Anglická královna Isabela vládla se svým milencem a vedla válku proti manželovi
7.9.2023 > StředověkAnglická královna Isabela byla rozhodně ženou činu. Když nebyla spokojená se svým manželem Eduardem II., zkrátka ho vyměnila za milence a spolu s ním proti králi postavila armádu.
Francouzka na anglickém trůnu
Ve středověku byly Anglie a Francie úhlavními nepřáteli, zároveň se však mezi vládnoucími rodinami těchto zemí často konaly svatby.Ne jinak tomu bylo i u anglického krále Eduarda II. (1284-1327) a Isabely Francouzské (zřejmě 1295-1358), dcery francouzského krále Filipa IV. Sličného.
Veselka se konala v roce 1308 a už tehdy to vypadalo, že v tomhle manželství to klapat nebude.
Kamarádi a milenci
O Eduardovi se vědělo, že již od mládí podléhá vlivu galantních mužů. Sám se víc než vládě raději věnoval zábavě a královské povinnosti raději přenechával svým přátelům, z nichž někteří byli zřejmě jeho milenci.Když si jel Eduard do Francie pro svou nevěstu, přenechal například celou Anglii v rukou svého pravděpodobného milence Pierse Gavestona.
Jestli si někdo myslel, že když se král ožení, ztratí jeho „kumpáni“ vliv, mýlil se. Gaveston získával od krále jedno privilegium za druhým a jeho moc neustále narůstala. Anglická šlechta tím byla natolik znepokojena, že se králi vzepřela a Gavestona nechala popravit.
To znamenalo velkou roztržku mezi králem a domácí šlechtou, která už se nikdy nepovedla zažehnat. Navíc Eduard v této době prohrával válku o Skotsko a jeho pozice byla v Anglii čím dál tím slabší.
Královna ve stínu milenců
Jeden milenec byl pryč, to však neznamenalo, že nemůže přijít další – jmenoval se Hugo Despenser a z pohledu anglických pánů byl ještě horší než Gaveston. Hugo spolu se svým bratrem vytvořili mocenskou dvojku, která měla obrovský vliv na krále a vlastně vládla za něj.Trpělivost v té době došla i královně Isabele. Měla sice s Eduardem čtyři děti, ale jeho milci ji zastiňovali a brali si vliv, který měl patřit jí. A tak když se šlechta vzbouřila a tlačila na krále, aby Huga Despensera vyhnal, přidala se Isabela na stranu rebelů. Společnými silami zatlačili krále do kouta a Eduard nakonec přijal jejich požadavky a Huga i s jeho bratrem vyhnal.
Bylo to však jen dílčí vítězství. Eduard se cítil ponížený a rozhodl se posílit svou královskou autoritu násilím. S pomocí armády zničil opozici v zemi a velmi tvrdě potrestal své odpůrce – když bylo hotovo, povolal Despensery zpátky.
Edward II. , Philip Halling / Tomb of Edward II
Isabela bere věci do svých rukou
A to byla pro Isabelu zřejmě poslední kapka.Když ji Eduard poslal vyjednávat do Francie ve sporu o Gaskoňsko, obrátila se Isabela zcela proti němu.
Na kontinentu se sblížila s Rogerem Mortimerem, který byl již nějaký čas v exilu. Stali se milenci a společně začali stavět armádu, která měla odstavit Eduarda II. od moci.
Eduard měl v Anglii velmi těžkou pozici – byl slabý král a jeho milence Huga a jeho bratra lid i šlechta nenáviděli. Když se tedy Isabelino a Mortimerovo vojsko vylodilo v září roku 1326 v Anglii, začali se k němu plánovaně i spontánně přidávat významní angličtí šlechtici spolu se svými ozbrojenci. Ani ne za měsíc byl Eduard II. zajat a zbaven veškeré moci. Na začátku roku 1327 podlehl nátlaku a předal moc svému nezletilému synu Eduardovi.
Opakování stejné chyby
Eduard III. ještě nemohl vládnout sám, a tak se moci chopila Isabela. Dokázala to, o čem se mnohým jiným středověkým manželkám králů mohlo jen zdát: porazila právoplatného krále, chopila se vlády a panovala spolu se svým milencem, kterého si sama zvolila.Nejdříve odstranila nepřátele – oba Despenserové byli oběšeni a Eduard II., její manžel, byl nejprve uvězněn a poté za nepříliš vyjasněných okolností zabit.
Jenže Isabela zopakovala Eduardovu chybu. Tak jako on prosazoval své milence, protežovala ona Rogera Mortimera. Nechala ho vládnout a bohatnout a ostatní šlechtici začali brzo hledat způsob, jak se Mortimera i Isabely zbavit.
Nástup Eduarda III.
Eduard III. však pomalu dospíval a nelíbilo se mu, že by za něj měl vládnout milenec jeho matky a vrah jeho otce. A tak se s pomocí šlechty, která čekala jen na to, až se chlapec rozhoupe, rozhodl plně převzít trůn.Po třech letech, kdy Mortimer v podstatě vládl Anglii, byl bez milosti popraven. Pro matku Isabelu Eduard odpuštění našel, ale už nikdy nedovolil, aby měla vliv na politické dění v zemi.
Isabela Francouzská, anglická královna, zemřela v ústraní o mnoho let později v roce 1358.
Zdroj: J.R.S. Phillips: Edward II
Autor: Tereza Holubová
Štítky: #14. stoleti
#eduard ii.