Královna a vévoda z Buckinghamu: Je příběh ze Tří mušketýrů skutečný?
23.6.2022 > Středověk > FrancieI kdybyste ten příběh nikdy nečetli, určitě ho znáte. Francouzská královna propadne vášnivé lásce k vévodovi z nepřátelské Anglie. Zákeřný kardinál chce královnu diskreditovat a zničit. Naštěstí se ale objeví tři (nebo vlastně čtyři) mušketýři, kteří královninu čest zachrání… Přemýšleli jste někdy o tom, jak to všechny bylo doopravdy?
Alexandre Dumas starší a jeho postavy
Pojďme si přiznat, že Alexandre Dumas starší si rád vymýšlel. Řekněme, že razil heslo: historka je svatá. Na faktech mu vůbec nezáleželo a s velkým gustem ohýbal historii tak, aby mohl vyprávět co nejlepší příběh.Přinejmenším část jeho postav je ale reálná a některé události v jeho románech stojí na skutečných historických událostech. V případě Tří mušketýrů je to dokonce velká část ústředních postav: kardinál Richelieu, král Ludvík, královna Anna či vévoda z Buckinghamu. Dokonce i ten D´Artagnan opravdu žil – i když o něco později, než se nám Dumas v románu snaží namluvit.
Buckingham: spíš králův, než královnin milenec
George Villiers, dnes mnohem známější jako vévoda z Buckinghamu, byl skutečně pohledný, dvorný a elegantní, jak ho líčí slavný spisovatel ve svém románu. Pocházel z chudé anglické šlechty a nevypadalo to, že by to měl v životě někam dotáhnout. Tedy až do chvíle, než začal takříkajíc dělat kariéru přes postel: přes královu postel.Anglický král Jakub proslul svým zalíbením v mladých krásných mužích a George Villiers byl přesně jeho typ. Nevíme sice, jak moc intimní vztahy mezi králem a mladým šlechticem byly, ale je jisté, že král mladého šlechtice hluboce miloval. Jako králův favorit získal Villiers během pár let obrovské jmění, velkou moc a také onen slavný titul: vévoda z Buckinghamu.
Nešťastná královna Anna
Zatímco anglický král si užíval se svým favoritem, tomu francouzskému láska chyběla. Se svou manželkou Annou Rakouskou měl velmi chladný vztah a jejich manželství zůstávalo bezdětné.Francouzi Anně nedůvěřovali, protože pocházela z nepřátelského habsburského rodu, král ji neměl rád, prodělala řadu potratů a nebyla schopná donosit dědice trůnu. Pro Francii zůstávala cizinkou.
Bylo by překvapením, kdyby tahle nešťastná žena podlehla lásce k šarmantnímu vévodovi z Anglie?
Anna a vévoda
V roce 1625 přijel Buckingham do Francie kvůli diplomatickým jednáním. Celý královský dvůr ohromil svým okázalým stylem a charismatem. Možná že zapůsobil dokonce i na mladou královnu.S tou se setkal v zahradách Amiens. A podle dobových záznamů šlo zřejmě o setkání velmi intenzivní. Královna a vévoda se procházeli v zahradách a poté společně zmizeli v jedné z alejí a zůstali o samotě. Pak se však ozval královnin výkřik a dvořanstvo se seběhlo do zahrad. Královna Anna prý vypadala zmateně a vévoda zahanbeně prchnul.
Co se stalo? To zřejmě věděli jen Anna a George. Některé prameny uvádí, že o nic nešlo a královna jen zavolala na svůj doprovod, aby se vyhnula nevhodné situaci, kdy zůstala s cizím mužem o samotě. Další tvrdí, že královna s vévodou flirtovala a toužila po románku, avšak když ji Villiers objal a pokusil se ji políbit, dostala strach a vykřikla. A jiné jsou přesvědčeny, že se vévoda pokusil královnu znásilnit.
Dumas si pro svůj příběh vybral verzi o velké nenaplněné lásce. Co když byl však Buckingham obyčejný násilník?
Král Artuš, existoval legendární vládce Kamelotu?
Král Artuš, nejslavnější ze středověkých rytířů, stavitel Kamelotu, majitel Svatého grálu a meče Excaliburu. To je jen pár z přídomků hlavní postavy jedné z nejznámějších středověkých legend. Král Artuš se obje... celý článekBuckingham v královniných komnatách
Ti dva se setkali ještě jednou. Vévoda totiž po skandálu odjel, ale pak se urychleně vrátil. Podle dobových drbů vtrhl ke královně do ložnice, padl na kolena a líbal závěsy její postele. Není zcela jasné, co takovým chováním sledoval - že by se snad doopravy vášnivě zamiloval?Každopádně odtud zřejmě pochází Dumasův námět Tří mušketýrů, kdy si královna dopřává tajné dostaveníčko s Buckinghamem ve svých komnatách.
Jak to všechno dopadlo?
Vévodovu smrt si sice Alexandre Dumas taktéž upravil pro své románové potřeby, ale základní fakta ponechal: George Villiers, vévoda z Buckinghamu, byl v roce 1628 zavražděn Johnem Feltonem. Od extempore s královnou uběhly tři roky a královna s vévodou se od té doby nepotkala.A Anna Rakouská? Po 22 letech bezdětného manželství téměř zázračně otěhotněla a narodil se jí syn, jenž vstoupil do historie jako Král Slunce.
Zdroj: napoleon-knihy.blogspot.com ; wikipedia.org
Autor: Tereza Holubová
Štítky: #17. stoleti
#buckingham