Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Středověké soudy: obžalované prase skončilo na šibenici

Včera > Středověk

Středověká Evropa je často nazývána také jako doba temna. Jedním z nejbizarnějších fenoménů, kvůli kterému se tento název používá, jsou soudní procesy se zvířaty. Ano, nejen lidé, ale i zvířata mohla být obžalována, souzena a také potrestána podle zákonů světských i církevních. Patrně neznámější událostí tohoto typu je proces s prasetem ve francouzském městě Falaise, ke kterému došlo roku 1386.


Jak k takové situaci došlo? Začalo to nevinně. Malé dítě ve městě Falaise si hrálo venku. V jeho blízkosti se pohybovalo volně puštěné prase. Tedy zcela běžná situace středověkého života. Prasata byla často chována přímo ve městech, volně se pohybovala ulicemi a hledala zbytky k jídlu. Tentokrát však vše dopadlo tragicky. Prase z neznámého důvodu zaútočilo a usmrtilo hrající si dítě.

A tak se místní autority rozhodly konat. V souladu s tehdejším právním systémem byl zahájen soud. Nešlo o žádnou frašku, soud zasedl s plnou vážností a formálností, jako by šlo o normální zločin.

Prase bylo postaveno před světský soud za přítomnosti davu zvědavců. Přesný zápis z procesu se bohužel nedochoval, ale z obdobných případů víme, že celý akt měl zhruba takovouto strukturu:
1) prase bylo obviněno ze zločinu, v tomto případě z vraždy
2) zvířeti byl přidělen "obhájce" (i když často šlo jen o úřední roli)
3) následoval výslech svědků, kteří byli u události přítomni
4) soudce vynesl rozsudek.

Celá událost měla ještě větší - symbolický rozměr. Prase bylo oblečeno do lidského oblečení, což mělo zdůraznit "rovnost" mezi zvířecím pachatelem a lidskou obětí. Po odsouzení bylo prase na veřejnosti oběšeno. Veřejná poprava byla zvolena i pro demonstraci moci práva – ani ta nejnižší stvoření nemohou jednat bez následků.


Ilutrační fotografie.
Ilutrační fotografie. , Vygenerováno AI.


Z dnešního hlediska působí celý soud směšně. Je nepředstavitelné, že by zvíře mohlo být obžalováno z vraždy. Jenže středověké smýšlení bylo zcela odlišné od toho současného. Zvířata byla chápána jako součást stvořeného světa, kde má vše svůj určený řád – a když ho někdo poruší, musí soudní moc obnovit rovnováhu skrze trest.

Případ z Falaise je zřejmě nejslavnější, ale zdaleka není jediný. Zaznamenané jsou desítky dalších procesů se zvířaty napříč středověkou Evropou. Například roku 1457 v Savigny byla prasnice a její selata byla obviněna ze zabití pětiletého chlapce. Prasnice byla popravena, ale selata osvobozena. V roce 1508 ve francouzském města Autun byly zase obžalovány krysy z toho, že poškozují uskladněné obilí. Jejich zástupce argumentoval, že krysy nebyly řádně obeslány výzvou k soudu, a navíc by cesta na soudní řízení pro ně byla životu nebezpečná. A tak soud se odročil na neurčito.

S nástupem novověku, osvícenství a vědeckého smýšlení tyto procesy postupně začaly mizet. Právo se začalo zakládat na důkazech, vědě a novém pojetí lidské odpovědnosti. Poslední známé procesy se zvířaty se však objevují ještě v 18. století. Šlo ale již o výjimky, které dnes vzbuzují posměch.

Zdroj: wikipedia.org ; History Today
Autor: Martin Suchoň
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.cz



Mohlo by vás zajímat

Kdo byl chcankař nebo plíhal? Aneb, jak se měnil význam českých slov Kdo byl chcankař nebo plíhal? Aneb, jak se měnil význam českých slov
Na skřipci se mohl mučený nešťastník roztáhnout až o půl metru Na skřipci se mohl mučený nešťastník roztáhnout až o půl metru
Antikoncepce ve středověku - nezvyklé metody, jak zabránit početí Antikoncepce ve středověku - nezvyklé metody, jak zabránit početí


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít