Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Po bitvě u Pavie musel francouzský král odevzdat jako rukojmí své syny

18.7.2023 > Středověk > Francie

V 16. století se mocenské struktury v Evropě začaly významně proměňovat. Zatímco v předcházejícím období spolu soupeřily primárně Anglie s Francií, v této době musela francouzská královská moc čelit především dravým Habsburkům. Jedním ze symbolů těchto mezinárodně politických změn se stala bitva u Pavie, která potvrdila dominantní postavení habsburského domu v Evropě.Bitva u Pavie.
Bitva u Pavie. , Birmingham Museum of Art, Public domain


Říše, nad kterou slunce nezapadá

Schylovalo se k tomu již delší čas, ale je možné, že ve Francii si toho začali všímat, až když bylo pozdě. Svatá říše římská se pod vedením Habsburků neobyčejně vzmáhala a na druhé straně výrazně (především ekonomicky) prosperovalo Španělsko. Habsburkové měli vždycky cit pro mezinárodní politiku, a tak jakmile zavětřili příležitost, obsadili španělský trůn členem svého domu.

Tyto dlouholeté snahy úspěšně završil Karel V. - v roce 1516 usedl na španělský trůn a o tři roky později se stal římským králem (císařskou korunu pak získal v roce 1531). Stal se tak symbolem habsburské moci a údajně směle prohlašoval, že nad jeho říší slunce nezapadá.


Císař Karel V.
Císař Karel V. , Juan Pantoja de la Cruz, Public domain


Francie v defenzivě

Francouzi si riziko buď neuvědomovali, nebo nebyli Habsburkům v jejich rozpínavosti schopní zabránit.

Najednou se však ocitli v situaci, kdy byla Francie sevřena mezi dvěma prosperujícími říšemi ovládanými jedním králem. A to ještě nebylo všechno – habsburský dům dával jasně najevo zájem připojovat k říši další území – třeba Lombardii.

Francouzi se museli svému konkurentu postavit vojensky. Toto období je charakteristické sérií potyček o menší územní celky spíše než nějakými velkými bitvami. Dokonce by se mohlo zdát, že šlo spíš jen o šarvátky, avšak pravda byla taková, že se rozhodovalo o tom, kdo bude nadále vládnout Evropě.


Francouzský rod Valois.
Francouzský rod Valois. , Sodacan, CC BY-SA 3.0


František I. - velký král, ale neúspěšný vojevůdce

František I. (vláda 1515 – 1547) byl bezpochyby velký král – za jeho vlády Francie prosperovala a zažila kulturní i ekonomický rozmach, můžeme říct, že se v určitém slova smyslu přesunula ze středověku do novověku.

Na bitevním poli však František pravidelně narážel. Nepatřil mezi nadané vojevůdce a své neúspěchy si často sám připravoval tím, že nenaslouchal svým zkušeným velitelům, ale naopak šel často proti jejich radám. Oproti tomu jeho konkurent Karel V. přenechával část velení svým vojevůdcům a poskytoval jim určitou míru samostatnosti. Logicky to vyplývalo i z rozsáhlosti jeho říše – zkrátka nemohl být všude a nemohl velet každému střetu osobně.


František I.
František I. , Jean Clouet, Public domain


Ponížení u Pavie

Karel si pomalu ukusoval kousky francouzského území a zvětšoval svůj vliv v Itálii. Francouzi se tomu pokoušeli zabránit, příliš si jim však nedařilo. Nakonec však obsadili Milán a odtud postupovali na Pavii. K té dorazili na podzim v roce 1524. Nepodařilo se jim dobýt město frontálním útokem, a tak ho začali obléhat. Stala se z toho několikaměsíční zimní anabáze, během které docházelo k přesunům vojsk i menším potyčkám. Nic příliš nenasvědčovalo tomu, že by se měla strhnout nějaká zásadní bitva.

Avšak na konci února 1525 se habsburské vojsko ocitlo ve výrazné nevýhodě a rozhodlo se situaci řešit překvapivým útokem. A přestože to dlouho vypadalo, že Francouzi s převahou zvítězí, nakonec se válečné štěstí usmálo na Karlovo vojsko. Františkova elitní jízda byla obklíčena a pobita, on sám upadl do zajetí. Vedl své muže do poslední chvíle, ale když pod ním padl kůň, vzdal se.


Bitva u Pavie.
Bitva u Pavie. , Carlos Enrile, CC BY-SA 3.0


Španělské zajetí a synové jako válečná daň

V zajetí byly Františkovi kladeny neuvěřitelně tvrdé podmínky. On je sice nepřijal, ale jeho matka, která se ujala regentství, nakonec svolila a podepsala tzv. Madridskou smlouvu, která byla pro Francii v podstatě likvidační.

Karel V. byl inteligentní muž a bylo mu jasné, že když Františka propustí, ztratí na něj veškeré páky. Potřeboval záruky. A tak si vyžádal rukojmí. Františka sice po několika měsících propustil, ale místo něj museli do Španělska dorazit jeho dva synové – dauphin František a mladší princ Jindřich. Chlapcům bylo v té době osm a šest let.

František I. vydal své syny nepříteli a musel se rozhodovat mezi svou zemí a svými dětmi. A vybral si zemi. Nesplnil podmínky Madridské smlouvy, a vystavil tak své malé syny španělskému hněvu. Aby Karel zvýšil tlak, neustále zhoršoval podmínky, ve kterých francouzští princové žili. Chlapci ve Španělsku doslova trpěli, bylo s nimi zacházeno velmi hrubě, dlouhé vězení na nich zanechalo následky, a po letech dokonce zapomněli rodnou řeč. Přesto František I. nepovolil.


Zajatý princ se později stal králem Jindřichem II.
Zajatý princ se později stal králem Jindřichem II. , Workshop of François Clouet, Public domain


Až v roce 1530 došlo k diplomatickým jednáním. František se vzdal části území a nároků a zaplatil vysoké výkupné. Až tehdy se jeho synové mohli vrátit domů. František zemřel mladý, Jindřich si ze španělského zajetí odnesl celoživotní trauma.

Po tomto ponížení už byla situace v Evropě jasná. Těžiště moci se přesunulo k Habsburkům a Francie už mohla hrát jen s tím, co jí habsburský dům dovolil.

Zdroj: Knecht, J. R.: Renaissance warrior and patron : the reign of Francis I; Grant, Neil: Charles V, Holy Roman Emperor
Autor: Tereza Holubová
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.czMohlo by vás zajímat

Holešov 1918 - poslední židovský pogrom na Moravě Holešov 1918 - poslední židovský pogrom na Moravě
Marie Stuartovna se stala vdovou v 18 letech. Kdyby její manžel žil, nemusela by na popraviště Marie Stuartovna se stala vdovou v 18 letech. Kdyby její manžel žil, nemusela by na popraviště
Bitva na Moravském poli, den kdy jsme ztratili moře Bitva na Moravském poli, den kdy jsme ztratili moře


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít