Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Šestá žena Jindřicha VIII. - nový manžel toužil po její nevlastní dceři

21.11.2023 > Středověk > Anglie

Kateřina Parrová patří k těm méně známým manželkám Jindřicha VIII. - nejspíš proto, že manželství s tímto králem přežila. Je ale škoda nesledovat její další osud: provdala se totiž za brara jedné z předchozích králových manželek a později musela přihlížet tomu, jak se její manžel dvoří její nevlastní dceři Alžbětě.Jindřich VIII. Tudor.
Jindřich VIII. Tudor. , After Hans Holbein the Younger, Public domain


Zkušená manželka Kateřina Parrová

Kateřina Parrová rozhodně nebyla žádná naivní holčička, když si v roce 1543 brala anglického krále Jindřicha VIII. Tudora (1491-1547). Měla za sebou už dvě manželství (oba manželé zemřeli) a navíc vášnivý románek s královým švagrem Thomasem Seymourem, za kterého se chtěla provdat.

V tomto ohledu však Kateřina měla smůlu – král, který zrovna nechal popravit svou pátou ženu, si ji vyhlédl za svou další manželku. Kateřina Parrová rychle pochopila, že si nemůže vybírat. Jindřichovu nabídku přijala a stala se anglickou královnou.

Měla na paměti osudy svých předchůdkyň, z nichž dvě byly popraveny a dvě zapuzeny, a musela se pořádně snažit, aby ji nepotkalo něco podobného. Vážně nemocný král sice zřejmě pořád toužil po dalším synovi, ale ve skutečnosti už potřeboval jen to, aby o něj Kateřina na smrtelné posteli pečovala.


Kateřina Parrová.
Kateřina Parrová. , After Master John, Public domain


Skandální sňatek královy vdovy

Když v roce 1547 Jindřich VIII. zemřel, Kateřině se téměř jistě hodně ulevilo. Ocitla se mimo nebezpečí, už se nemusela starat o vzteklého odpudivého starce a navíc si mohla užívat postavení královské vdovy.

Kateřina na nic nečekala a ještě v tomtéž roce se provdala za Thomase Seymoura, po kterém stále toužila. Thomas byl bratr Jindřichovy třetí ženy Jany Seymourové a strýc nového krále Eduarda, šlo tedy o skvělou partii.

V Anglii tento sňatek vzbudil pozdvižení, zdálo se skandální, že se královská vdova provdala tak brzy po králově smrti a ještě k tomu za jeho švagra. Ale Kateřina ani Thomas si s tím hlavu nelámali.


Král Eduard VI. Tudor.
Král Eduard VI. Tudor. , Attributed to William Scrots (active 1537-1553) [1], Public domain


Thomas Seymour – hochštapler, který toužil po koruně

Thomas Seymour však nejspíš z čisté lásky nejednal. Nestačilo mu, že je strýcem krále, chtěl se dostat ještě výš.

Nejdříve se zkoušel oženit s Jindřichovou nejstarší dcerou Marií. Až když mu to nevyšlo, spokojil se s královskou vdovou Kateřinou Parrovou. Je ale možné, že už v době sňatku měl ještě další vedlejší úmysly – v domácnosti Kateřiny Parrové totiž vyrůstala další princezna: Alžběta Tudorovna. A Thomas Seymour najednou díky sňatku získal k mladé princezně neomezený přístup.


Thomas Seymour.
Thomas Seymour. , Nicolas Denizot, Public domain


Podivný vztah mezi Alžbětou a Seymourem

Dodnes není přesně jasné, jakého charakteru byl vztah mezi princeznou Alžbětou a Seymourem.

Je téměř jisté, že Seymour se snažil nedospělou princeznu okouzlit a ideálně ji donutit, aby si ho vzala. Některé prameny tvrdí, že naivní Alžběta se do světáckého Seymoura zamilovala a laškovala s ním. Podle jiných však Seymour Alžbětu obtěžoval či ji dokonce sexuálně zneužíval a právě toto trauma bylo důvodem, proč se v pozdějším životě Alžběta odmítala provdat.

Kateřina Parrová před jejich vztahem nejdříve zavírala oči, ale nakonec, když už si o aféře šuškala celá Anglie, pochopila, co se děje. Ze svého domu však nevyhodila prohnaného Seymoura, ale mladičkou Alžbětu.


Princezna Alžběta Tudorovna.
Princezna Alžběta Tudorovna. , Presumably William Scrots, Public domain


Smrt při porodu

Manželky Jindřicha VIII. čekaly symetrické soudy – Kateřina Aragonská a Anna Klévská byly zapuzeny; Anna Boleynová a Kateřina Howardová byly popraveny a Jana Seymourová a Kateřina Parrová zemřely po porodu.

Kateřina Parrová dala svému manželovi Thomasi Seymourovi v roce 1549 dceru, avšak krátce po porodu zemřela.

Abychom celý příběh uzavřeli, řekněme si, že Thomas Seymour vzal Kateřininu smrt jako příležitost dotáhnout svůj plán do konce a napřel všechny síly k tomu, aby se mohl oženit s princeznou Alžbětou. Zároveň však také intrikoval proti králi Eduardovi, a dokonce se ho pokusil unést. Pohár trpělivost přetekl a Eduard nechal Seymoura popravit.

Alžběta, po které Thomas Seymour tolik prahl, se později stala anglickou královnou a patří k nejvýznamnějším anglickým panovníkům vůbec.

Zdroj: Jan Menhard: „Milostná vzplanutí panenské královny“. Osudoví muži anglické královny Alžběty I. Tudorovny (1558-1603) v kontextu její
domácí i zahraniční politiky; reflex.cz
Autor: Tereza Holubová
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.czMohlo by vás zajímat

Roxolana - jak se z konkubíny stala jedna z nejmocnější žen světa Roxolana - jak se z konkubíny stala jedna z nejmocnější žen světa
Proč skončily dvě z šesti žen Jindřich VIII. na popravčím špalku? Proč skončily dvě z šesti žen Jindřich VIII. na popravčím špalku?
Vladař má lhát, podvádět i zrazovat. Machiavelli položil základy moderní politiky Vladař má lhát, podvádět i zrazovat. Machiavelli položil základy moderní politiky


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít