Právo první noci - nárok vládců na panenství novomanželek
18.3.2022 > StředověkPrávo strávit noc s jakoukoliv novomanželkou ze svých poddaných. A to ve svatební den, dříve než samotný manžel. Právě to znamenalo právo první noci, kteří mnozí dnes považují za běžnou středověkou praxi. Nejvíce tuto domnělou zvyklost patrně proslavil film Statečné srdce, kde je právo první noci záminkou k celému následnému skotskému povstání. Fungovalo ale skutečně tak, jak si dnes představujeme? Nebo ještě přesněji, existovalo vůbec?
První zmínky o tomto zvyku, latinsky nazývaném ius primae noctis, můžeme nalézt v těch nejstarších zdrojích. Zmínky nacházíme už v Eposu o Gilgamešovi. Hérodotos se později zmiňuje podobném zvyku rozšířeném mezi libyjskými kmeny. Zajímavé je, že ze středověku, se kterým si zvyk spojujeme nejvíce, nemáme žádné zmínky o právu první noci. Je pravděpodobné, že pokud by se taková krutá praktika doopravdy pravidelně odehrávala, určitě by jí některý z historiků zaznamenal. Ve skutečnosti není příliš pravděpodobné, že by vládci podobného právo uplatňovali. Vytvářeli by si tak početné zástupy zhrzených nepřátel a zadělávali si na nějakou tu revoltu.
Největší popularity se paradoxně středověké právo první noci dočkalo až po samotném skončení středověku. Šlo o velice vhodný argument proti feudálním režimům, který s radostí využívali levicoví autoři. Asi nejvíce zvyk proslavil Voltaire ve svém Filozofickém slovníku. Na základě toho se pak často začalo objevovat v dobových komediích a románech. Ústřední motiv hraje například ve slavné Mozartově Figarově Svatbě. Později toto téma rozebírá i Bedřich Engels v knize O původu státu.
Tento údajný zvyk se tak stal spíše municí proti upadajícím evropským monarchiím. Nelze samozřejmě vyloučit že tu a tam některý z nižších šlechticů zkoušel uplatňovat toto právo. Rozhodně však na evropském území nešlo o obvyklou záležitost, tak jak by se mohlo zdát z hollywoodských filmů.
Zdroj: Nejstarší řemeslo, Lujo Bassermann
Autor: Pavel Koubík
Štítky: #zivot ve stredoveku