Zobrazit menu
MENU
Magazín o dávné a ještě dávnější historii

Jan Viklef: kdo byl muž, který inspiroval Husa i Luthera?

23.8.2022, 08:26 > Středověk

Když v našem prostředí mluvíme o církevních reformátorech, naprosté většině lidí se vybaví jméno Jana Husa, některým i Jeronýma Pražského či Martina Luthera. Těmto mužům však předcházel anglický kazatel, o kterém se u nás učí a mluví docela málo. Jmenoval se Jan Viklef.


Významný anglický teolog se narodil v první polovině 14. století. Nezdálo se, že by měl být nějak zvlášť výjimečným mužem – pocházel z nevýznamného rodu nižší šlechty, neznáme jeho rok narození a dokonce ani není zcela zřejmé, jak se jeho jméno píše. Nejčastěji se setkáme s variantou John Wycliffe, v českém prostředí se potom ustálila počeštěná varianta Jan Viklef, kterou využijeme i v tomto textu.


Jan Viklef.
Jan Viklef. , Thomas Kirkby, Public domain


Viklef vystudoval v Oxfordu teologii, stal se doktorem teologie a postupem času se stal jedním z předních anglických církevních myslitelů.


Církev v krizi

14. století bylo jakousi předehrou pozdějších reformačních proudů, které se objevily v 15. a 16. století.

Církev prožívala krizi – mimo jiné se to projevovalo papežským schizmatem, kdy jeden papež sídlil v Římě a druhý v Avignonu a nikdo nevěděl, který je ten „pravý“, Bohem vyvolený.

Toto byl jeden z důvodů, proč se řada myslitelů začala domnívat, že církev potřebuje reformu a návrat ke kořenům. Viklef byl jedním z nich a jako jeden z prvních své myšlenky zformuloval a začal je kázat.


Jan Viklef.
Jan Viklef. , I, John M. Kennedy T.0, CC BY-SA 3.0


Viklefovo učení

Z dnešního pohledu se může zdát, že na Viklefově učení nebylo nic zas až tak radikálního.

Hlásal návrat k apoštolské chudobě – církev podle něj měla přestat hromadit majetky. Věřil, že církev není tvořena kněžími, biskupy a papežem, ale dobrými křesťany. Chtěl navrátit křesťanstvo blíž k doslovnému chápání Bible a zbavit ho nánosů třinácti století tradic, dogmat a církevních zákonů.

Jednou z jeho nejkontroverznějších tezí byla ta, ve které Viklef přikládal eucharistii pouze spirituální charakter, podle dobových dogmat však docházelo při přijímání k proměně hostií a vína v tělo a krev Kristovu doslovně. Tento teologický spor přinášel Viklefovi nejvíce problémů a obvinění z hereze.

Jan Viklef kladl důraz na osobní prožívání víry – tento aspekt jeho učení vedl k tomu, čemu se katolický klérus zuby nehty bránil – k překladům Bible do národních jazyků.


Spisy Jana Viklefa byly páleny.
Spisy Jana Viklefa byly páleny. , Bernard Picard, Public domain


Šíření do Českých zemí a vliv na pozdější reformaci

Mezi českým a anglickým univerzitním prostředím tehdy existovala čilá komunikace. Nebylo tedy vůbec s podivem, že Viklefovy myšlenky, které se po Anglii šířily jako požár, se brzy dostaly i do Čech. A zde padly na úrodnou půdu.

Viklefovo myšlení bylo naprostým základem teologických myšlenek Jeronýma Pražského a vycházel z nich i Jan Hus.

Pozdější reformace zahájená tezemi Martina Luthera taktéž vycházela ze zásad viklefiánství položených více než století a půl předtím v Anglii.


Martin Luther představuje svých 95 tezí ve Wittenbergu.
Martin Luther představuje svých 95 tezí ve Wittenbergu. , Julius Hübner, Public domain


Prominentní kacíř

Evropská katolická církev měla na Viklefa samozřejmě spadeno už za jeho života. Označovali ho za kacíře, zakazovali mu kázat, snažili se anglického krále, šlechtu i klérus přesvědčit, aby Viklefa potrestali. Anglická šlechta však vždycky byla méně závislá na církvi než ta kontinentální a navíc nad Viklefem držela ochrannou ruku i královská rodina. Anglie byla ve stoleté válce s Francií a králi i šlechtě se hodilo, že podle Viklefa nemusí odvádět církevní daně a nemusí poslouchat papeže, který byl pod francouzským vlivem.

I na domácí půdě sice čelil problémům, ale rozhodně se nemusel obávat mučení nebo upálení, jaké čekalo na jeho pokračovatele. Jan Viklef tak zemřel přirozenou smrtí na sklonku roku 1384. Katolická církev s ním zúčtovala až o mnoho let později – v roce 1415 bylo na koncilu v Kostnici jeho učení prohlášeno za heretické. Ostatky Jana Viklefa byly vykopány a spáleny. Jeho následovníky čekalo pronásledování.

Navzdory tomu se jeho myšlenky dál šířily a měnily dějiny.

Zdroj: E. Robertson: John Wicliffe: morning star of the Reformation ; wikipedia.org
Autor: Tereza Holubová
Štítky:
Vstoupit do diskuze ()

Líbil se Vám článek? Sledujte nás
Přidat na Seznam.czMohlo by vás zajímat

Třípatrová pařížská šibenice Montfaucon vzbuzovala strach už z dálky Třípatrová pařížská šibenice Montfaucon vzbuzovala strach už z dálky
Nejsmrtelnější pandemie všech dob – Černá smrt zabila polovinu evropské populace Nejsmrtelnější pandemie všech dob – Černá smrt zabila polovinu evropské populace
Když má církev tři papeže. Proč musel být svolán Kostnický koncil? Když má církev tři papeže. Proč musel být svolán Kostnický koncil?


Prosím, vypněte si blokování reklam na této stránce.

Pouze díky reklamě Vám můžeme přinášet zajímavé články jako tento


Zavřít