Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Protáhnutí po kýlem - nejkrutější trest pro námořníky

14.1.2025 > Středověk > Anglie

Služba na vojenské lodi vyžadovala kázeň a disciplínu. Zejména ve starověku a středověku bylo ovšem někdy nutné vynucovat ji poněkud brutálnějšími způsoby. Tvrdé tresty, jako například decimace, byly známé ze všech armád v historii. V námořnictvu to ovšem bylo trochu komplikovanější a bylo nutné přijít s trestem realizovatelným v námořních podmínkách. Tak vznikl trest nazývaný dosti výmluvně - Protáhnutí pod kýlem.


Protáhnutí pod kýlem, neboli tzv. kýlování je forma trestu, mučení nebo popravy využívané na širém moři. První historické záznamy o tomto trestu máme už z 7. století před naším letopočtem. Na řecké váze je vyobrazeno kýlování jako forma trestu za pirátství. Zmínky o něm jsou také v Rhodském námořním zákoníku. Nejvíce zmínek máme ale ze 17. století z anglického a holandského námořnictva.


Obraz The keelhauling of the ship's surgeon of admiral Jan van Nes.
Obraz The keelhauling of the ship's surgeon of admiral Jan van Nes. , Rijksmuseum, Public domain


Detailní vyobrazení můžeme nalézt na obraze The keel-hauling of the ship's surgeon of Admiral Jan van Nes z druhé poloviny 17. století. Na něm je zaznamenáno provádění trestu a zejména obrovský dva shromážděný na menších plavidlech. Trest byl tak z velké míry i exemplární, aby vystrašil další potenciální pachatele.

A jak takové protažení po kýlem probíhalo? Samotný název dost napovídá. Trestaný byl přivázán k lanu ovinutému dokola lodi a pomocí kladky protažen spodem dokola opět na palubu. To se možná na první pohled nezdá tak hrozné, pokud by vše proběhlo rychle. Je v tom však ještě jeden háček.

Lodní bok a dno pod ponorem není tak krásný a hladký jako část nad vodou. Během měsíců a let na moři se na dřevu usadí různí mořští živočichové. Často jde o mušle, jejich hrany jsou ostré jako břitva. Protažení tak nebylo po hladkém povrchu, ale spíš po velkém ostrém struhadle.


Kýlování na řezbě z doby Tudorovců.
Kýlování na řezbě z doby Tudorovců. , See page for author, Public domain


Odsouzenec, pokud neutonul, utržil pod hladinou velké množství řezných ran. V horším případě mohlo být kýlování provedeno i na délku lodi, což celé utrpení ještě znásobilo. Rány se na lodích většinou zanítily v lepším případě skončily je hlubokými jizvami.

Oficiálně byl trest v britském i nizozemském námořnictvu zakázán v polovině 18. století. Hrůzu v námořnících však budila zmínka o něm ještě mnoho dalších desetiletí.

Zdroj: wikipedia.org ; thewayofthepirates.com
Autor: Jiří Klaus
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.cz



Mohlo by vás zajímat

Středověký proces s vlkodlakem - nejkrutější poprava za vraždu a požírání těhotných žen Středověký proces s vlkodlakem - nejkrutější poprava za vraždu a požírání těhotných žen
Pranýř - odsouzenec mohl být i pomazán medem a vystaven hmyzu Pranýř - odsouzenec mohl být i pomazán medem a vystaven hmyzu
Opékání zaživa uvnitř bronzové sochy. Sicilský býk byl nejkrutějším mučícím nástrojem starověku Opékání zaživa uvnitř bronzové sochy. Sicilský býk byl nejkrutějším mučícím nástrojem starověku


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít