Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Diana de Poitiers králi nahradila matku, pak se stala jeho milenkou

5.12.2023 > Středověk > Francie

Královské metresy nemusely vždy být jen půvabné mladé dívenky. Jindřich II. Francouzský dal přede všemi přednost vyzrálé o dvacet let starší Dianě de Poitiers.



Zřejmě Diana de Poitiers.
Zřejmě Diana de Poitiers. , François Clouet, Public domain


Sňatkem k výšinám

Diana de Poitiers se narodila v roce 1499 a ještě jako velmi mladá byla provdána za muže o téměř čtyři dekády staršího. Sňatek jí však zajistil pohodlný život a vlivné místo u dvora, a Diana s ním tak byla zřejmě spokojená.

Její jméno však dnes nespojujeme ani tak s jejím manželem Louisem de Brézé jako s francouzským králem Jindřichem II., který se později stal Dianiným milencem. Ale v době, kdy se Diana vdávala a měla děti, nebyl Jindřich ještě ani na světě. Narodil se v roce 1519 a byl podobně starý jako Dianiny dcery.


Diana de Poitiers.
Diana de Poitiers. , Jean Clouet, Public domain


Dětství ve španělském zajetí

Jindřich neprožil šťastné dětství. Když mu bylo sedm let, poslal jeho otec král František Jindřicha i jeho staršího bratra do Španělska jako rukojmí. Prohrál totiž válku s císařem Karlem V. a aby se sám dostal ze zajetí, musel za sebe nabídnout své syny.

Oba chlapci strávili ve španělském vězení několik let a prošli si velmi tvrdým zacházením. Jindřicha to silně poznamenalo – když se konečně vrátil domů, byl plachý a bojácný, extrémně uzavřený a trpěl výkyvy nálad. Hrůzy zajetí ho ovlivnily na celý život, šrámy na duši se nikdy zcela nezahojily.


Malý princ Jindřich.
Malý princ Jindřich. , Jean Clouet, Public domain


Diana – jediná, která rozumí následníkovi

Jenže ani po návratu domů Jindřichovy strasti neskončily. Otec se upnul na staršího Františka a Jindřicha ignoroval. Choval se k němu velmi chladně – možná mu vadilo, že chlapec nebyl dost silný, aby ho vězení nezlomilo; možná jen zkrátka dával přednost prvorozenému a mladší chlapec pro něj nic neznamenal.

Každopádně Jindřich trpěl psychickými problémy a k tomu ho vlastní otec (který jeho utrpění způsobil) odstrkoval a nikdo na královském dvoře ho nerespektoval.

Tedy s jednou výjimkou: Diana de Poitiers si vzala mladého prince pod křídla a věnovala mu pozornost i lásku.


Jindřich II. Francouzský.
Jindřich II. Francouzský. , Workshop of François Clouet, Public domain


Král viděl, že má Diana na Jindřicha dobrý vliv, a rozhodl se, že z ní udělá princovu vychovatelku. Jindřich tak mohl s Dianou, kterou zbožňoval, trávit spoustu času a jejich pouto bylo stále pevnější.

Ve svém nízkém věku Jindřich ještě nepotřeboval milenku, ale spíš laskavou matku, u které by nalezl bezpečí a pochopení. A přesně to mu Diana dlouhé roky dávala. To ostatní přišlo až později.


Z otloukánka králem

Jindřichův příběh připomíná trochu pohádku. V dětství si prošel peklem a pak byl na francouzském dvoře za otloukánka – nikdo si ho nevšímal, nikdo si ho nevážil, jenom si z něj utahovali.

A pak přišel rok 1536, Jindřichův starší bratr František nečekaně zemřel a Jindřich se stal dauphinem a o jedenáct let později nastoupil na francouzský trůn jako král Jindřich II.

Milovaná Diana mu celou tu dobu stála po boku – a už v jeho životě rozhodně nehrála roli matky. Historici předpokládají, že jako milenci se sblížili v době, kdy se Jindřich stal následníkem trůnu.

Na první pohled to od Diany vypadá jako kalkul: když pochopila, že její schovanec se jednou stane králem, jednoduše ho svedla. Na druhou stranu k němu rozhodně chovala velmi silnou náklonnost, takže mohla zkrátka podlehnout citu.

Na Dianě de Poitiers je zajímavé, že v životě zřejmě poznala jen dva muže: manžela, který byl o více než pětatřicet let starší než ona, a královského milence, který byl o dvacet let mladší. Manžela prý velmi milovala a nad jeho odchodem do smrti truchlila. Jestli v jejím srdci zbyla opravdová láska i pro Jindřicha, o tom můžeme jenom spekulovat; každopádně je vždy pojilo silné pouto, které se s novým Jindřichovým postavením ještě upevnilo.


Turnaj, na němž byl Jindřich II. smrtelně zraněn.
Turnaj, na němž byl Jindřich II. smrtelně zraněn. , 16th century German print, anonymous, Public domain


Milenka, která nikdy neupadla v nemilost

Král nikdy nezapomněl, jak důležitá pro něj Diana byla v době, kdy se vrátil ze zajetí. Zahrnoval ji majetkem a udělil jí titul vévodkyně. Zároveň Diana hrála roli jakési první ministryně: bez ní se ve Francii nerozhodlo vůbec nic, měla obrovský vliv na domácí i zahraniční politiku.

Jindřich měl manželku – Kateřinu Medicejskou - se kterou zplodil deset dětí, a dokonce i další milenky (i s nimi měl děti), ale jedinou opravdovou ženou jeho života přesto zůstávala Diana, kterou miloval až do smrti.

A to doslova, protože – navzdory tomu, že byla Diana o 20 let starší, zemřel dřív než ona. V roce 1559 byl smrtelně zraněn při turnaji. Diana de Poitiers přežila krále o sedm let a v klidu dožila na svých panstvích, která od něj dostala darem.

Zdroj: britannica.com; epochaplus.cz
Autor: Tereza Holubová
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.cz



Mohlo by vás zajímat

Anglická královna Jana zaplatila za devítidenní vládu vlastní hlavou Anglická královna Jana zaplatila za devítidenní vládu vlastní hlavou
Vladař má lhát, podvádět i zrazovat. Machiavelli položil základy moderní politiky Vladař má lhát, podvádět i zrazovat. Machiavelli položil základy moderní politiky
Ze svatby se stala jatka. Bartolomějská noc zbarvila Seinu do ruda Ze svatby se stala jatka. Bartolomějská noc zbarvila Seinu do ruda


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít