Silvestr I. – kdo byl muž, podle kterého se jmenuje poslední den v roce?
28.12.2022 > StředověkSilvestrovské oslavy se staly běžnou součástí naší kultury a konec roku si bez nich snad ani nedokážeme představit. Víte ale, kdo byl onen Silvestr, podle kterého se poslední den v roce jmenuje? A kdy a proč se začal tento svátek slavit?
Den, kdy zemřel papež
Původní význam jednatřicátého prosince nemá s veselými oslavami, které každoročně zažíváme, příliš mnoho společného.31. prosince 335 totiž zemřel papež Silvestr I. Katolická církev tento den zasvětila jeho památce a od té doby tedy můžeme říkat „na Silvestra“. S oslavami konce roku však tento den ještě dlouho neměl nic společného.
Kdo byl svatý Silvestr?
Papež Silvestr I. není pro většinu lidí příliš známou postavou, přitom jde o dost zásadní osobnost evropské historie.Jak už to v období raného středověku bývá, nemáme dostatek dochovaných pramenů, které by nám toho o Silvestrovi řekly dostatek.
Nicméně víme, že přestoupil ke křesťanství v době, kdy to bylo zatraceně nebezpečné – na přelomu 3. a 4. století ještě stále docházelo k brutálnímu pronásledování křesťanů. I proto se musel Silvestr nějaký čas skrývat. Udává se, že právě odtud pochází jeho jméno – latinské „silva“ se totiž používalo pro obyvatele lesa.
Silvestr a Konstantin Veliký
Pak však přišel rok 313 a s ním známý edikt milánský, vyhlášený císařem Konstantinem Velikým, který zastavil pronásledování křesťanů a umožnil jim praktikovat jejich víru.Hned o rok později – v roce 314 – se Silvestr stal 33. papežem. Na Petrově stolci zůstal až do své smrti v roce 335, na tu dobu skoro neuvěřitelných 22 let. (Je pravda, že se uvádí, že se stal papežem ve velmi mladém věku).
V průběhu tohoto dlouhého pontifikátu se Silvestrovi podařilo upevnit pozici křesťanské církve v říši. Křesťané nejenže už nebyli pronásledováni, ale jejich víra se začala prosazovat ve společenské i politické sféře.
Jakmile církev přestala fungovat v podzemí, ale mohla pracovat oficiálně, začal Silvestr nastavovat vnitřní hierarchii a budovat komplexní mocenskou strukturu. Katolická církev, jak ji známe dnes, začala stavět své základy právě za pontifikátu Silvestra I.
Silvestra a Konstantina pojil podle legendy velmi silný příběh – Konstatin byl nakažen malomocenstvím (zřejmě leprou) a Silvestr ho měl zázračně vyléčit. Papež měl být také tím, kdo císaře nakonec pokřtil.
Konstantinova donace
Celý středověk (a jak víme z aféry s našimi „Rukopisy“ i novověk) byl plný zfalšovaných listin. Jednou z nich je tzv. Konstantinova donace. Tato listina reálně vznikla asi v 8. století, byla však datována právě do období vlády Konstatina a pontifikátu Silvestra.Listina využívá zmíněnou legendu o zázračném uzdravení císaře. Konstantin pak měl z vděku vydat donaci, kterou nejen Silvestrovi, ale i jeho následovníkům přiznával politickou moc nad Římem a západořímskou říší.
Přestože už ve středověku skoro všichni věděli, že jde o falzum, katolická církev listinu využívala k tomu, aby si upevnila svou moc nad Římem a Itálií a aby mohla zasahovat do věcí světských vládců.
A kdy se začal slavit Silvestr?
Abychom odpověděli na otázku, kdy se začal slavit Silvestr, jak jej známe dnes, ze začátku článku, budeme muset poskočit o hodně století dopředu.Zprvu je důležité připomenout si gregoriánský kalendář, který byl zaveden v roce 1582 a postupně se mu tak podařilo zajistit, že ve většině Evropy bude platit stejný (a funkční) kalendář. Právě do tohoto období můžeme v rámci našeho kontinentu datovat sjednocené vnímání konce a začátku nového roku.
Pořád to však mělo do dnešních oslav daleko. Církev považovala konec roku za čas ztišení a začátek nového za vhodnou chvíli k modlitbám.
Lidové slavnosti, případně starší pohanské zvyky však většinou přece jen vítězily a lidé si rádi konec roku oslavili i trochu veseleji. Počátek silvestrovských oslav tak můžeme dohledat třeba i v 16. století, nicméně ty opravdové, podobné těm našim, se začaly rozvíjet až v moderní době – v 19. století.
Zdroj: eurozpravy.cz; www.catholica.cz ; wikipedia.org
Autor: Tereza Holubová
Štítky: #stredovek
#papez
#italie