V obležení Indiánů: První obyvatelé Jamestownu museli sníst i svoje kožené boty
4.1.2022 > Novověk > AmerikaPíše se rok 1607, kdy na pobřeží dnešní Virginie připlouvá loď stovky osadníků, kteří se rozhodli vybudovat první základnu na novém kontinentu. Úkol to byl, jak se později ukázalo, více než těžký. Jaké problémy musela řešit výprava anglických dobrodruhů, rozhodnutá zkrotit Nový svět?
Výprava nebyla ničím jiným než podnikatelským plánem, uskutečněným soukromou společností The Virginia Company, která měla zálusk na nalezení ložisek zlata, stříbra a také na vybudování uzlu pro obchodní lodě.
Moderní rekonstrukce vylodění kolonizátorů. , U.S. Navy Mass Communication Specialist Seaman Matthew Bookwalter, Public domain
Průzkum okolí ukázal novým osadníkům ideální místo na založení kolonie, jejž bylo ze tří stran kryto hlubokou vodou a leželo dostatečně daleko od pobřeží. Vznikající osada dostala jméno Jamestown, podle tehdejšího anglického krále Jamese I. Ještě v červnu stejného roku vybudovala skupina kolonii, sestávající z trojúhelníkového tvaru, obklopeného dřevěnou palisádou, chráněnou děly. Samotný vnitřek pevnosti obsahoval skladiště, malý kostel a několik domků.
Problémový život v kolonii
Netrvalo dlouho a nový život si začal vybírat svou daň. Prvním vážným problémem v osadě se stalo propuknutí mnoha nemocí, částečně zapříčiněných znečištěnými zdroji vody. V počátečních letech si propukající nemoci postupem času vyžádaly mnoho životů v kolonii. Druhý problém se objevil také velmi brzy – nedostatek potravin pro uživení kolonie.Trable s nedostatkem jídla mají zajímavou zápletku, jelikož byly zpočátku napraveny jevem, který se později stal dalším velkým problémem. Tím jevem byli indiáni kmene Powhatan, se kterými kolonisté navázali zpočátku přátelské vztahy, tudíž indiáni pomáhali Angličanům překonat jejich hladomor četnými dary (částečně i obchodem). Nebýt této pomoci, osada by v počátcích zajisté úplně vymřela.
Po překonání prvotních problémů a ustálení základních potřeb kolonie (osada byla nadále potravinově závislá na indiánech) začal vzrůstat počet jejích nových obyvatel. Zde dochází logicky k prvním střetům s indiány, jelikož stoupá náročnost surovin i odvaha osadníků zkoumat stále větší území. Dobrodruhové začínají kácet okolní lesy a obsazovat naleziště zlata i stříbra, přičemž stále více zasahují do života kmene Powhatanů.
Právě v těchto dobách indiánům došla trpělivost a zastavili dodávky jídla, za účelem vyhladovění Jamestownu. Zároveň úspěšně zabíjeli osadníky, kteří se pokoušeli v okolí pevnosti lovit zvěř. Nyní byla pevnost v podstatě v obležení a nebyl způsob, jak získat potraviny. Hladomor zašel tak daleko, že zoufalí obyvatelé Jamestownu jedli kožené boty, opasky a další součásti výstroje, a dokonce se uchylovali i ke kanibalismu. Toto období se odehrávalo v zimě na přelomu let 1609 až 1610 a skončilo připlutím dvou lodí s novými osadníky a zásobami.
Hrdina, nebo brutální násilník? Hernán Cortés a jeho krvavé tažení na Tenochtitlán
Ve své době byl španělský dobyvatel Hernán Cortés považován za hrdinu, který dokázal ve jménu křesťanského boha vyvrátit velkou pohanskou říši. Dnes je na něj nahlíženo spíše jako na brutálního, násilnického vů... celý článekVidina lepších časů
Posílená kolonie po nějaký čas vedla šarvátky s kmenem Powhatanů, během čehož se kolonii zadařilo uzavřít dohodu s kmenem Patawomecků, díky nemuž se zadařilo Angličanům unést dceru náčelníka Powhatanů. Dcera, jež se jmenovala Pocahontas, rychle přilnula ke svému novému domovu, a dokonce konvertovala ke křesťanství a vdala se za Angličana Johna Rolfa. Toto manželství uzavřelo (dočasný) mír mezi dvěma válčícími stranami.Pod ochranou příměří a pravidelného přílivu zásob i nových obyvatel začala osada vzkvétat a přinášet bohatství jejím majitelům v Anglii. Vzkvétání se samozřejmě neobešlo bez pozdějších konfliktů s okolními kmeny (po krátkém míru i s Powhatany), avšak již nikdy nebyla osada dovedena tak blízko úplnému zničení, jako v počátečních letech.
Zdroj: history.com, nps.gov, britannica.com, historyisfun.org
Autor: Jan Kovanda
Štítky: #dobyvani ameriky
#kolonizace
#anglie