Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Anglická královna Isabela vládla se svým milencem a vedla válku proti manželovi

7.9.2023 > Středověk

Anglická královna Isabela byla rozhodně ženou činu. Když nebyla spokojená se svým manželem Eduardem II., zkrátka ho vyměnila za milence a spolu s ním proti králi postavila armádu.Isabela Francouzská.
Isabela Francouzská. , Jean Froissart, Public domain


Francouzka na anglickém trůnu

Ve středověku byly Anglie a Francie úhlavními nepřáteli, zároveň se však mezi vládnoucími rodinami těchto zemí často konaly svatby.

Ne jinak tomu bylo i u anglického krále Eduarda II. (1284-1327) a Isabely Francouzské (zřejmě 1295-1358), dcery francouzského krále Filipa IV. Sličného.

Veselka se konala v roce 1308 a už tehdy to vypadalo, že v tomhle manželství to klapat nebude.


Edward II. během své korunovace.
Edward II. během své korunovace. , British Library, Public domain


Kamarádi a milenci

O Eduardovi se vědělo, že již od mládí podléhá vlivu galantních mužů. Sám se víc než vládě raději věnoval zábavě a královské povinnosti raději přenechával svým přátelům, z nichž někteří byli zřejmě jeho milenci.

Když si jel Eduard do Francie pro svou nevěstu, přenechal například celou Anglii v rukou svého pravděpodobného milence Pierse Gavestona.

Jestli si někdo myslel, že když se král ožení, ztratí jeho „kumpáni“ vliv, mýlil se. Gaveston získával od krále jedno privilegium za druhým a jeho moc neustále narůstala. Anglická šlechta tím byla natolik znepokojena, že se králi vzepřela a Gavestona nechala popravit.

To znamenalo velkou roztržku mezi králem a domácí šlechtou, která už se nikdy nepovedla zažehnat. Navíc Eduard v této době prohrával válku o Skotsko a jeho pozice byla v Anglii čím dál tím slabší.


Král se svým milencem.
Král se svým milencem. , Marcus Stone, Public domain


Královna ve stínu milenců

Jeden milenec byl pryč, to však neznamenalo, že nemůže přijít další – jmenoval se Hugo Despenser a z pohledu anglických pánů byl ještě horší než Gaveston. Hugo spolu se svým bratrem vytvořili mocenskou dvojku, která měla obrovský vliv na krále a vlastně vládla za něj.

Trpělivost v té době došla i královně Isabele. Měla sice s Eduardem čtyři děti, ale jeho milci ji zastiňovali a brali si vliv, který měl patřit jí. A tak když se šlechta vzbouřila a tlačila na krále, aby Huga Despensera vyhnal, přidala se Isabela na stranu rebelů. Společnými silami zatlačili krále do kouta a Eduard nakonec přijal jejich požadavky a Huga i s jeho bratrem vyhnal.

Bylo to však jen dílčí vítězství. Eduard se cítil ponížený a rozhodl se posílit svou královskou autoritu násilím. S pomocí armády zničil opozici v zemi a velmi tvrdě potrestal své odpůrce – když bylo hotovo, povolal Despensery zpátky.


Edward II.
Edward II. , Philip Halling / Tomb of Edward II


Isabela bere věci do svých rukou

A to byla pro Isabelu zřejmě poslední kapka.

Když ji Eduard poslal vyjednávat do Francie ve sporu o Gaskoňsko, obrátila se Isabela zcela proti němu.

Na kontinentu se sblížila s Rogerem Mortimerem, který byl již nějaký čas v exilu. Stali se milenci a společně začali stavět armádu, která měla odstavit Eduarda II. od moci.

Eduard měl v Anglii velmi těžkou pozici – byl slabý král a jeho milence Huga a jeho bratra lid i šlechta nenáviděli. Když se tedy Isabelino a Mortimerovo vojsko vylodilo v září roku 1326 v Anglii, začali se k němu plánovaně i spontánně přidávat významní angličtí šlechtici spolu se svými ozbrojenci. Ani ne za měsíc byl Eduard II. zajat a zbaven veškeré moci. Na začátku roku 1327 podlehl nátlaku a předal moc svému nezletilému synu Eduardovi.


Isabela se vylodila v Anglii s armádou.
Isabela se vylodila v Anglii s armádou. , Jean Fouquet, Public domain


Opakování stejné chyby

Eduard III. ještě nemohl vládnout sám, a tak se moci chopila Isabela. Dokázala to, o čem se mnohým jiným středověkým manželkám králů mohlo jen zdát: porazila právoplatného krále, chopila se vlády a panovala spolu se svým milencem, kterého si sama zvolila.

Nejdříve odstranila nepřátele – oba Despenserové byli oběšeni a Eduard II., její manžel, byl nejprve uvězněn a poté za nepříliš vyjasněných okolností zabit.

Jenže Isabela zopakovala Eduardovu chybu. Tak jako on prosazoval své milence, protežovala ona Rogera Mortimera. Nechala ho vládnout a bohatnout a ostatní šlechtici začali brzo hledat způsob, jak se Mortimera i Isabely zbavit.


Isabela byla ke svým nepřátelům nemilosrdná.
Isabela byla ke svým nepřátelům nemilosrdná. , See page for author, Public domain


Nástup Eduarda III.

Eduard III. však pomalu dospíval a nelíbilo se mu, že by za něj měl vládnout milenec jeho matky a vrah jeho otce. A tak se s pomocí šlechty, která čekala jen na to, až se chlapec rozhoupe, rozhodl plně převzít trůn.

Po třech letech, kdy Mortimer v podstatě vládl Anglii, byl bez milosti popraven. Pro matku Isabelu Eduard odpuštění našel, ale už nikdy nedovolil, aby měla vliv na politické dění v zemi.

Isabela Francouzská, anglická královna, zemřela v ústraní o mnoho let později v roce 1358.

Zdroj: J.R.S. Phillips: Edward II
Autor: Tereza Holubová
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.czMohlo by vás zajímat

Když má církev tři papeže. Proč musel být svolán Kostnický koncil? Když má církev tři papeže. Proč musel být svolán Kostnický koncil?
Jan Viklef: kdo byl muž, který inspiroval Husa i Luthera? Jan Viklef: kdo byl muž, který inspiroval Husa i Luthera?
Z vraha a psance královským dvořanem - Jan Žižka v předhusitské době Z vraha a psance královským dvořanem - Jan Žižka v předhusitské době


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít