Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Diana de Poitiers králi nahradila matku, pak se stala jeho milenkou

5.12.2023 > Středověk > Francie

Královské metresy nemusely vždy být jen půvabné mladé dívenky. Jindřich II. Francouzský dal přede všemi přednost vyzrálé o dvacet let starší Dianě de Poitiers.Zřejmě Diana de Poitiers.
Zřejmě Diana de Poitiers. , François Clouet, Public domain


Sňatkem k výšinám

Diana de Poitiers se narodila v roce 1499 a ještě jako velmi mladá byla provdána za muže o téměř čtyři dekády staršího. Sňatek jí však zajistil pohodlný život a vlivné místo u dvora, a Diana s ním tak byla zřejmě spokojená.

Její jméno však dnes nespojujeme ani tak s jejím manželem Louisem de Brézé jako s francouzským králem Jindřichem II., který se později stal Dianiným milencem. Ale v době, kdy se Diana vdávala a měla děti, nebyl Jindřich ještě ani na světě. Narodil se v roce 1519 a byl podobně starý jako Dianiny dcery.


Diana de Poitiers.
Diana de Poitiers. , Jean Clouet, Public domain


Dětství ve španělském zajetí

Jindřich neprožil šťastné dětství. Když mu bylo sedm let, poslal jeho otec král František Jindřicha i jeho staršího bratra do Španělska jako rukojmí. Prohrál totiž válku s císařem Karlem V. a aby se sám dostal ze zajetí, musel za sebe nabídnout své syny.

Oba chlapci strávili ve španělském vězení několik let a prošli si velmi tvrdým zacházením. Jindřicha to silně poznamenalo – když se konečně vrátil domů, byl plachý a bojácný, extrémně uzavřený a trpěl výkyvy nálad. Hrůzy zajetí ho ovlivnily na celý život, šrámy na duši se nikdy zcela nezahojily.


Malý princ Jindřich.
Malý princ Jindřich. , Jean Clouet, Public domain


Diana – jediná, která rozumí následníkovi

Jenže ani po návratu domů Jindřichovy strasti neskončily. Otec se upnul na staršího Františka a Jindřicha ignoroval. Choval se k němu velmi chladně – možná mu vadilo, že chlapec nebyl dost silný, aby ho vězení nezlomilo; možná jen zkrátka dával přednost prvorozenému a mladší chlapec pro něj nic neznamenal.

Každopádně Jindřich trpěl psychickými problémy a k tomu ho vlastní otec (který jeho utrpění způsobil) odstrkoval a nikdo na královském dvoře ho nerespektoval.

Tedy s jednou výjimkou: Diana de Poitiers si vzala mladého prince pod křídla a věnovala mu pozornost i lásku.


Jindřich II. Francouzský.
Jindřich II. Francouzský. , Workshop of François Clouet, Public domain


Král viděl, že má Diana na Jindřicha dobrý vliv, a rozhodl se, že z ní udělá princovu vychovatelku. Jindřich tak mohl s Dianou, kterou zbožňoval, trávit spoustu času a jejich pouto bylo stále pevnější.

Ve svém nízkém věku Jindřich ještě nepotřeboval milenku, ale spíš laskavou matku, u které by nalezl bezpečí a pochopení. A přesně to mu Diana dlouhé roky dávala. To ostatní přišlo až později.


Z otloukánka králem

Jindřichův příběh připomíná trochu pohádku. V dětství si prošel peklem a pak byl na francouzském dvoře za otloukánka – nikdo si ho nevšímal, nikdo si ho nevážil, jenom si z něj utahovali.

A pak přišel rok 1536, Jindřichův starší bratr František nečekaně zemřel a Jindřich se stal dauphinem a o jedenáct let později nastoupil na francouzský trůn jako král Jindřich II.

Milovaná Diana mu celou tu dobu stála po boku – a už v jeho životě rozhodně nehrála roli matky. Historici předpokládají, že jako milenci se sblížili v době, kdy se Jindřich stal následníkem trůnu.

Na první pohled to od Diany vypadá jako kalkul: když pochopila, že její schovanec se jednou stane králem, jednoduše ho svedla. Na druhou stranu k němu rozhodně chovala velmi silnou náklonnost, takže mohla zkrátka podlehnout citu.

Na Dianě de Poitiers je zajímavé, že v životě zřejmě poznala jen dva muže: manžela, který byl o více než pětatřicet let starší než ona, a královského milence, který byl o dvacet let mladší. Manžela prý velmi milovala a nad jeho odchodem do smrti truchlila. Jestli v jejím srdci zbyla opravdová láska i pro Jindřicha, o tom můžeme jenom spekulovat; každopádně je vždy pojilo silné pouto, které se s novým Jindřichovým postavením ještě upevnilo.


Turnaj, na němž byl Jindřich II. smrtelně zraněn.
Turnaj, na němž byl Jindřich II. smrtelně zraněn. , 16th century German print, anonymous, Public domain


Milenka, která nikdy neupadla v nemilost

Král nikdy nezapomněl, jak důležitá pro něj Diana byla v době, kdy se vrátil ze zajetí. Zahrnoval ji majetkem a udělil jí titul vévodkyně. Zároveň Diana hrála roli jakési první ministryně: bez ní se ve Francii nerozhodlo vůbec nic, měla obrovský vliv na domácí i zahraniční politiku.

Jindřich měl manželku – Kateřinu Medicejskou - se kterou zplodil deset dětí, a dokonce i další milenky (i s nimi měl děti), ale jedinou opravdovou ženou jeho života přesto zůstávala Diana, kterou miloval až do smrti.

A to doslova, protože – navzdory tomu, že byla Diana o 20 let starší, zemřel dřív než ona. V roce 1559 byl smrtelně zraněn při turnaji. Diana de Poitiers přežila krále o sedm let a v klidu dožila na svých panstvích, která od něj dostala darem.

Zdroj: britannica.com; epochaplus.cz
Autor: Tereza Holubová
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.czMohlo by vás zajímat

Roxolana - jak se z konkubíny stala jedna z nejmocnější žen světa Roxolana - jak se z konkubíny stala jedna z nejmocnější žen světa
Caravaggio - svaté maloval podle žebráků a prostitutek Caravaggio - svaté maloval podle žebráků a prostitutek
Paříž stojí za mši: fascinující osud prvního Bourbona na francouzském trůnu Paříž stojí za mši: fascinující osud prvního Bourbona na francouzském trůnu


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít