byli často vystavování i mučení. Nelze se tak divit, že se mnoho z nich přiznalo k mnohdy i nesmyslným obviněním. Přiznal se i samotný velmistr, který ovšem svoji výpověď opakovaně měnil. Pro mnoho z nich znamenalo přiznání trest smrti, který byl v tomto případě prováděn upálením. Velká část členů řádu byla ale nakonec propuštěna, to se ovšem netýká nejvyšších představitelů řádu, ti byly všichni odsouzeni na hranici.

I přes nesouhlas koncilu ve Vienne, papež řád 22. března 1312 zrušil vydáním buly Vox in Excelso. Celý majetek řádu byl převeden na řád Johanitů, předtím byla ale ze zabaveného majetku odebrána tučná částka, která putovala francouzskému králi jako odškodné za údajné ztráty. Faktem ovšem je, že značná část majetku zabavena nebyla, protože nikdy nebyla nalezena. Je pravděpodobné, že Templáři se o plánovaném útoku dozvěděli a mnoho řádových pokladů a dokumentů bylo zachráněno. Flotila 18 naložených lodí vyplula z přístavu La Rochelle, její cíl není však s jistotou známý, zřejmě ale šlo o Skotsko.


Jacques de Molay a Geoffrey de Charnay upalovaní na hranici v dobové ilustraci
Jacques de Molay a Geoffrey de Charnay upalovaní na hranici v dobové ilustraci Zdroj: wikipedia.org, Workshop of Virgil Master / Public domain


Se zánikem řádu a i jeho následnou tajnou existencí se pojí mnoho legend a konspiračních teorií. V posledního době ho zřejmě nejvíce zpopularizovala kniha Šifra Mistra Leonarda od Dana Browna. Tajemnost řádu všem těmto teoriím velmi nahrává. Je však je velmi málo pravděpodobné, že na všech legendách a zejména dobových obviněních je něco pravdivého. Historicky nejuznávanější vysvětlení je snaha o získání řádového majetku a omezení jeho silné politické moci. Historikové se shodují, že i samotný papež byl k pronásledování a rozpuštění řádu donucen. V roce 2001 byl dokonce v Tajných vatikánských archívech objeven tzv. Chinonský pergamen. Tento dokument dokazuje, že již v roce 1314 papež řád templářů tajně omilostnil.
Autor: Petr Němeček
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.czMohlo by vás zajímat

Proč byl muž pro středověkou ženu její největším nepřítelem? Proč byl muž pro středověkou ženu její největším nepřítelem?
Andělský hrad v Římě. Papežské vězení bylo původně hrobkou císařů Andělský hrad v Římě. Papežské vězení bylo původně hrobkou císařů
Král Artuš, existoval legendární vládce Kamelotu? Král Artuš, existoval legendární vládce Kamelotu?


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít